Nowy, jeszcze groźniejszy wirus HIV

Starszy niż rok
Zła wiadomość z Kuby. Odkryto tam nową, niezwykle agresyną formę wirusa HIV. Potrafi on w bardzo szybkim tempie przekształcić się w AIDS, zanim chory w ogóle zorientuje się, że jest zakażony. Pierwsze widoczne symptomy AIDS pojawiają się w ciągu 3 lat od zakażenia.

Jak działa nowy wirus HIV?

Dotychczas wirus HIV atakował białko CCR5 i wykorzystywał je do przyłączania się do błonk komórkowych komórek organizmu przez wiele lat, nie zagrażając życiu nosiciela. Dopiero po dłuższym czasie przechodził na białko CXCR4. To ta zmiana, zwykle bardzo trudna, powoduje pojawienie się AIDS.

Zmodyfikowany wirus z Kuby niemal od razu używa białka CXCR4, a więc i AIDS objawia się wielokrotnie szybciej - już po 3 latach. Przy tak krótkim czasie wiele osób nie jest nawet świadomych zakażenia. W dodatku u chorych z Kuby wirus rozprzestrzenia się w niespotykanej dotąd skali.

Czytaj też: Jak nie zarazić się wirusem HIV?

Skąd się wzięła nowa forma wirusa?

Skąd się biorą nowe formy wirusa? Prawdopodobne jest, że wskutek kontaktów seksualnych (najbardziej powszechna droga rozpowszechniania wirusa - około 90% przypadków) osób zakażonych z wieloma, również zakażonymi partnerami. Różne szczepy wirusa mogą wówczas się wymieniać genami, tworząc nowe formy.

HIV opanowany?

W ostatnim czasie informowaliśmy na Medme o sukcesie współczesnej medycyny - w krajach rozwiniętych długość życia osób z wirusem HIV, które mają pełen dostęp do leczenia, jest już niemal taka, jak w całej populacji. Dzięki terapii antyretrowirusowej zarażeni wirusem HIV dwudziestolatkowie średnio mają przed sobą jeszcze ponad pół wieku życia! Tym bardziej niepokojąca jest zatem informacja o tym, że pojawiła się nowa forma wirusa.

Czytaj też: Pszczeli jad pokona HIV?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA