Nowy sposób na malarię

Nowa szczepionka przeciwko malarii? To całkiem możliwe. Naukowcy przedstawili obiecujące wyniki badań i prowadzą badania kliniczne.
 

Zespół z Uniwersytetu Oxfordzkiego rozpoczął badania na ochotnikach po tym jak badania laboratoryjne wykazały, że potencjalnie nowa szczepionka działa na wszystkie szczepy pasożyta.

Brytyjscy naukowcy znaleźli drogę, którą pasożyty dostają się do komórek krwi. Mają przy tym nadzieję, że to odkrycie pozwoli na opracowanie nowej szczepionki przeciwko malaria,37918.html">malarii, która zabija setki tysięcy ludzi rocznie.

Kilka rodzajów nowo opracowanych szczepionek - choć nie zostały jeszcze dopuszczone do użytku - jest już sprawdzanych w badaniach klinicznych. Przeprowadzone jednak wcześniej w Afryce wstępne badania kliniczne sugerują, że szczepionka - znana jako RTS,S - chroni 50 proc. zaczepionych przed zachorowaniem.

Czytaj wiecej: Profilaktyka malaryczna – pytania i odpowiedzi

Wykorzystać słabość pasożyta

Wyniki badań wydają się być zachęcające, ale niektórzy naukowcy uważają je za bezużyteczne. Jak twierdzą, do walki z malarią potrzeba bardziej efektywnych środków. Jedną z możliwości jest wykorzystano odkrytego niedawno słabego punktu w cyklu życia pasożyta wywołującego malarię.

Zespół z Instytutu Sangera podał w listopadzie, że jeden z receptorów na powierzchni krwinek czerwonych i substancja znana jako "PfRh5" na pasożycie są kluczowe dla rozwoju malarii w ciele człowieka. Pierwsze badania już wykazują, że szczepionka może okazać się skuteczna - przynajmniej u zwierząt.


Czy wiesz, że...

  • W 2009 roku na malarię zginęło 781 tys. osób - głównie dzieci i kobiety w ciąży.
  • Malaria jest wywoływana przez pasożyty, które dostają się do organizmu przez ukąszenie komarzycy.
  • Szczepionka to najlepszy z wymyślonych dotychczas przez ludzkość sposobów na walkę z malarią.

BBC,szo

Czytaj też: Zdrowie w tropiku – jak przygotować się do egzotycznych podróży?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA