Odmrożenie – pierwsza pomoc

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Uważaj na stopy, dłonie, twarz, nos czy uszy!

Spis treści

Na odmrożenie narażone są skóra oraz tkanki znajdujące się tuż pod nią. Wyróżniamy 3 stopnie odmrożenia w zależności od głębokości. Lekkie odmrożenie objawia się zblednięciem skóry. Później następuje zaczerwienie, na końcu skóra przyjmuje kolor sinawy. Następnie pojawia się uczucie drętwienia, mrowienia, a z czasem upośledzenie ruchów palców. Odmrożeniem towarzyszy zmniejszenie czucia. Do rozpadu komórek następuje pod wpływem odwodnienia wywołanego pozakomórkowe zamarzanie wody. Odmrożeniom sprzyja wilgotna odzież, bezruch, spożycie alkoholu, wiatr, głód, niektóre leki i wiele innych.

  • I stopień - przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi w skórze, odmrożeniom towarzyszy obrzęk, ból pieczenie i świąd skóry. Skóra jest blada lub sino czerwona
  • II stopień – na skórze widoczne są pęcherze z płynem surowiczym
  • III stopień –następuje martwica powierzchowna skóry,
  • IV stopień – następuje martwica głęboka. Poszkodowanemu grozi samoistna amputacja odmrożonej części ciała.

Jak pomóc osobie poszkodowanej?

Poszkodowanego należy przenieść w ciepłe miejsce oraz rozebrać z przemoczonej odzieży oraz przykryć kocem, ogrzać. Szczególną uwagę należy zwrócić na kończyny. Ogrzać je można w ciepłej wodzie lub własnym ciałem.  Odmrożone miejsca należy okryć jałowym opatrunkiem. Poszkodowany powinien przyjmować ciepłe płyny, (ale nie alkohol!). W przypadku odmrożeń powyżej II stopnia poszkodowanemu podaje się surowicę przeciwtężcową. Warto pamiętać, że skóra w okolicy odmrożenia jest bardzo wrażliwa. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno przekłuwać pęcherzy, masować oraz gwałtownie rozgrzewać odmrożonych części ciała.  

SZO

Zobacz: Jak chronić skórę w czasie zimy?

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam