Oddaj krew – to piękny gest i korzyści dla Ciebie

Oddaj krew – to piękny gest i korzyści dla Ciebie
Źródło: 123RF
Trwa druga edycja akcji honorowego krwiodawstwa KRWIECIEŃ, organizowanej przez Fundację Scanmed. Tym razem organizatorzy postarają się zebrać wśród studentów i mieszkańców ośrodków akademickich w całej Polsce aż 1000 litrów krwi.
 

„Pierwsza edycja Krwietnia pozwoliła zebrać ponad 700 litrów krwi i zgromadziła blisko 2 tysiące osób, które gotowe były zostać honorowymi dawcami, a także 8 tysięcy uczestników badań profilaktycznych. Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja i zainteresowanie środowiska akademickiego tematami krwiodawstwa i transplantologii. W jesiennej odsłonie akcji liczymy na jeszcze większą. Nowi uczestnicy przekonają się, że krwiodawstwo to nie tylko piękny gest, ale i szereg korzyści dla nich. Gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia nas na uczelniach w całym kraju” – mówi Marek Barański, prezes Fundacji Scanmed.

Czytaj też: Oddaj krew – to piękny gest i korzyści dla Ciebie

Dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi:

1. Lubisz słodkości? Po oddaniu krwi przysługuje Ci posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal – to aż 8 tabliczek czekolady!

2. Honorowemu dawcy krwi przysługuje usprawiedliwienie nieobecności na wszystkich zajęciach uczelnianych w dniu oddania krwi. Jeśli okaże się, że mimo najlepszych intencji z jakiegoś powodu nie możesz zostać dawcą, otrzymasz dwugodzinne usprawiedliwienie, które pozwoli Ci dotrzeć na pozostałe wykłady.

3. Pracujesz? Krwiodawstwo to dobry sposób na fiskusa. Osoba, która oddała honorowo krew, może w danym roku skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej w zależności od ilości oddanej krwi lub osocza (maksymalnie 6 procent uzyskanego dochodu).

4. Podczas pobrania zostanie ci oznaczona grupa krwi. Po kilku wizytach w stacji krwiodawstwa za darmo lub za niewielką opłatą otrzymasz także potwierdzający ją dokument – tzw. krewkartę, która w razie wypadku pozwoli ratownikom medycznym szybko ustalić twoją grupę krwi i dokonać transfuzji bez konieczności wykonywania czasochłonnych badań laboratoryjnych.

5. Otrzymasz wyniki badań krwi. Oddana przez ciebie krew jest sprawdzana nie tylko pod kątem występowania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, chorób wenerycznych czy wirusa HIV. Możesz zgłosić też chęć otrzymania wyników laboratoryjnych, czyli morfologii lub poziomu hemoglobiny. W przypadku nieprawidłowości otrzymasz skierowanie do specjalisty.

6. Możesz płacić mniej – wiele hoteli, schronisk turystycznych, punktów gastronomicznych czy sklepów przewiduje ulgi i zniżki dla honorowych dawców krwi.

7. Jeśli będziesz cyklicznie oddawać krew, możesz otrzymać zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Na przykład w Krakowie oraz Warszawie zasłużeni honorowi dawcy krwi, czyli kobiety, które oddały co najmniej 15 litrów krwi oraz mężczyźni, którzy oddali 18 litrów lub więcej, jeżdżą za darmo!

Zobacz: 5 sytuacji, w których twoja grupa krwi ma znaczenie

Zbiórce krwi towarzyszyć będą dodatkowo akcje profilaktyczne organizowane przez Partnera Medycznego – Grupę Scanmed. Będzie to dobra okazja, by zmierzyć ciśnienie, zawartość tkanki tłuszczowej czy glukozę oraz uczestniczyć w wykładach edukacyjnych dla studentów i pracowników uczelni na temat krwiodawstwa, krwiolecznictwa i transplantologii.

Program skierowany jest do studentów uczelni wyższych i mieszkańców ośrodków akademickich. W inicjatywę honorowego krwiodawstwa „Krwiecień” zaangażowało się ponad 20 polskich uczelni wyższych z 7 miast oraz dziesiątki wolontariuszy, którzy dbają o sprawny przebieg akcji. W listopadzie i grudniu w wybrane dni krew będzie można oddać m.in. w Warszawie na terenie AWF, SGGW i Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowe informacje są dostępne na www.krwiecien.pl

Czytaj: Badania krwi - bardzo ważne, ale niewystarczające

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA