Objawy uczulenia na mleko krowie – jak je rozpoznać? Czy to alergia pokarmowa?

Uczulenie na białko mleka krowiego jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych, które dotykają niemowlęta. Schorzenie daje wiele charakterystycznych objawów, których nie można zbagatelizować. Co powinno zaniepokoić?
Pacjent uczulony na krowie mleko

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Jak pokazują statystyki, alergia na białko mleka krowiego dotyczy nawet 3% dzieci poniżej 2. roku życia. Liczba ta wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Chociaż diagnostyka alergii pokarmowej (także na białko mleka krowiego) jest trudna i długa, istnieje kilka objawów mogących sugerować jej występowanie.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Alergia pokarmowa – objawy charakterystyczne

Jeśli chodzi o schorzenie, jakim jest alergia pokarmowa, objawy występujące u dziecka spożywającego mleko matki często są typowe i występują po spożyciu alergizującego produktu przez kobietę karmiącą piersią. Wśród tych najbardziej charakterystycznych wymienić można m.in.:

 • ulewania, i krztuszenie się;
 • wymioty,
 • czkawka,
 • rozdrażnienie podczas karmienia,
 • wzdęcia i gazy – w efekcie brzuch niemowlęcia staje się twardy, dziecko podkurcza nóżki i gwałtownie je prostuje;
 • swędząca wysypka – małe czerwone grudki na skórze lub twarzy;
 • problemy z oddychaniem – towarzyszy im przewlekły kaszel, sapka, świszczący oddech;
 • pokrzywka – swędzące i obrzęknięte obszary skóry;
 • zaparcia, biegunka – problemy z częstym wypróżnianiem się lub oddawanie luźnych stolców z domieszką śluzu czy krwi.

Groźny wstrząs anafilaktyczny

W przypadku dolegliwości, jaką jest alergia pokarmowa, objawy mogą obejmować również wstrząs anafilaktyczny. Jest to poważny stan zagrażający życiu, który stanowi jeden z symptomów alergii na białko mleka krowiego.

Wstrząs anafilaktyczny objawia się m.in.:

 • bladością skóry;
 • spadkiem ciśnienia tętniczego;
 • nudnościami, wymiotami;
 • zawrotami głowy;
 • świądem skóry;
 • obrzękiem wargi i języka;
 • dusznościami.

Taki stan wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Reklama

Alergia na białko mleka krowiego może ustąpić samoistnie

Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów, w przypadku nawet 80% niemowląt alergia na białko mleka krowiego zanika samoistnie do 4.-5. roku życia – jeśli jest prawidłowo leczona. Dlatego w momencie wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do alergologa dziecięcego, który dokona rozpoznania. Odbywa się ono w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski oraz pomocnicze badania diagnostyczne.

Reklama

Jak postępować w przypadku alergii?

Jako że alergia pokarmowa daje objawy dość uciążliwe, koniecznością jest wprowadzenie odpowiedniego postępowania żywieniowego. Istotną rolę odgrywa głównie dieta eliminacyjna polegająca na zrezygnowaniu ze źródeł białka mleka krowiego.

Jeśli matka karmi piersią, musi wykluczyć ze swojej diety mleko, nabiał i wszystkie produkty, które zawierają śladowe ilości mleka, mleko w proszku i jego pochodne (głównie przetworzona żywność, słodycze, gotowe produkty, pieczywo).

Jeśli dziecko ma już rozszerzaną dietę w jego codziennym jadłospisie także nie mogą się pojawić produkty będące źródłem uczulającego białka mleka krowiego. Należy czytać etykiety produktów i nie sięgać po te, w składzie których coś budzi naszą wątpliwość.

W przypadku niemowląt, które nie są karmione piersią, zachodzi konieczność zmiany mleka. Decyzję o wprowadzeniu preparatu mlekozastępczego podejmuje wyłącznie pediatra.

Warto wiedzieć, że dzieci wyrastają z alergii pokarmowej, dlatego dieta eliminacyjna nie musi być konieczna przez całe życie. Co jakiś czas (co około 6-12 miesięcy) należy diagnozować, czy alergia nie minęła. Jeśli białko mleko krowiego już nie uczula, będzie można powróci do tradycyjnej diety.

Zobacz też: Retinopatia wcześniaków

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!