Nutraceutyki - dieta czy lekarstwo?

Starszy niż rok
Nutracuetyki kojarzą się nam z jedzeniem i leczeniem. I słusznie. Czym jednak są dokładnie? Nazwa ta mieści w sobie kilka pojęć: naturalne środki spożywcze łączące w sobie właściwości żywieniowe i lecznicze, gotowe produkty spożywcze działające zdrowotnie lub suplementy diety.

Nutraceutykiem mogą więc być suplementy w kapsułkach, wyciągi z ziół, ale również np. konkretne warzywa czy gatunki ryby.

Ważny składnik

Ogromnym atutem nutraceutyków jest to, że nie są postrzegane jako leki, ale  produkty ukierunkowane na konkretny problem zdrowotny. Zawierają wyizolowane z żywności substancje aktywne, przeznaczone do zapobiegania chorobom lub wspomagania procesu leczenia. Dzięki temu, że można wyodrębnić odpowiedni składnik, przeciwdziałają konkretnym chorobom lub wspomagają leczenie tych, które już się pojawiły w organizmie. Neutralizują wolne rodniki, a zatem zapobiegają nowotworom, poprawiają pracę układu pokarmowego oraz immunologicznego.

Zobacz: Warzywa w puszce - zdrowe czy niezdrowe? Dietetyk odpowiada

Substancja czynna

Istnieje kilka grup nutraceutyków w zależności od tego, co pacjent chce nimi leczyć. Popularnością cieszą się te, których składnikiem są glukozamina i kwas hialuronowy, bo łagodzą bóle stawów i poprawiają ich kondycję lub polifenole, hamujące powstawanie wolnych rodników. Z kolei w leczeniu chorób reumatycznych najlepsze efekty przynoszą nutraceutyki, których substancją czynną jest olej z nowozelandzkich małży zielonych (perna canaliculus) - ma on działanie przeciwzapalne oraz neutralizuje ból towarzyszący chorobom zwyrodnieniowym stawów.

Królowa antyoksydantów

Kolejną substancją, która została okrzyknięta „królową antyoksydantów” i której popularność jako nutraceutyku rośnie, jest astaksantyna, naturalnie obecna w algach, fitoplanktonie, grzybach i bakteriach. Mają ją również w składzie mięśni zwierzęta morskie, m.in. łosoś czy krewetka. Wśród właściwości leczniczych tej substancji wymienia się redukcję bólu w przebiegu artretyzmu i chorób stawów, wzmacnianie układu odpornościowego, spowalnianie procesu starzenia się skóry, stymulowanie układu krążenia, redukcję zmarszczek, regulację poziomu cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.

Zobacz: Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA