O co zapytać przed operacją?

Starszy niż rok
Każda operacja to stres dla pacjenta. Im do niej bliżej, tym większy lęk nas ogarnia. Wiedza na temat tego, co właściwie będzie nam robione i jakie będzie miało skutki, skutecznie pomoże zwalczyć nasz strach. Nie bójmy się zadawać pytań i pamiętajmy, że musimy otrzymać na nie odpowiedzi.

Przestraszeni, pełni obaw, mający złe samopoczucie spowodowane chorobą pacjenci mogą się czuć zagubieni w szpitalnej rzeczywistości. Boją się porozmawiać z lekarzem, często nawet nie są pewni, czy mają do tego prawo. Przypominamy, że prawo do informacji to jedno z podstawowych praw pacjenta i podpowiadamy, o co warto zapytać przed operacją.

Przed operacją

Pytania dobrze zapisać sobie na kartce, aby w trakcie rozmowy z lekarzem o żadnym nie zapomnieć.

1. Co będzie robione podczas operacji. Poproś o jasny opis całej operacji, możliwie w najbardziej przystępny sposób. Nie bój się pytać, gdy czegoś nie rozumiesz.
2. Czy są jakieś inne, alternatywne metody leczenia? Czy operacja jest jedyna możliwością?
3. Jakie jest ryzyko? Wszystkie operacje chirurgiczne niosą za sobą ryzyko. Musisz je dobrze poznać, aby podjąć decyzję.
4. Zapytaj o skutki uboczne operacji oraz o ból po operacji, jego nasilenie i czas trwania.
5. W jaki sposób pomoże ci operacja? Musisz znać wszystkie pozytywy płynące z operacji.
6. Dowiedz się, jakie lekarz ma doświadczenie w operowaniu podobnych przypadków. Zawsze szukaj lekarza dobrze wyszkolonego, z praktyka zawodową.
7. Dowiedz się o znieczulenie - czy będzie to znieczulenie ogólne czy miejscowe? Zapytaj lekarza, jak będziesz się czuć po wybudzeniu.
8. Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia? Dowiedz się ile czasu pozostaniesz w szpitalu oraz kiedy wrócisz do wykonywania normalnych życiowych obowiązków oraz jak długo potrwa rehabilitacja - jeśli taka będzie konieczna.
9. Dowiedz się o dietę, jaką musisz stosować po operacji.

Zobacz: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Sprawdź: Przełomowa operacja we Wrocławiu: sparaliżowany mężczyzna znów chodzi!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA