Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Alergia to już choroba cywilizacyjna na którą zapada coraz więcej ludzi. Jakość powietrza pogarsza się z każdym rokiem, a to skłania rzesze alergików do zakupów oczyszczaczy powietrza. Kupując dobry oczyszczacz powietrza dla alergików można zapewnić sobie czyste powietrze w najbliższym otoczeniu. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki wybrać należy sprawdzić jego parametry, skuteczność i koszty eksploatacji.
Najlepszym sposobem usunięcia alergenów z otoczenia są oczyszczacze powietrza
Źródło:123RF
Spis treści

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest zapewnienie czystego powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Dla alergików jest bardzo ważne, aby w ich otoczeniu minimalizowane były przyczyny, które wywołują dolegliwości alergiczne (takie jak katar, zapalenie spojówek, osłabienie czy uczulenie). Natężenie alergii w dużej mierze uzależnione jest od czynników środowiskowych (np. zanieczyszczenie środowiska) i genetycznych (alergia w rodzinie). 

Najlepszym sposobem usunięcia alergenów z otoczenia są oczyszczacze powietrza. Potrafią one skutecznie poradzić sobie z pyłkami krzewów, kwiatów czy drzew, jak i również z zanieczyszczeniami powietrza. Z pewnością warto zakupić oczyszczacz powietrza dla alergika.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Działanie oczyszczacza jest bardzo proste. To urządzenie zabiera z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze, przepuszcza je przez filtry i oddaje już czyste. 

Oto najważniejsze zasady działania dobrego oczyszczacza dla alergików:

 • powinien przeczyszczać powietrze w danym pomieszczeniu 5-krotnie w ciągu 1 godziny,
 • nie powinien produkować nowych zapachów, a tylko likwidować te szkodliwe dla zdrowia i nieprzyjemne,
 • filtr wstępny oczyszczacza powinien usuwać alergeny, bakterie i kurz,
 • odpowiedni jonizator powinien przesyłać pyłki i kurz bezpośrednio do filtra,
 • kolejne filtry powinny pochłaniać i rozkładać nieprzyjemne zapachy i bakterie.

Jeśli oczyszczacz będzie spełniał te ogólne parametry to z pewnością ułatwi alergikowi przebywanie w zanieczyszczonym  pomieszczeniu. 

Dobry oczyszczacz powietrza dla alergika – wskazania

Kupując takie urządzenie dla alergików należy zwrócić uwagę czy :

 • w miarę cicho pracuje,
 • jest wydajny, a mianowicie czy szybko wymienia powietrze w danym pomieszczeniu,
 • wielkością odpowiada pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował,
 • zachowana jest prawidłowa proporcja ceny do oferowanych parametrów. 

Ważne: decydując się na zakup jednego bardzo mocnego dużego urządzenia warto zastanowić się nad kupnem kilku o mniejszej mocy. Rozstawienie 2 lub 3 oczyszczaczy w różnych miejsca domu zapewni świeże i czyste powietrze na całej powierzchni. 

Urządzenia dla alergików

Dobry oczyszczacz powietrza umożliwi alergikowi oddychanie czystym powietrzem, przynajmniej w swoim własnym domu. Alergia wziewna bardzo utrudnia życie. Szkodliwe czynniki przedostają się z powietrza do organizmu poprzez drogi oddechowe. Nie wszystkie urządzenia skutecznie usuwają alergeny.

 Oto katalog właściwych parametrów oczyszczacza powietrza dla alergików.

 1. Oczyszczacz powietrza dla alergika musi być wyposażony w odpowiednie modele filtrów.Chodzi o takie, które skutecznie wyczyszczą powietrze ze szkodliwych alergenów (kurzu, pleśni, roztoczy czy grzybów). I to jest podstawowy parametr, który najskuteczniej realizują filtry typu HEPA. Potrafią one usunąć nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, roztoczy czy pyłków. Występujące w oczyszczaczach powietrza filtry węglowe lepiej radzą sobie z nieprzyjemnymi zapachami i szkodliwymi gazami, a więc są mniej przydatne dla alergików. Filtry wodne natomiast zwalczają kurz i sierść.
 2. Drugim bardzo ważnym parametrem jest wydajność filtracji,podawana w m³. Oznacza to nic innego, jak jaką ilość powietrza potrafi przerobić dany oczyszczacz. Aby zapewnić skuteczne oczyszczenie powietrza należy wybrać taki, który jest przeznaczony do oczyszczenia konkretnej powierzchni. Przykładowo jeśli do pomieszczenia o powierzchni 30 m²zostanie wybrany model przeznaczony dla powierzchni 20 m² to rezultaty jego działania będą znikome.
 3. Najlepsze rezultaty osiągają oczyszczacze, które wykorzystują systemy kilku filtrów łącznie.Powinny one zawierać: 
 • filtry wstępne, które usuwają największe zanieczyszczenia (np. pyłki, sierść),
 • filtry węglowe, które usuwają dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy,
 • filtry HEPA, które usuwają już jak najdrobniejsze zanieczyszczenia. 
 1. Duże korzyści dla alergików przynoszą oczyszczacze wyposażone w lampę UV, która przede wszystkim przyspiesza likwidację roztoczy czy grzybów.
 2. Urządzenia z jonizatorem(który generuje jony ujemne) hamują rozwój grzybów. Ale nie są polecane dla astmatyków, bo to właśnie ozon jest najczęstszą przyczyną astmy. 
 3. Wyposażenie oczyszczacza powietrza w funkcje nawilżaniawskazane jest dla alergików, którzy bardzo źle reagują na suche powietrze. Ten parametr zapobiega swędzeniu oczu czy bólowi gardła.
 4. Praca oczyszczacza powietrza powinna być ledwo słyszalna, aby przede wszystkim nie zakłócać snu. Dlatego jeśli to możliwe należy wybrać model z trybem nocnym.
 5. Przydatnym elementem wyposażenia tych urządzeń sączujniki, które wskazują poziom zanieczyszczenia w danym pomieszczeniu.

Wybór właściwego oczyszczacza powietrza dla alergików nie jest łatwy. Zakup będzie z pewnością udany, jeśli spełni powyższe zasady. 

Czytaj:

Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama