Oczy – źródło wiedzy

oko oko

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Ciało człowieka zostało doskonale wyposażone w zespół konkretnych narządów, gdzie każde z nich spełnia określone i niezmiernie istotne funkcje. Jedna z grup narządów ma za zadanie utrzymywać organizm przy życiu, druga natomiast służy człowiekowi do pozyskiwania informacji o świecie, które to informacje pozwalają jednostce rozwijać się. Narządem, który w największym procencie odpowiada za gromadzenie informacji i wiedzy o otaczającej rzeczywistości są oczy. To oczy dostarczają do mózgu niemal 85% materiału poznawczego. Dlatego tak ważne jest, żeby narząd ten otoczyć szczególną ochroną i dbać o niego każdego dnia.

Oczy – delikatna twierdza

Oczy są jednym z najdelikatniejszych narządów ludzkiego ciała. Natura wyposażyła oczy w elementy zabezpieczające przed uszkodzeniem. Zarówno brwi, jak i rzęsy zapobiegają dostaniu się do oka wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i ciał obcych. Są też czymś na kształt fotokomórki, która przy bliskim kontakcie z obcą materią natychmiast uruchamia zamknięcie powieki. Same powieki spełniają niezwykle istotne funkcje. Najważniejszą z nich jest nawilżanie powierzchni oka oraz oczyszczanie go z kurzu, innych nieczystości i zarazków. Proces ten trwa cały czas. Na każde dziesięć sekund zdrowy człowiek mruga około dwóch razy. Ta częstotliwość pozwala na utrzymanie oczu w dobrej kondycji. Zatem w ciągu całego dnia, kiedy człowiek jest obudzony, czyli około dwunastu godzin, niemalże pół godziny poświęca na mruganie powiek.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Suche oczy – nie lekceważ!

Utrzymanie oczu w zdrowiu zależy od ich prawidłowego oczyszczania i nawilżania powierzchni. Suchość oczu to pierwszy sygnał, którego nie można zignorować i należy od razu podjąć odpowiednie kroki mające na celu wzmożoną pielęgnację gałek ocznych i doprowadzenie ich do dobrego stanu. Suche oczy mogą mieć wiele przyczyn – zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie środowiska, jak i wewnętrzne, na przykład zmiany w organizmie. Na różnorakie czynniki trzeba być przygotowanym. Przebywanie w miejscach, gdzie występują skrajne temperatury, czego efektem jest niska wilgotność powietrza, mogą powodować suchość oczu. Także centralne ogrzewanie, czy klimatyzacja zaniża wilgotność powietrza, którego zanieczyszczenie może skutkować wysuszeniem oczu. Podróżowanie, w szczególności drogą powietrzną, naraża oczy na wysuszenie. Ale także długotrwała praca przy komputerze. To tylko kilka z czynników środowiskowych, których niepożądanym efektem może być wysuszenie oczu. Do tego kilka czynników wewnętrznych. Występujące w ciele zmiany hormonalne, np. podczas menopauzy lub ciąży wywołać mogą suchość oczu. Zaobserwowano również, że osoby chore na reumatyzm, niedoczynność tarczycy i cukrzycę bardzo często zmagają się z problemem suchych oczu. Również stosowanie niektórych leków, między innymi popularnych pigułek antykoncepcyjnych i beta-blokerów może powodować tę nieprzyjemną dolegliwość. Niezależnie od przyczyn, pierwszą reakcja i działaniem przy występowaniu suchości oka powinno być jego natychmiastowe nawilżenie.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Suche oczy – objawy

Występowanie tak zwanych suchych oczu nie należy do odczuć przyjemnych. Dodatkowo, zaniedbanie i lekceważenie objawów może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet utraty wzroku. Nienawilżone oko jest bardziej narażone na zakażenia i niekorzystne działanie zanieczyszczeń i zarazków, dlatego szybka reakcja jest niezbędna. Suche oczy powodują spory dyskomfort. Pojawienie się odczucia zmęczenia oczu oraz piasku pod powiekami do pierwszy poważny sygnał do działania. Zaniedbanie tych symptomów może prowadzić do swędzenia, pieczenia a w konsekwencji do zakażenia oczu i zapalenia oczu. Dodatkowymi objawami występowania suchych oczu jest zaczerwienienie gałek ocznych i powiek, łzawienie oraz nadwrażliwość na światło. W przypadku występowania podanych objawów konieczna jest natychmiastowa reakcja.

Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu

Suche oczy – zapobiegaj

Ochrona oczu i zapobieganie przed ich wysuszaniem nie wymaga wiele wysiłku. Podstawową czynnością jest noszenie okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych, które stanowią doskonałą ochronę przez wiatrem, zanieczyszczeniami oraz słońcem. Przebywając w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację lub centralne ogrzewanie zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze należy wprowadzić regularne przerwy pozwalające oczom odpocząć. Konieczne jest także stosowanie odpowiedniej diety u osób narażonych na występowanie suchych oczu. Potrawy bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 oraz witaminy i minerały wzmocnią organizm od wewnątrz. Warto również stosować dodatkowe nawilżenie oczu używając kropli do oczu zawierających kwas hialuronowy oraz witaminę B5. Tę kombinację znaleźć można w kroplach do oczu Bepanthen Eye (http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-eye/), które nie tylko łagodzą podrażnienia, ale także stymulują regenerację uszkodzonych tkanek.

Widzę, że warto

Niewiele trzeba by zadbać o dobrą kondycję oczu – tak ważnego kanału informacji. Kilka małych działań i stosowanie kropli do oczu Bepanthen Eye przyczynią się do sprawnego funkcjonowania oczu.

Czytaj też: Gradówka (guzek na powiece) - leczenie, przyczyny i domowe sposoby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA