Odwodnienie - groźne zwłaszcza u maluchów

Odwodnienie - groźne zwłaszcza u maluchów
Starszy niż rok
Do odwodnienie dochodzi, gdy ilość płynów tracona przez organizm nie jest odpowiednio uzupełniana. Może dojść wtedy do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, z którymi nie poradzimy sobie bez pomocy lekarza. Na odwodnienie szczególnie jesteśmy narażeni podczas letnich upałów.

Odwodnienie może się rozpocząć już wtedy, gdy organizm traci 1 procent masy wskutek utarty płynów. Przy normalnym wysiłku w ciepłe dni traci się zwykle 2-6 procent płynów w organizmie. Jeżeli nie uzupełnimy tych niedoborów, dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Średnia zalecana ilość płynów dziennie dla osoby dorosłej wynosi 2,5 litra. Podczas letnich upałów utrata płynów może być znacznie większa, a tym samym zachodzi większa konieczność ich uzupełniania. Pamiętajmy, że na szybkie odwodnienie szczególnie narażone są małe dzieci i osoby starsze.

Czytaj: Odwodnienie – uważaj na nie latem!

Przyczyny odwodnienia:

- pocenie się podczas wysiłku fizycznego, w wysokich temperaturach, długiej ekspozycji na słońcu lub przebywania w gorącym klimacie;

- pocenie się na skutek gorączki;

- utrata płynów na skutek biegunki lub wymiotów.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Rozpoznanie odwodnienia:

- suchość ust i oczu;

- suche i spękane usta;

- bóle głowy;

- ciemne zabarwienie moczu;

- zmniejszona ilość oddawanego moczu;

- zawroty głowy i dezorientacja;

- skurcze pojawiające się w najczęściej używanych mięśniach, np. w łydkach.

Uwaga na odwodnienie u dzieci

Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie u dzieci. Zwłaszcza maluchy poniżej 4 roku życia są bardziej narażone na odwodnienie, gdyż utrata płynów może nastąpić u nich bardzo szybko. Wynika to głównie z ich bardziej intensywnego metabolizmu, większej proporcji powierzchni ciała do objętości oraz mniejszej rezerwy płynowej. Odwodnienie u małych dzieci można zaobserwować w dość prosty sposób. Suche śluzówki jamy ustnej, szybsza niż zwykle akcja serca, blada skóra, zapadnięte oczy, u noworodka zapadnięcie ciemiączka (miękkiego miejsca na czaszce),  płacz bez łez, a gdy uszczypniemy fałdkę skóry, nie wraca szybko na swoje miejsce i ślad jest długo widoczny.

Szybkie uzupełnienie płynów

Celem pierwszej pomocy jest uzupełnienie utraconej wody i soli mineralnych przez nawodnienie organizmu. Do picie można podać samą wodę albo doustne roztwory nawadniające, które są dodatkowo wzbogacone w sole mineralne. Odwodniona osoba powinna pić małymi łykami, ale często. Dzieci i osoby starsze mające poważne objawy odwodnienia muszą trafić do szpitala, gdzie braki zostaną uzupełnione dożylnie kroplówką.

Czytaj: Dlaczego powinieneś pić napoje przez słomkę?

Iwona Kosowska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA