Reklama
Jaki oczyszczacz powietrza kupić?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze w pomieszczeniu poprzez zasysanie go i usuwanie z niego zanieczyszczeń takich jak alergeny czy pył. Rodzaj odfiltrowywanych zanieczyszczeń zależy od typu urządzenia oraz znajdujących się w nim elementów filtrujących.
Najczęściej stosowanym przez producentów rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów filtrów: HEPA i węglowego. Oczyszczają one powietrze z chorobotwórczych bakterii i wirusów, przy czym filtry węglowe zatrzymują 99,9% cząstek o wielkości 0,1 mikrometra oraz większych (w tym bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5), a filtry HEPA - 97% cząsteczek.
Wykonany z włókna szklanego filtr HEPA będzie dodatkowo zatrzymywał alergeny, takie jak roztocza kurzu czy pyłki roślin. Ten węglowy zniweluje natomiast nieprzyjemne zapachy. Połączenie obu rodzajów filtrów będzie zatem świetnym, bo wszechstronnym wyborem.
Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać?
Oczyszczacz powietrza potrafi kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące aspekty: metraż mieszkania, ilość pokoi oraz wrażliwość na dźwięki (niektóre urządzenia mogą dość głośno pracować).
Warto zastanowić się także nad tym czy w miejscu naszego zamieszkania istnieje problem zanieczyszczenia powietrza oraz czy mamy problem z alergią (lub ma go ktoś z domowników). Po odpowiedzeniu sobie na te pytania, należy przeanalizować funkcjonalność poszczególnych modeli oczyszczaczy i w ten sposób wybrać ten, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Wspomniane już połączenie filtrów: HEPA i węglowego będzie najlepszym rozwiązaniem szczególnie w miastach, ponieważ filtry wodne mają problem z zatrzymywaniem wspomnianych już cząsteczek PM10 i PM2,5. Alternatywą może być filtr elektrostatyczny, ponieważ poradzi on sobie również z roztoczami kurzu czy pleśnią.
Reklama
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania?
Kupując oczyszczacz powietrza dobrze jest zwrócić uwagę na jego wydajność. Zwykle ocenia się ją poprzez sprawdzenie liczby metrów sześciennych powietrza, jaką oczyszczacz przefiltrowuje w ciągu godziny.
Przed zakupem warto zatem dokładnie wczytać się w informacje znajdujące się na opakowaniu, a także obliczyć kubaturę naszego mieszkania - 50 metrów kwadratowych w bloku, gdzie mieszkania mają 2,5 metra wysokości to zupełnie inna powierzchnia niż 50 metrów w kamienicy, w której ściany potrafią być o metr wyższe. Jeśli nasze mieszkanie składa się z kilku pokoi dobrze będzie pomyśleć o kilku mniejszych oczyszczaczach rozstawionych w różnych pokojach. Przy zamkniętych drzwiach od poszczególnych pomieszczeń utrudnimy pracę jednemu, większemu urządzeniu.
Jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać?
Jeśli przeszkadzają nam hałasy domowych sprzętów (np. lodówki czy zmywarki), przy zakupie oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na jego głośność. Każdy sprzęt będzie generował mniejszy lub większy hałas, jednak niektórym producentom udało się ograniczyć go do minimum.
Sprzęty tego rodzaju czasem posiadają również tryb nocny, który włącza się samoistnie po zgaszeniu światła w pomieszczeniu, gdy na dworze jest już ciemno. Wówczas zmniejsza on intensywność pracy urządzenia i redukuje hałas. Chcąc sprawdzić głośność sprzętu musimy zobaczyć wartość podaną w decybelach. Hałas na poziomie od 10 do 40 dB nie powinien nikomu przeszkadzać. Większe liczby z pewnością nie sprawdzą się u osób wrażliwych na dźwięki.
Oprócz trybu nocnego, oczyszczacze mogą posiadać również inne dodatkowe funkcje, np. czujnik jakości powietrza, dzięki któremu prędkość wentylatora jest automatycznie dostosowywana do panujących aktualnie warunków. Niektóre urządzenia są także wyposażone we wskaźnik jakości powietrza oraz jonizację.
Reklama
Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?
Jeśli mamy w domu alergika lub sami jesteśmy uczuleni na kurz lub pyłki roślin, kupmy oczyszczacz, który porządnie oczyści powietrze z alergenów. Dobrym wyborem będzie urządzenie z filtrem HEPA lub połączeniem filtra HEPA z węglowym, choć w tym przypadku sprawdzą się także oczyszczacze wodne. Niezależnie od tego jaki filtr wybierzemy, należy pamiętać o ich regularnej wymianie - to właśnie ona gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Warto wiedzieć, że niektóre sprzęty poprawiające jakość powietrza w domu są jednocześnie nawilżaczami i oczyszczaczami.
Zainteresujmy się nimi, jeśli w sezonie grzewczym cierpimy z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Wówczas urządzenie nie tylko odpowiednio je nawilży, ale również oczyści. To z kolei poprawi jakość naszego snu i zmniejszy podatność na infekcje dróg oddechowych. Na komfort oddychania wpłynie także funkcja jonizacji, która nasyci powietrze jonami ujemnymi. Ze względu na obecność wielu elektrycznych sprzętów powietrze w naszych mieszkaniach zwykle jest wysycone jonami dodatnimi, co sprawia, że jest ono mniej rześkie i świeże.