Odmrożenie – pierwsza pomoc

Starszy niż rok
Uważaj na stopy, dłonie, twarz, nos czy uszy!
 

Na odmrożenie narażone są skóra oraz tkanki znajdujące się tuż pod nią. Wyróżniamy 3 stopnie odmrożenia w zależności od głębokości. Lekkie odmrożenie objawia się zblednięciem skóry. Później następuje zaczerwienie, na końcu skóra przyjmuje kolor sinawy. Następnie pojawia się uczucie drętwienia, mrowienia, a z czasem upośledzenie ruchów palców. Odmrożeniem towarzyszy zmniejszenie czucia. Do rozpadu komórek następuje pod wpływem odwodnienia wywołanego pozakomórkowe zamarzanie wody. Odmrożeniom sprzyja wilgotna odzież, bezruch, spożycie alkoholu, wiatr, głód, niektóre leki i wiele innych.

  • I stopień - przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi w skórze, odmrożeniom towarzyszy obrzęk, ból pieczenie i świąd skóry. Skóra jest blada lub sino czerwona
  • II stopień – na skórze widoczne są pęcherze z płynem surowiczym
  • III stopień –następuje martwica powierzchowna skóry,
  • IV stopień – następuje martwica głęboka. Poszkodowanemu grozi samoistna amputacja odmrożonej części ciała.

Jak pomóc osobie poszkodowanej?

Poszkodowanego należy przenieść w ciepłe miejsce oraz rozebrać z przemoczonej odzieży oraz przykryć kocem, ogrzać. Szczególną uwagę należy zwrócić na kończyny. Ogrzać je można w ciepłej wodzie lub własnym ciałem.  Odmrożone miejsca należy okryć jałowym opatrunkiem. Poszkodowany powinien przyjmować ciepłe płyny, (ale nie alkohol!). W przypadku odmrożeń powyżej II stopnia poszkodowanemu podaje się surowicę przeciwtężcową. Warto pamiętać, że skóra w okolicy odmrożenia jest bardzo wrażliwa. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno przekłuwać pęcherzy, masować oraz gwałtownie rozgrzewać odmrożonych części ciała.  

SZO

Zobacz: Jak chronić skórę w czasie zimy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA