Nowy sposób leczenia Alzheimera

Być może czeka nas rewolucja w leczeniu Alzheimera. Naukowcy właśnie znaleźli nowy sposób na walkę z tym schorzeniem.
 


Uzyskiwany z porostów barwnik może znaleźć zastosowanie w walce z chorobą Alzheimera - informuje pismo "Nature Chemical Biology".

Barwnik, zawierający czerwoną orceinę i niebieską substancję zwaną O4, otrzymywany jest z rosnącego między innymi na Wyspach Kanaryjskich porostu Rocella fusiformis. Porosty te stosowane były od wieków do barwienia żywności oraz tkanin.

Osiem lat temu profesor Erich Wanker z Berlina rozpoczął poszukiwania naturalnych substancji, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Białko przyczyną Alzheimera

Nieprawidłowe fałdowanie się białek i powstawanie ich niewielkich toksycznych cząsteczek jest przyczyną m.in. choroby Alzheimera, a prawdopodobnie także choroby Parkinsona i Huntingtona. Nieprawidłowe białka gromadzą się wewnątrz lub na zewnątrz komórek. Jak się wydaje, orceina i O4 zapobiegają tworzeniu się w organizmie niewielkich skupisk toksycznych białek - zamiast tego powstają duże płytki amyloidu, niegroźne dla komórek nerwowych. Podobne działanie wydaje się mieć zresztą także barwnik syntetyczny - błękit metylenowy.

Choć są skuteczne w warunkach laboratoryjnych, na razie nie potwierdzono w badaniach klinicznych, aby O4 czy błękit metylenowy rzeczywiście mogły zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera u ludzi. Potrzebne są dalsze badania.

PAP

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA