Oddzielne łóżeczko stresem dla noworodka

Oddzielne łóżeczko dla noworodka i rozdzielenie go w ten sposób od matki jest dla niego sporym stresem - przekonują naukowcy na łamach "Biological Psychiatry".

Na szpitalnych porodówkach dzieci z reguły kładzie się w specjalnych kojcach, stawianych blisko łóżka matki. Jednak nawet takie rozdzielenie od matki, powszechnie praktykowane w krajach Zachodu, jest dla noworodka sporym stresem. 

Poród 

Choć to praktyka powszechna na porodówkach, to naukowcy z Uniwersytetu Kapsztadu w RPA przekonują, że oddzielanie noworodków od matek jest dla dzieci wielkim stresem. Naukowcy zwracają uwagę, że najczęściej oddziela się dzieci urodzone z dysfunkcją dróg oddechowych i wcześniaki, które muszą poleżeć w inkubatorze. W dodatku Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spanie matki z noworodkiem w jednym łóżku ze względu na ryzyko Zespołu Nagłego Zgonu Niemowląt (SIDS).

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Aby lepiej sprawdzić potencjalne skutki rozdzielenia, naukowcy z RPA badali dwudniowe, śpiące maluchy. Część dzieci spała przy mamach (zachowany był kontakt "skóra przy skórze"), część - w łóżeczku obok łóżka matki. W przypadku, kiedy dziecko spało samo, jego autonomiczna aktywność neonatalna (której przejawem jest niekontrolowana ruchliwość przez sen) była o 176 proc. większa - a momentów spokojnego snu było o 86 proc. mniej - niż gdy dziecko spało bezpośrednio obok matki - wyliczyli specjaliśći.
 

Wyniki badań

 Wnioski z tego badania wpisują się w dziwną antynomię - zauważają jego autorzy. Jeśli bowiem naukowcy chcą zbadać u zwierząt skutki stresu (np. jego wpływ na rozwijający się mózg osobnika), to najprostszą metodą wywołania takiego stresu jest zabranie młodego od matki. Z drugiej strony oddzielanie ludzkich noworodków od matki to praktycznie reguła, zwłaszcza gdy maluch wymaga wyspecjalizowanej opieki medycznej, np. umieszczenia w inkubatorze.
 
 
Nasze wyniki pomagają lepiej zrozumieć, dlaczego małe dzieci mają się lepiej, gdy pozostają w bezpośrednim kontakcie ze skórą matki, niż kiedy pozostają w inkubatorze - wyjaśnia autor badania, dr Barak Morgan.
 
O tym jak zadbać o noworodka mówi ekspert pediatra dr Grażyna Jędrzejczyk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA