Objawy zbliżającego się porodu – kiedy jechać do szpitala?

Objawy porodu to m.in. silne, regularne i bolesne skurcze macicy, bóle porodowe, oderwanie się czopa śluzowego, ale też biegunka, mdłości, czy odpłynięcie wód płodowych. Ze względu na inność każdej ciąży, inaczej także może przebiegać każdy poród i może charakteryzować się różnicami w oznakach porodowych.
Kobiety odczuwa objawy zbliżającego się porodu
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest poród?

Poród to wielkie wydarzenie w życiu przyszłych rodziców. Oznacza bowiem, że jego zwieńczeniem będzie widok ukochanego maluszka. 

Porodem można określić proces jaki dziecko i jego mama muszą przejść, aby maluch opuścił świat wewnątrzmaciczny i przybył na świat zewnętrzny. Poród o czasie oznacza, że dziecko wydostaje się z łona matki między 38 a 42 tygodniem ciąży. Niemowlę, które przychodzi w tym okresie na świat uważane jest za urodzone o czasie, a taką ciążę określa się jako donoszoną.

Porodem określa się zarówno wydostanie się maluszka z brzucha drogami rodnymi (jest to poród naturalny), jak i operacyjne „wyjęcie” dziecka poprzez wykonanie cesarskiego cięcia (poród przez powłoki brzuszne). 

Zanim do niego dojdzie, kobieta na długo przed rozpoczęciem akcji porodowej zauważa objawy, które oznaczają, że jej organizm oraz dziecko przygotowują się do rozwiązania. Niektóre objawy porodu są bardzo charakterystyczne, inne dość specyficzne. Każdy może wyglądać odmiennie, zatem każdej rodzącej należy się indywidualne podejście ze strony personelu medycznego.

Jakie są objawy porodu?

Już na kilka, a nawet kilkanaście tygodni przed rozwiązaniem, ustrój ciężarnej rozpoczyna akcję pod hasłem „przygotowania do porodu”. Jako pierwsze objawy porodu mogą się wówczas pojawić skurcze macicy, określane mianem skurczy Braxtona-Hicksa, czyli nieregularne, niezbyt długie i niezbyt bolesne spięcia macicy. Niektóre kobiety mogą odczuwać bolesność, którą można porównać do bóli miesiączkowych. 

U większości ciężarnych pań przed porodem opuszcza się brzuszek (czasami nawet na miesiąc przez godziną „W”). Ma to związek ze wstawianiem się dziecka do kanału rodnego. Z pewnością przyszłym mamom łatwiej jest teraz złapać oddech, jednak znów zaczną się wędrówki do toalety. Dziecko napiera bowiem główką na pęcherz moczowy.

Występują jednak oznaki porodu, których nie da się przeoczyć i zazwyczaj nie pozostawiają one złudzeń co do własnego znaczenia. Wśród nich trzeba wymienić skurcze porodowe, które stają się regularne, powracają z coraz większą mocą, stają się też coraz dłuższe i bolesne. Nie ustępują też po zmianie pozycji ciała, wzięciu prysznica, czy po krótkim spacerze. 

Inne objawy zbliżającego się porodu to ból porodowy, który kobiety określają jako zbliżony do menstruacyjnego, rozpierający ból podbrzusza, ciągnięcie w okolicy miednicy, górnej części ud oraz pachwin, a także jako tępy ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa (niestety niektóre kobiety mogą odczuwać każdy wymieniony rodzaj bólu jednocześnie). 

Jako oznaki zbliżającego się porodu należy rozumieć także odejście czopu śluzowego, który zabezpieczał przez całą ciążę wejście do górnych dróg rodnych (była to naturalna ochrona przed infekcjami). Za kilka dni, a może nawet parę godzin powinno być po wszystkim.

Odejście wód płodowych to także sygnał, że poród jest tuż-tuż. Jeśli mają one zielony kolor, nie ma co zwlekać z wyjazdem do placówki. Do szpitala należy się także udać po kilku godzinach od odejścia czystych wód płodowych, o ile nie pojawiły się żadne inne oznaki porodu.

Inne i niestandardowe oznaki porodu

Wiele kobiet zauważa też inne objawy przed porodem, które mogą zwiastować jego rychłe nadejście. Jedne panie tuż przed kulminacją ciąży poczują olbrzymi głód, będą zatem rzucały się na jedzenie jakby nigdy nie jadły. Ich organizm widocznie robi niezbędne zaopatrzenie przed potężnym wysiłkiem jakim jest poród. Z kolei inne kobiety nie będą mogły nic tknąć odczuwając mdłości już na samą myśl o jedzeniu. Często też towarzyszą temu wymioty i biegunka. Mądry ustrój ciężarnej robi w ten sposób porządki, by maluch podczas porodu miał dla siebie jak najwięcej miejsca.

Wiele kobiet tuż przed powiciem dziecka odczuwa przypływ euforii albo smutku. Niektóre przyszłe mamy na przemian odczuwają ekscytację i lęk oraz przygnębienie. W tym kulminacyjnym momencie ciąży, panie przeżywają silną potrzebę wicia gniazda. Ta potrzeba realizowana jest zwykle dużo wcześniej, jednak teraz przybiera na sile. 

Czasem zgłaszane są nietypowe objawy porodu jak np. ból porodowy zlokalizowany w odcinku kulszowym, czy senność. Organizm wie, że po porodzie snu będzie jak na lekarstwo, dlatego przed porodem domaga się odpoczynku. Poza tym nabiera sił przed akcją porodową.

Za niepokojące symptomy porodu należy uznać takie sytuacje jak krwawienie z narządów rodnych, pojawienie się wysokiej temperatury oraz silnego bólu głowy. W takiej sytuacji powinno się jak najszybciej dotrzeć do szpitala. 

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

Pierwsze oznaki porodu sygnalizujące, że należy wsiąść do samochodu i wyruszyć do szpitala to regularne, częste i bolesne skurcze porodowe. Jeśli pojawiają się one co 5 minut lub częściej, trwają co najmniej 30-40 sekund i trudno je znieść ze względu na ich bolesność, należy zabrać torby szpitalne (swoją i dziecka) i jechać na porodówkę.

Nagły brak ruchów dziecka lub przeciwnie – wzmożona jego aktywność mogą oznaczać, że maleństwu zagraża jakieś niebezpieczeństwo, dlatego w każdej z tych sytuacji należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę lub od razu udać się do najbliższego szpitala, by sprawdzić czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Do szpitala trzeba jechać także wówczas, gdy odejdą zielone wody płodowe, a także gdy po odejściu prawidłowo wyglądających wód płodowych kobieta przez kilka godzin nie obserwuje innych objawów porodowych.

Poza tym jeśli tylko przyszła mama poczuje, że powinna jechać do szpitala, bo tam będzie się czuła bezpieczniej, nie należy jej od tego odwodzić. 

Jak wygląda pierwsza faza porodu?

Poród składa się z trzech faz. Opisane wyżej symptomy zbliżającego się porodu stanowią pierwszy etap porodu. Oczywiście nie u każdej przyszłej mamy będą obecne wszystkie opisane oznaki. Nie oznacza to, że poród się nie rozpoczął. 

Rozwarcie szyjki macicy na tym etapie jest na poziomie od 0 do 10 cm. To jednak zwykle długotrwały proces, który może się rozegrać w ciągu kilkunastu godzin (szacuje się, że do 14 godzin) u kobiety, która rodzi po raz pierwszy lub do 8-10 godzin u pani, która rodzi kolejny raz.

O ile tylko stan kobiety oraz dziecka tego nie wykluczają, podczas porodu powinna ona być aktywna. Może więc spacerować, korzystać z pomocy piłki gimnastycznej, worka sako, drabinek, brać prysznic, itp. Przyszła mama powinna unikać pozycji leżącej.

Zanim zapadnie decyzja o wyjeździe do szpitala warto dobrze wykorzystać pozostały do akcji porodowej czas. Kobieta zamiast sprzątać, czy nerwowo się krzątać powinna robić coś, co ją relaksuje. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Oleś Katarzyna, Poród naturalny, Wydawnictwo Natuli, ISBN 978-83-66057-00-5.
  • Opracowanie zbiorowe, Szkoła rodzenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, I, 2010, ISBN 9788320039498.
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama