Oczaruj pięknym spojrzeniem

Oczy to jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Piękne oczy charakteryzują się przede wszystkim zdrowym wyglądem, wewnętrznym blaskiem i tym czymś co sprawia, że stają się one zwierciadłem naszej duszy.
 

Wzrok jest zmysłem dostarczającym ogromne mnóstwo informacji i wrażeń. Około 80% wiadomości odbieramy właśnie za jego pośrednictwem. To dzięki niemu funkcjonujemy w świecie zewnętrznym. Oko ściśle współpracuje z mózgiem dostarczając mu wszelkich informacji. Jest naszym „oknem na świat”. Jednocześnie wiele o nas mówi. Warto więc podjąć kroki pielęgnacyjne i poznać kilka ciekawych trików upiększających nasze spojrzenie.

Zdrowe oczy to piękne oczy

Oczy są piękne pod jednym warunkiem – kiedy są zdrowe. Jednak nasze oczy może dotknąć wiele dolegliwości, które przedstawiamy poniżej. Główne choroby oczu to:

 • Zapalenie rogówki – to zakażenie bakteriami, wirusami lub grzybami powodującymi powstawanie owrzodzeń i nacieków. Najczęściej zakażenie wdaje się przez drobny uraz rogówki. Objawy są widoczne; oko jest przekrwione, występuje silny ból, łzawienie, światłowstręt i pogorszenie widzenia. Leczenie odbywa się pod kierunkiem lekarza okulisty, który przepisze odpowiednie krople, maści, tabletki lub opatrunki. Choroby nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku lub nawet oka.
 • Zapalenie tęczówki – tęczówka to kolorowa tkanka wokół źrenicy i to ona świadczy o naszym kolorze oczu. Zarazki dostają się do oka przez krew, czasami źródłem zakażenia może być zapalenie innych narządów, np. zapalenie zębów, migdałków lub wyrostka robaczkowego. Bóle oka nasilają się wieczorem lub w nocy, jest ono zaczerwienione, załzawione i  zamglone. Konieczny jest kontakt z lekarzem. Leczenie zależy od indywidualnego przebiegu choroby. Na początku należy usunąć źródło choroby, a następnie stosuje się leki w postaci kropli rozszerzających źrenicę i środki przeciwzapalne. Nie podejmowanie leczenia, podobnie jak w  przypadku zapalenia rogówki, może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet do jaskry i zaćmy.
 • Zapalenie spojówek – spojówka jest delikatną błoną śluzową, wyścielającą tylną powierzchnię oka. Najczęstsze objawy choroby to wydzielina płynąca z oka, bóle, pieczenie, swędzenie oka, uczucie piasku w oku. Czasami po przebudzeniu występuje „sklejenie” oczu i rzęs. Objawom towarzyszy gorączka i zaburzenia widzenia. Choroba częściej występuje u  dzieci, zaś czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest niehigieniczny tryb życia. Leczenie na ogół polega na stosowaniu okładów na oczy oraz kropli, maści i kremów z antybiotykiem. Zaniedbanie choroby może doprowadzić do zapalenia rogówki.
 • Jaskra – prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i skutkuje pogorszeniem lub całkowitą utratą wzroku. Najczęstszą przyczyną jaskry jest zbytni wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Objawy choroby są trudne do wykrycia. Przeważnie występuje ograniczenie pola widzenia, bóle głowy i oczu, łzawienie, nudności. Leczenie choroby polega na aplikowaniu kropli do oczu, tabletek doustnych, może być także zastosowana terapia laserowa lub zabieg operacyjny. Warto na bieżąco przeprowadzać badania dna oka, ciśnienia śródgałkowego, gdyż wczesne wykrycie jaskry pozwala na ocalenie wzroku. Zaćma – jest to choroba powodująca zmętnienie soczewki, co z kolei może doprowadzić do utraty wzroku. Rozpoznaje się ją przez badanie przedniego i tylnego odcinka oka, badanie ciśnienia w oku, ostrości i pola widzenia. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby powyżej 60 roku życia, cukrzycy, osoby z urazami i  stanami zapalnymi oczu. W  leczeniu stosuje się krople hamujące zaćmę, które dobierane są według indywidualnych potrzeb.
 • Zespół suchego oka – to niedostateczne wydzielanie łez; słabe nawilżenie prowadzi do złuszczania się nabłonka spojówki i  rogówki. Oczy są zaczerwienione, występuje uczucie piasku, w  kącikach oka gromadzi się wydzielina. Na chorobę szczególnie narażone są osoby w starszym wieku, stosujące tabletki antykoncepcyjne lub inne leki. Czasami choroba ma związek z innymi dolegliwościami, np. z tarczycą, cukrzycą, chorobami reumatycznymi, dermatologicznymi lub nowotworowymi. Leczy się ją przez dostarczanie oczom sztucznych kropli. Wybór odpowiednich kropli zależy od indywidualnych potrzeb. Warto zapytać się o poradę farmaceutę, który pomoże w  dokonaniu zakupu.

Pielęgnacja oczu

Wygląd oczu jest wyznacznikiem samopoczucia i, co najgorsze, naszego wieku. Dlatego właśnie właściwa pielęgnacja jest tutaj wręcz nakazana. Na początek należy zadbać o skórę wokół oczu. Jest ona bardzo wrażliwa i delikatna. Nie posiada prawie gruczołów łojowych, które stanowiłyby ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jest mniej elastyczna i jędrna od reszty ciała. Jak więc o nią dbać?

Poznaj: Sposoby na przemęczone oczy

Jak dbać o skórę wokół oczu?

 • Należy stosować odpowiednie kremy pod oczy – dobry krem zawiera w sobie kofeinę, krzem, witaminy C i E. Nie może powodować uczulenia objawiającego się zaczerwienieniem spojówek lub łzawieniem. Dla dwudziestokilkulatek zaleca się stosowanie kremów pod oczy o działaniu nawilżającym, które powinny zawierać w sobie aloes, magnez czy wyciąg z ogórka. Uważa się, że od 25–go roku życia kobieta powinna stosować kremy przeciwzmarszczkowe. Nie tylko nawilżają i rozświetlają cienie pod oczami, ale również działają odżywczo i korygują zmarszczki. Kremy wklepuje się pod oczy, na powiekę i  w okolice zewnętrznych kącików, gdzie powstają kurze łapki. O pomoc w wyborze odpowiedniego kremu warto spytać farmaceutę, który dobierze kosmetyk do rodzaju skóry.
 • Demakijaż – nigdy nie wolno nam o nim zapominać! Demakijaż oczu wykonuje się przed usunięciem makijażu z reszty twarzy. W  tym celu stosuje się toniki, mleczka lub gotowe chusteczki przeznaczone do oczu. Podczas zdejmowania makijażu nie wolno pocierać oka, gdyż kosmetyk może dostać się do środka i  spowodować szczypanie. Płatek kosmetyczny nasączony płynem przykładamy do oka i ściągamy makijaż ruchem pionowym, w  kierunku od góry do dołu.
 • Zbawienne okłady – po ciężkim dniu nic tak nie przynosi ulgi na oczy jak przyłożenie kostek lodu zawiniętych w chusteczkę. Można zastosować płatki z róży, okłady z  parzonej herbaty lub nawet plasterek surowego ogórka.
 • Maseczki wokół oczu – jeżeli stosujemy maseczki przeznaczone do twarzy, trzeba omijać okolice oczu. Natomiast jeżeli mamy do nałożenia maseczkę przeznaczoną dla delikatnej skóry wokół oczu śmiało możemy z niej skorzystać. Tego typu usługa jest również dostępna w salonie kosmetycznym.
 • Odżywki do rzęs – nasze rzęsy ze względu na codzienny demakijaż i tarcie są narażone na łamliwość i kruchość. Aby zminimalizować osłabienie rzęs warto stosować specjalne odżywki przeznaczone do rzęs.

Podkreślanie zdrowych oczu

Zadbałyśmy o zdrowe, wypielęgnowane oczy – teraz czas na ich uwypuklenie. Głównym zadaniem makijażu dziennego jest ukrycie niedoskonałości i  wad oraz podkreślenie swoich walorów. Aby nasze spojrzenie wyglądało promiennie, świeżo i delikatnie, warto zastosować następujące rady:

 • Na początek korektor – do zamaskowania wszelkich niedoskonałości wokół oczu i na twarzy użyj korektora z drobinkami, które odbijają światło. Jeżeli masz zamiar mocno podkreślić oko, skóra wokół oczu musi być bez zarzutu.
 • Podstawą świeżego spojrzenia jest dobra baza – skóra pod oczami jest zwykle ciemniejsza od reszty twarzy, co spowodowane jest zmęczeniem, brakiem snu lub po prostu wiekiem. Cienie pod oczami koryguje się i rozjaśnia odpowiednio wybranym korektorem, który odbija światło. Kolor kosmetyku powinien być o ton jaśniejszy od koloru skóry. Aby cała twarz wyglądała promiennie i jednolicie można zastosować podkład dobrany do rodzaju skóry. Dodatkowo można oprószyć twarz pudrem w celu zmatowienia i utrwalenia podkładu.
 • Róż do policzków doda dziewczęcego wyglądu – pozwala on nie tylko w ciekawy sposób ukształtować rysy twarzy, ale również odświeżyć wygląd i uwypuklić kości policzkowe.
 • Wymodelowanie brwi – wpływają one na ostateczny odbiór naszego spojrzenia i nadają określony wyraz twarzy. W regulacji nie można przesadzić, ich kształt zawsze powinien być zbliżony do naturalnego. Włoski usuwamy tylko nad dolną linią brwi i  zawsze 2–3 godziny przed wyjściem lub malowaniem. Jeżeli są rzadkie i  zbyt delikatne można przyciemnić je za pomocą kredki do brwi lub wykonać hennę w salonie kosmetycznym.
 • Ważny moment – nakładanie cieni do powiek – od doboru koloru cieni oraz sposobu ich nałożenia zależeć będzie efekt końcowy. Początkowo korzystanie z cieni do powiek nie wychodzi najlepiej, ale z czasem czynność ta wydaje się coraz prostsza i  szybsza. W makijażu dziennym rozjaśniamy oko cieniami pastelowymi, ciepłymi. Ciekawy i dobry efekt daje nakładanie 2 cieni: jasnego i ciemnego w podobnej gamie kolorystycznej. Cień jasny nakładamy od wewnątrz oka, natomiast ciemniejszy od zewnątrz. Różnicę zacieramy palcem.
 • Zwieńczeniem naszej pracy są długie, podkręcone, gęste i zalotne rzęsy – posiadanie takich rzęs jest marzeniem każdej kobiety. Dobry tusz przede wszystkim nie może uczulać i przeszkadzać. Ma za zadanie wydłużyć rzęsy, pogrubić je, podkręcić i rozdzielić. Przed nałożeniem tuszu można też użyć zalotki, która je podkręci.
 • Jeżeli akcentujesz oczy, słabiej pomaluj usta, – mocno pomalowane oczy i usta nie wyglądają korzystnie.

Oczy mówią więcej niż usta. Zdradzają stan naszego zdrowia, podejście do kwestii pielęgnacji, a  nawet uzewnętrzniają nasz charakter. Dbajmy o nie, a odwdzięczą się nam pięknym, zachwycającym spojrzeniem. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA