Nowy sposób leczenia Alzheimera

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Być może czeka nas rewolucja w leczeniu Alzheimera. Naukowcy właśnie znaleźli nowy sposób na walkę z tym schorzeniem.


Uzyskiwany z porostów barwnik może znaleźć zastosowanie w walce z chorobą Alzheimera - informuje pismo "Nature Chemical Biology".

Barwnik, zawierający czerwoną orceinę i niebieską substancję zwaną O4, otrzymywany jest z rosnącego między innymi na Wyspach Kanaryjskich porostu Rocella fusiformis. Porosty te stosowane były od wieków do barwienia żywności oraz tkanin.

Osiem lat temu profesor Erich Wanker z Berlina rozpoczął poszukiwania naturalnych substancji, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

BiałkoprzyczynąAlzheimera" style="min-height: 76px">

Białko przyczyną Alzheimera

Nieprawidłowe fałdowanie się białek i powstawanie ich niewielkich toksycznych cząsteczek jest przyczyną m.in. choroby Alzheimera, a prawdopodobnie także choroby Parkinsona i Huntingtona. Nieprawidłowe białka gromadzą się wewnątrz lub na zewnątrz komórek. Jak się wydaje, orceina i O4 zapobiegają tworzeniu się w organizmie niewielkich skupisk toksycznych białek - zamiast tego powstają duże płytki amyloidu, niegroźne dla komórek nerwowych. Podobne działanie wydaje się mieć zresztą także barwnik syntetyczny - błękit metylenowy.

Choć są skuteczne w warunkach laboratoryjnych, na razie nie potwierdzono w badaniach klinicznych, aby O4 czy błękit metylenowy rzeczywiście mogły zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera u ludzi. Potrzebne są dalsze badania.

PAP

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam