Odkrycie poczwórnej helisy zmieni sposób leczenia raka?

Starszy niż rok
Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali w DNA człowieka tzw. poczwórną helisę. Sugerują, że występowanie tej struktury może mieć związek z powstawaniem komórek rakowych.

Odkrycia dokonali naukowcy z University of Cambridge na czele z profesorem Shankarem Balasurbamanianem. Nietypowa helisa, o której mowa w najnowszym „Nature Chemistry”, składa się aż z 4 nici. To przełom, bowiem dotychczas poczwórną wersję DNA uzyskiwano tylko w laboratorium. Tym razem jednak zwielokrotnioną helisę namierzono w komórkach rakowych pacjenta.

Odkryte formy, zwane G-kwadrupleksami, są zwykle strukturami przejściowymi i dość szybko ulegają podziałom. W warunkach laboratoryjnych występują zwykle w telomerach (fragmentach chromosomu). Jednak o ile komórki rakowe dzielą się dość szybko, tak poczwórne DNA w organizmie chorego nie dzieli się na podwójne. Profesor Shankar Balasubramanian, którego zespół odkrył poczwórne DNA, przypuszcza także, że G-kwadrupleksy z komórek rakowych podlegają nieco innym przemianom niż w zwykłych.

Wychwycenie przez brytyjskich naukowców poczwórnej wersji DNA może nie tylko wstrząsnąć dogmatem o istnieniu podwójnej helisy, którą odkryto równo 50 lat temu. – Istnienie tych struktur [G-kwadrupleksów] może być powiązane z pewnym genotypem komórek warunkującym ich niektóre stany dysfunkcyjne. Gdyby okazało się to prawdą, możliwe byłoby opracowanie terapii skierowanej tylko przeciwko nieprawidłowo działającym komórkom – mówi o odkryciu prof. Balasubramanian.

Zobacz też: Szpiczak mnogi

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA