Oddech zdradzi, czy chorujesz na raka jelita

Dzięki testom oddechowym sprawdzisz, czy chorujesz na raka jelita grubego. Badacze są bowiem w stanie zidentyfikować znajdujące się w wydychanym powietrzu substancje chemiczne, które wskazują na rozwój guza.

W badaniu, jakie przeprowadzili naukowcy z University Aldo Moro of Bari, wzięło udział 37 pacjentów cierpiących na raka jelita grubego i 41 osób zdrowych. Pracownicy obrali sobie za cel identyfikację lotnych substancji chemicznych, które występują w oddechu pacjenta i związane są z rozwojem guzów nowotworowych w jelicie grubym.

Zobacz też: Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego

Metoda wykrywania raka jelita grubego

Z przeprowadzonych analiz wynika, że skuteczność metody jest niespodziewanie wysoka i wynosi aż 76 proc. Eksperci twierdzą, że po ostatecznym potwierdzeniu dokładności testów oddechowych mogą być one wykorzystywane w badaniach przesiewowych. To dobra wiadomość, bowiem dotychczasowe badania przeprowadzane były bardziej inwazyjnymi metodami (np. za pomocą kolonoskopii – oglądania wnętrza jelita za pomocą endoskopu).

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Obecnie raka jelita grubego odkrywa się albo przypadkiem, podczas wykonywania innego rodzaju badań, albo po latach choroby, gdy wystąpią już pierwsze objawy nowotworu. Tymczasem szybka i skuteczna analiza wydychanego powietrza może okazać się przełomowa w leczeniu choroby - w przypadku raka jelita grubego jego wczesne wykrycie mogłoby bowiem oznaczać możliwość całkowitego wyzdrowienie pacjenta.

Jak donoszą naukowcy, trwają też prace nad wykrywaniem – za pomocą testów oddechowych – pozostałych rodzajów nowotworów, a także innych chorób, np. gruźlicy czy cukrzycy. Zaznaczają jednak, że zadanie to nie jest łatwe – na wynik może mieć bowiem wpływ dieta bądź niedawna wizyta w szpitalu.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

Czytaj też: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA