Odżywka przeciw wypadaniu włosów - czym się kierować przy wyborze?

Do pielęgnacji włosów oprócz odpowiedniego szamponu należy stosować starannie dobraną odżywkę do włosów. Przy wyborze kosmetyku trzeba mieć na uwadze przede wszystkim problem, z jakim borykają się nasze włosy. Znaczenie ma także skład takiego produktu.
Odżywka przeciw wypadaniu włosów

Spis treści

Witaminowa regeneracja włosów!

Cennym składnikiem odżywek do włosów jest retinol, a konkretnie witamina A, ponieważ posiada udowodnione naukowo działanie wstrzymujące starzenie. Dodatkowo stymuluje on komórki do odnowy. Ilość tego składniku maleje w naszym organizmie wraz z wiekiem, a także pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (głównie UVA). Niedobór retinolu powoduje, że włosy są przesuszone, cienkie i łamliwe.

Witamina E w kosmetykach do włosów wpływa na poprawę elastyczności włosów, a także ich nawilżenie. Łuski włosów zamykają się po zastosowaniu takiego kosmetyku, a włosy stają się wygładzone. Ponadto składnik ten jest rozpuszczalny w tłuszczach oraz należy do przeciwutleniaczy, które redukują szkodliwe działanie wolnych rodników.

Pantenol, czyli prowitamina B5, naturalnie występuje w skórze, we włosach oraz paznokciach, a także należy do surowców kosmetycznych zwanych humektantami. Jest substancją trwałą chemicznie, wnika w naskórek oraz strukturę włosa. To on wiąże wodę poprzez keratynę we włosach. Sprawia, że włosy mają lepszą kondycję, ponieważ wbudowuje się w ich strukturę.

Odżywka z prowitaminą B5 powoduje, że włosy mają dużą objętość, są nawilżone i pogrubione. Oprócz tego lepiej się rozczesują, a końcówki nie są już tak rozdwojone.

To, co dobre z natury – olejki

Olejki coraz częściej pojawiają się kosmetykach do pielęgnacji włosów. Pochodzą z kwiatów i ziół, wygładzają włosy i nadają im połysk oraz sprężystość. Kiedy stosuje się pielęgnację włosów przy pomocy odżywki z olejkami, nie należy stosować tylko odpowiednią jego ilość. Wówczas włosy nie będą przeciążone.

Do najbardziej popularnych olejków stosowanych w produktach do włosów należą olejki z awokado, jojoba, arganowy, makadamia, a oprócz tego z drzewa herbacianego.

Reklama

Parafina w odżywkach, składnik z serca ziemi

Parafina to kolejny naturalny surowiec, który nierzadko znajduje się w składzie odżywek do włosów. Tak naprawdę jest to oczyszczona ropa naftowa, czyli naturalny surowiec pochodzący z kuli ziemskiej. Jej drugie określenie to olej mineralny. W składzie produktu widnieje zazwyczaj pod nazwą paraffimum liquidum, mineral oil.

Zawartość parafiny w kosmetykach powoduje, że na włosach wytwarza się film, który chroni i natłuszcza włosy. W efekcie woda dłużej utrzymuje się we włosach. Parafina jest składnikiem w pełni bezpiecznym dla człowieka.

Ceramidy w odżywce do włosów

W odżywkach do włosów mogą być zawarte ponadto ceramidy, które są naturalnym budulcem włosa. To one wypełniają przestrzenie międzykomórkowe w osłonkach włosów. Ich niedobór prowadzi do przesuszenia włosów, a także braku elastyczności i sprężystości. Ponadto ceramidy chronią włosy przed utratą białka podczas ich mycia.

Pozostałe cenne składniki odżywek

W grupie profesjonalnych kosmetyków znalazły się również odżywki przeciw wypadaniu włosów z serii Biotebal. W ich skład wchodzą głównie składniki aktywne takie jak: biotyna, ekstrakt z żeń-szenia, polisacharyd, kofeina oraz hydrolizat keratyny.

Naczelnym zadaniem biotyny, czyli witaminy H jest regulacja metabolizmu skóry, co w konsekwencji wpływa na stan korzeni i tempo wzrostu łodygi włosa. Składnik ten ponadto opóźnia proces siwienia oraz zapobiega zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.

Polisacharyd obecny w odżywkach ma właściwości tworzące film ochronny, przez co woda we włosach zostaje zatrzymana, a włosy pozostają ciągle nawilżone. Hydrolizat keratyny wpływa na zdrowy wygląd włosów. Jest szczególnie cenny dla włosów farbowanych i poddanych trwałej ondulacji. Bardzo ciekawym składnikiem zawartym w kosmetykach Biotebal jest kofeina, która wpływa na łatwiejsze ułożenie włosów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->