Nowotwory wątroby – co należy o nich wiedzieć?

Wśród łagodnych zmian nowotworowych, jakie występują w wątrobie, do najczęstszych zalicza się naczyniaki. Nierzadko są one przypadkowo rozpoznawane w badaniu USG i w zdecydowanej większości nie wymagają leczenia, a jedynie monitorowania za pomocą badania USG. Innymi zmianami łagodnymi występującymi w wątrobie są gruczolaki wątrobowokomorkowe oraz gruczolaki wywodzące się z dróg żółciowych.
 

Najczęstszym nowotworem złośliwym pierwotnym w wątrobie jest rak wątrobowokomórkowy. W większości powstaje on w wątrobie u osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. Do innych czynników ryzyka zalicza się: nadużywanie alkoholu, nikotynizm, występowanie marskości choroby w przebiegu innych niż zakaźne chorób wątroby itd. Rak najczęściej wykrywany jest na podstawie badań obrazowych lub biopsji wątroby u chorych monitorujących marskość wątroby. Objawy są bardzo podobne do zaawansowanej postaci marskości wątroby. Podstawową formą leczenia, aczkolwiek mającą ograniczenia, jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu fragmentu miąższu wątroby wraz z guzem. W niektórych, ściśle wyselekcjonowanych przypadkach, możliwe jest przeszczepienie wątroby.

Zobacz też: Czym jest wątroba i jakie pełni funkcje w organizmie?

Zdecydowaną większość złośliwych zmian nowotworowych w wątrobie stanowią nowotwory przerzutowe. Najczęściej do wątroby przerzutują takie nowotwory, jak: rak jelita grubego, rak żołądka, trzustki, dróg żółciowych, płuca, piersi i nerki. Objawy na ogół dotyczą zarówno ogniska pierwotnego nowotworu, jak i ognisk w wątrobie. Mogą to być: złe samopoczucie, osłabienie, pojawienie się guza wątroby, żółtaczka, wodobrzusze, obrzęki kończyn dolnych, świąd skóry itd. Przerzuty rozpoznaje się najczęściej w badaniach obrazowych, tj. w USG, tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym. Istnieją szczegółowe wskazania do zabiegu operacyjnego polegającego na wycięciu zmian przerzutowych w wątrobie, ale niestety zabieg ten dotyczy tylko znikomej liczby chorych.

Przeszczep wątroby

Pierwszej udanej próby przeszczepienia wątroby dokonano w 1967 roku (w Polsce udało się to dopiero w 1990 roku). W tym momencie w Polsce działa pięć ośrodków, w których dokonuje się skomplikowanego zabiegu przeszczepienia tego narządu. W 2011 roku dokonano w Polsce około trzystu transplantacji wątroby (łącznie z przeszczepieniem fragmentu narządu od dawcy spokrewnionego). Istnieją bardzo szczegółowe kryteria kwalifikacji, które musi spełnić chory, aby być wpisanym na listę oczekujących na przeszczep w Poltransplancie.

Istnieją także przeciwwskazania bezwzględnie dyskwalifikujące z szansy przeszczepu (m.in. zakażenie wirusem HIV, przerzuty do wątroby, alkoholizm, narkomania, zaawansowane choroby psychiczne itd.). Jako że wątroba nie należy do narządów silnie immunogennych, konieczna jest jedynie zgodność w zakresie głównych grup krwi pomiędzy dawcą a biorcą. Ze względu na deficyt dawców narządu przeprowadza się zabiegi przeszczepienia tzw. zmniejszonej wątroby (a więc niektórych segmentów), dokonuje się podziału wątroby pomiędzy dwóch dawców bądź przeszczepia się fragment narządu od żyjącego, spokrewnionego dawcy. Pięcioletnia przeżywalność po przeszczepie sięga 75%.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Zobacz: Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Zobacz też: Biopsja wątroby – wskazania i przebieg badania

Sprawdź: Badanie AST (Aminotransferaza asparaginianowa) - diagnoza wątroby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA