Nowy sklep

już ON-LINE

Obecność partnera podczas porodu

Rodzić samej czy z mężem u boku? A może w towarzystwie mamy, siostry lub douli? Jak twierdzi Elżbieta Jochman, położna ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, dla większości rodzących najważniejsza jest obecność męża lub partnera, która daje im ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Spis treści

- Czy kobieta rodząca potrzebuje wsparcia w trakcie porodu ze strony partnera?
Takie wsparcie jest bardzo ważne dla kobiety. Ojciec dziecka powinien go udzielać w czasie trwania całego porodu, czyli od pierwszego okresu porodu, poprzez drugi, aż do opieki nad noworodkiem włącznie. Ważne, aby być razem. Zdarzają się panowie, którzy absolutnie nie chcą uczestniczyć w porodzie, wtedy można o takie wsparcie poprosić osobę bardzo bliską – mamę, siostrę, przyjaciółkę czy doulę –  panią którą wynajmuje się do porodu i pełni ona rolę osoby towarzyszącej. W trakcie porodu zawsze rodzącej towarzyszy położna, która w trakcie porodu opiekuje się nią udzielając wsparcia. Zauważyłam jednak, że dla kobiety najważniejsze jest, aby towarzyszył jej mąż lub partner. Daje jej to ogromne poczucie bezpieczeństwa, a to jest bezcenne.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Reklama

Rola partnera w czasie porodu

- Co osoba towarzysząca powinna robić, na czym się skupić, aby rzeczywiście pomóc, a nie przeszkadzać w rytmie porodu?
Bardzo ważne jest, aby osoba towarzysząca była przygotowana do uczestnictwa w porodzie, wiedziała jakie ma zadania. Taką wiedzę na pewno daje szkoła rodzenia, do uczestniczenia w której zachęcam. Osoba towarzysząca powinna skupić się na kilku zadaniach:
1. Przypominanie o oddychaniu. Pary, które ukończyły szkołę rodzenie wiedzą, jak istotne jest kontrolowanie procesu oddychania (np. torem przeponowym) w czasie porodu. Kobiety, które wiedzą jak oddychać i są wyedukowane, pod wpływem bólu, zapominają o tym. Spinają mięśnie, przez co dotlenienie tkanek w organizmie jest zaburzone, kobieta odczuwa jeszcze gorszy ból. Jeśli oddycha prawidłowo, krew jest prawidłowo dostarczana do tkanek, ból staje się mniejszy. Sztuka oddychania jest naprawdę priorytetem w porodzie.
2. Masowanie pleców w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Często kobiety odczuwają właśnie w tym miejscu największy ból.
3. Umożliwienie kobiecie przyjęcie  najdogodniejszej pozycji.
Są pozycje wertykalne w parach, zarówno w pierwszym jak i w drugim okresie porodu.
4. Bezcenne jest przytulenie kobiety, trzymanie za rękę.
5. Motywowanie rodzącej kobiety, wypowiadanie słów zachęty, wsparcie
psychiczne. Takie słowa jak „Dasz radę”, „Jesteś dzielna” – są bezcenne. Partner jest właśnie po to, aby wspierał emocjonalnie. Często kobiety, gdy są już bardzo zmęczone mówią, że sobie nie poradzą, Wtedy partner powinien powiedzieć:. „Właśnie Ty dasz radę, jesteś silna i poradzisz sobie doskonale”.
6.Odpępnienie maleństwa(przecięcie pępowiny).

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czy wiesz, że: Stres przyspiesza poród

- Jeśli jednak rodząca para nie ukończyła kursu w szkole rodzenia, może liczyć na pomoc położnej?
Położna w trakcie porodu  pomaga osobie towarzyszącej, która jest nieprzygotowana. Wyjaśnia i pokazuje, na czym polega udzielenie wsparcia kobiecie rodzącej. Nie zdarzyło się, aby osoba towarzysząca przeszkadzała w porodzie, raczej jest pomocna, w każdym razie zauważyłam, że wszyscy starają się naprawdę wesprzeć rodzącą z pozytywnym skutkiem.

- Czy jest sens przekonywać partnera do udziału w porodzie, jeśli nie ma na to ochoty?
Na pewno nie wolno zmuszać drugiej osoby do tego, aby towarzyszyła w porodzie. Powinna to być dojrzała, samodzielna decyzja tej osoby, a nie wynik nacisku. Nic na siłę. Nie wolno przekonywać, bo spowoduje to odwrotną reakcję, pojawią się złe wspomnienia z porodu. Na pewno w sposób delikatny można zachęcić. Czasami sama położna może zasugerować, aby partner pozostał na sali porodowej i pomógł żonie w porodzie. Powinna też poinformować, w jaki sposób może pomóc. Okazuje się, że często partner decyduje się na to, a potem tego nie żałuje. Emocje i przeżycia ze wspólnego porodu są niezapomniane. Jeśli jednak widzimy stanowczy lęk, to proponujemy tylko uczestnictwo w pierwszej fazie porodu, kiedy te emocje są mniejsze i nie ma widoku krwi i momentu pojawiania się dziecka na świecie. Wtedy panowie zostają tylko na pierwszy okres porodu.

Zobacz też: Poród kleszczowy – przebieg, wskazania i skutki

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.