O zaburzeniach seksualnych bez wstydu

Seks coraz częściej przestaje być tematem tabu i wychodzi z alkowy do gabinetów lekarskich. Zwłaszcza młodzi ludzie coraz śmielej i bez skrępowania poszukują rozwiązań swoich problemów w łóżku.
 

W gabinetach częściej pojawiają się kobiety, męskie ego (a może wstyd?) zwykle skutecznie utrudniają kontakt z seksuologiem/urologiem. Problemy mogą być różne: przedwczesny wytrysk, zaburzenia erekcji, zaburzenia libido, problemy tożsamości seksualnej itd. Nie w każdym przypadku skuteczna pomoc jest możliwa, jednak każda kwestia powinna zostać skonsultowana z lekarzem, gdyż problemy seksualne często potrafią doprowadzić do dramatów ludzkich. Czytaj też: Polacy w sypialni – rutyna czy fantazja?

Problemami natury seksuologicznej zajmują się seksuolodzy – są to lekarze lub psycholodzy, którzy mają odpowiednie przygotowanie zarówno psychologiczne, jak i metodyczne do rozwiązywania problemów związanych z szeroko rozumianą seksualnością. Niestety w Polsce specjalistów seksuologii jest jeszcze niewielu, a ich gabinety na ogół znajdują się w większych miastach. Polacy bardzo często obawiają się takiej wizyty. Boją się pytań, jakie mogą paść, wstydzą się też badań i opowiadania o swojej bardzo intymnej części życia. Problemy seksualne bywają jednak bardzo często powodem depresji czy rozpadu związków itd., dlatego warto już w początkowych etapach zaburzeń szukać pomocy u specjalisty.

Zobacz też: Seksoholizm – gdy uzależnienie przejmuje kontrolę.

Wizyta u seksuologa

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Pomimo lęku, jaki towarzyszy pierwszym spotkaniom, statystyki pokazują, że jeżeli koniczne są kolejne wizyty u seksuologa, pacjenci zgłaszają się już mniej zestresowani i raczej regularnie frekwencją. Pierwsza wizyta polega najczęściej na bardzo szeroko przeprowadzonym wywiadzie. Warto się zastanowić przed taką wizytą z czym tak naprawdę mamy problem i jakich efektów się oczekuje. Seksuologowi lub psychologowi nie wolno przeprowadzać żadnych badań fizykalnych, może jednak skierować na odpowiednie konsultacje lekarskie. Jeżeli seksuologiem jest lekarz, może on przeprowadzić badania, do których ma odpowiednie kwalifikacje. Najczęściej podczas takiej wizyty planowana jest odpowiednia terapia, czas jej trwania, metody oraz cele, jakie są możliwe do uzyskania. Jeżeli jest się w stałym związku, to do specjalisty warto wybrać się z partnerem, jeżeli oczywiście nie będzie on powodował skrępowania, gdyż bardzo często konieczny jest wywiad pochodzący od obojga partnerów, aby można było konkretnie określić problem.

Wywiad medyczny

Jak najwięcej – każda informacja może okazać się przydatna. Należy jednak pamiętać, pacjent sam wyznacza granice rozmowy - sam decyduje, jak dużo chce powiedzieć. Profesjonalista z pewnością pozwoli na takiej wizycie czuć się swobodnie i nie będzie wymuszał informacji, których pacjent nie będzie chciał ujawnić. Oprócz rozmowy dotyczącej problemu, z którym zgłosił się pacjent, wywiad będzie też dotyczył przeszłości seksualnej, doświadczeń, innych problemów. Przydatne także będą informacje dotyczące obecnego (jeżeli jest) partnera oraz związków przeszłych. Dokładnie zebrane informacje pozwolą na podjęcie najlepszej metody akceptowanej przez obie strony, która przyniesie zamierzone cele. Być może konieczna będzie konsultacja z lekarzem odpowiedniej specjalizacji, konkretne badania, testy psychologiczne  – wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku.

Zobacz: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA