} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ranking oczyszczaczy powietrza 2020. Jaki wybrać?

Oczyszczanie powietrza ważne jest nie tylko w okresie grzewczym, ale przez cały rok. Oczyszczacz pozwala usunąć zarówno zanieczyszczenia typu PM10 i PM2.5, jak i alergeny, kurz czy nieprzyjemne zapachy. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Poznaj aktualny ranking oczyszczaczy powietrza.
Oczyszczacz powietrza
Źródło: 123RF
Spis treści

Zanieczyszczone powietrze może powodować problemy z oddychaniem, zwiększać ryzyko infekcji, a także w dłuższej perspektywie znacznie wpływa na stan zdrowia. Kto powinien korzystać z oczyszczaczy? Właściwie każdy, lecz ma on szczególne znaczenie dla alergików i osób mieszkających w miejscach o znacznym zanieczyszczeniu. Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza.

Reklama

1.Oczyszczacz powietrza Honeywell Air Genius 5

Ranking oczyszczaczy rozpoczyna Honeywell Air Genius 5 z opatentowaną technologią cichej pracy. To urządzenie z wysoką wydajnością nawet w dużych pomieszczeniach. Informuje o tym parametr CADR. Dla Honeywell Air Genius 5 wynosi on 273 m3/h. Urządzenie przechwytuje 99,9% mikroskopijnych cząsteczek.

Niewątpliwą zaletą oczyszczacza są filtry wielokrotnego użytku. Zarówno filtry wstępne pochłaniające zapachy, jak i właściwe oczyszczające powietrze z kurzu, pleśni, pyłków i smogu można po prostu wypłukać pod wodą i wykorzystać ponownie. To znacznie obniża koszty eksploatacji. Wbudowany czujnik informuje kiedy niezbędne jest czyszczenie.

Oczyszczacz powietrza może pracować w pięciu trybach pracy – w zależności od programu zmienia się jego wydajność i głośność. Ważnym atutem jest możliwość ustawienia cichego, nocnego trybu, który doskonale sprawdza się u alergików. Pracę urządzenia można zaprogramować dzięki timerowi – 2, 4, 6, 8, lub 12 godzinnemu.

Honeywell Air Genius 5 to oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który wspomaga proces oczyszczania. Wyposażony jest w funkcję oscylacji, czyli funkcji powolnego obracania na boki, co przyśpiesza cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Podstawę urządzenia oświetla delikatne oświetlenie, które w zależności od potrzeby może zostać wyłączone lub zmienione.

Producent zapewnia trzyletnią gwarancję. Cena tego oczyszczacza to około 1020 zł. 

Reklama

2.Oczyszczacz powietrza Honeywell HPA710

Drugie miejsce w rankingu oczyszczaczy powietrza zajmuje Honeywell HPA710. Posiada on inteligentny czujnik jakości powietrza, który automatyczne reaguje, regulując wydajność oczyszczacza. Jakość powietrza sygnalizowana jest kolorowym wskaźnikiem. Jego atutem jest wysoka wydajność – przepływ powietrza na poziomie 187 m3/h przy niskim zużyciu energii – 33 W.

Zaimplementowano w nim wysokiej jakości filtr HEPA, który wychwytuje 99,97% mikroskopijnych cząstek (o wielkości 0,3 mikrona i więcej). Pozwala pozbyć się pleśni, zarodników, bakterii, kurzu, pyłków i dymu i smogu. Natomiast filtr wstępny redukuje nieprzyjemne zapachy i gazy gospodarstwa domowego. Dodatkowo jonizator usprawnia proces oczyszczania powietrza.

Urządzenie posiada timer, którym można ustawić czas pracy – 2, 4, lub 8 godz. Oczyszczacz działa na pięciu poziomach - whisper silent, germs, general, allergens, turbo. W zależności od wybranego programu zwiększa lub zmniejsza się siła, czas i głośność oczyszczania.

Oczyszczacz najlepiej sprawdzi się przy powierzchni 21m2, jednak można używać go także w większych pomieszczeniach. Posiada wbudowany higrostat i wskaźnik wymiany filtra. Jest łatwy w obsłudze. Jest to dobry oczyszczacz powietrza dla alergików. Cena wynosi około 1500 zł, a producent zapewnia trzyletnią gwarancję.

Oczyszczacz powietrza Honeywell HPA710

Reklama

3.Oczyszczacz i nawilżacz powietrza BEURER LW 220

Trzeci w klasyfikacji znalazł się oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Beurer LW 220. Oczyszczając powietrze równocześnie je nawilża dzięki samoregulującemu, zimnemu parowaniu. Sprawdza się do pracy w pomieszczeniach do 40 m2, oczyszczając powietrzy na skutek przemywania wodą.

Nie posiada typowych mat filtracyjnych, lecz zbiornik wodny o maksymalnej objętości 7,25 l. Gdy jest on pusty włącza się specjalny czujnik bezpieczeństwa, informujący o konieczności uzupełnienia wody. Niektóre elementy można myć w zmywarce.

Oczyszczacz posiada 3 tryby pracy, z możliwością działania w nocy, przy bardzo cichej pracy i ustawienia zegara sterującego. Moc urządzenia to w zależności od trybu 2-4-7 W.

Oczyszczanie powietrza w domu urządzeniem Beurer LW 220 można urozmaicić poprzez dodanie olejków eterycznych. Do zestawu dołączony jest preparat „Beurer AquaFresh” i płyn czyszczący „Beurer Antical”. Opisywany nawilżacz z oczyszczaczem kosztuje około 900 zł, natomiast do końca marca można zakupić go w promocyjnej cenie 685 zł. Na produkt obowiązuje trzyletnia gwarancja.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza BEURER LW 220

Reklama

4.Oczyszczacz powietrza Honeywell True HEPA Allergen Remover

Oczyszczacz powietrza Honeywell True HEPA Allergen Remover przeznaczony jest do filtracji małych i średnich pomieszczeń. Jest niewielkich wymiarów, dlatego doskonale sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do domu o niewielkim metrażu.

Zawiera filtr wstępny z aktywnym węglem, który pochłania zapachy oraz filtr True HEPA wychwytujący do 99,97% mikroskopijnych alergenów o wielkości 0,3 mikrona. Dzięki temu nie tylko niweluje nieprzyjemne zapachy, ale również usuwa lotne związki organiczne i zarazki.

Posiada 4 tryby pracy oraz funkcję wyłącznika czasowego – 2,4 lub 8 godzinny. Sterowany jest poprzez panel dotykowy. Maksymalna moc oczyszczania wynosi 170 m³/h przy zużyciu energii na poziomie 33W.

Cena oczyszczacza powietrza to około 800 zł, natomiast obecna promocja obniża ją do 479 zł. Obniżka obowiązuje do końca marca. Gwarancja na urządzenie wynosi 2 lata.

Oczyszczacz powietrza Honeywell True HEPA Allergen Remover

Reklama

5.Oczyszczacz powietrza z jonizacją EMED PA 500

Oczyszczacz Emed PA 500 posiada funkcję jonizowania powietrza. Według producenta sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni maksymalnie 50 m2. Jednak jego maksymalną moc oczyszczania – zaledwie 42 m³/h wskazuje na znacznie mniejsze możliwości.

Niewątpliwą zaletą Emed PA 500 jest niska cena, gdyż w regularnej cenie kosztuje około 300 zł, lecz w promocji dostępny jest za 245 zł (obowiązuje do końca marca).

Oczyszczacz, tak jak pozostałe wyposażony jest w dwa filtry – wstępny usuwający nieprzyjemne zapachy oraz filtr HEPA niwelujący zanieczyszczenia powietrza. Należy przyznać, że jest to oszczędny oczyszczacz, gdyż zużywa około 25 W. Może pracować w dwóch trybach – zmienia się jego moc i głośność.

Reklama

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszcza powietrza? Niezbędne jest uwzględnienie poniższych parametrów i funkcji:

 • przepływ powietrza, czyli parametr CADR – na 1 m2 należy przyjąć CADR= 8,5m3/h;
   
 • powierzchnia, jaką jest w stanie oczyścić – należy wziąć pod uwagę jakiej wielkości pomieszczenie będzie oczyszczane, gdyż niewystarczający CADR nie zapewni odpowiedniej jakości powietrza;
   
 • filtry do oczyszczacza powietrza – oczyszczacze mogą być wyposażone w filtry wodne, filtry wstępne z aktywnym węglem usuwające nieprzyjemne zapachy oraz filtry klasy HEPA, które polecane są alergikom. Niektóre urządzenia posiadają również filtry wielokrotnego użytku, obniżające koszty eksploatacji. Wymiana filtra to koszt około 80 zł, a częstotliwość zależna jest od jego jakości i ilości zanieczyszczeń;
   
 • oczyszczacz powietrza z jonizatorem – niektóre urządzenia posiadają równocześnie jonizator, który usprawnia proces oczyszczania i usuwa większą ilość szkodliwych drobnoustrojów;
   
 • system kontroli powietrza – urządzenia wyposażone w tę opcję posiadają czujniki informujące o zwiększeniu ilości zanieczyszczeń i automatycznie się uruchamia lub zwiększa moc pracy;
   
 • oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania powietrza – to szczególnie przydatna funkcja w okresie grzewczym, gdzie suche powietrze jest dużym problemem;
   
 • poziom głośności pracy – ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli urządzenie ma być używane w nocy lub w obecności dzieci;
   
 • pobór mocy – przeciętne oczyszczacze zużywają około 33W, natomiast jest to zależne od wielu czynników np. maksymalnego przepływu powietrza i dodatkowych funkcji.

Dodatkowymi funkcjami w najnowszych modelach są również: sterowanie pilotem, aplikacją na smartfonie przy połączeniu WiFi.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Podobne artykuły
Ogrzewanie mieszkania na podczerwień
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, a może zdrowe? Jak wybrać promiennik?
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?
Kardiowerter
Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!