Oko w potrzebie

Starszy niż rok
Przekrwione, piekące oczy, opuchnięte powieki, uczucie "piasku pod powiekami" - któż nie zna tych dolegliwości? W dzisiejszych czasach nie dbamy o nasze oczy. Wystawione na działanie słońca, dymu papierosowego, po wielu godzinach spędzonych przy komputerze - nic dziwnego, że czasem odmawiają nam posłuszeństwa.

Jedną z najczęstszych chorób dotykających nasze oczy jest zapalenie spojówek. Spojówka to przejrzysta błona pokrywająca gałkę oczną i wewnętrzną stronę powiek. Jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak światło, dym, kurz czy chorobotwórcze drobnoustroje. Łatwo dochodzi do jej podrażnienia.

Co wywołuje zapalenie spojówek?

- podrażnienia mechaniczne - mogą być spowodowane urazem oka, ciałem obcym lub drażnieniem spojówki przez nieprawidłowo rosnące rzęsy.
- podrażnienia chemiczne - mogą być wywołane przez toksyczne substancje znajdujące się w powietrzu, długie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, chlor (np. w czasie kąpieli w basenie) lub kosmetyki.
- wirusy i bakterie - wywołujące infekcyjne zapalenie spojówek. Zakażenie wirusowe związane jest zwykle z infekcją górnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do zakażenia bakteryjnego zaczyna się w jednym oku, a po kilku dniach pojawia się również w drugim. Wirusowe zapalenie spojówek trwa kilka tygodni, jest bardzo zakaźne i łatwo przenosi się przez dotyk. W czasie choroby należy więc ściśle przestrzegać zasad higieny - częste mycie rąk, używanie osobnego mydła i ręcznika.
- alergiczne zapalenie spojówek - zwykle pojawia się w połączeniu z katarem siennym lub jako objaw innych chorób alergicznych.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Zespół suchego oka - coraz częściej spotykany u osób pracujących przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Choroba ta polega na niedostatecznym wydzielaniu lub niewłaściwym składzie łez. Brak nawilżenia powoduje, że oko jest gorzej chronione przed czynnikami chorobotwórczymi, a przez to bardziej podatne na infekcje.
- niewyrównane korekcją wady wzroku - w tym także za słabe lub za silne szkła korekcyjne.
- przewlekły brak snu.

Jak rozpoznać zapalenie spojówek?


Niezależnie od przyczyny, najczęstszym objawem zapalenia spojówek jest pieczenie i swędzenie powiek, uczucie ciała obcego w oku oraz nadwrażliwość na światło. Spojówki są silnie zaczerwienione, często obrzęknięte, a w oku pojawia się wydzielina. Jej rodzaj może zasugerować nam przyczynę stanu zapalnego.
- wydzielina wodnista świadczy o zapaleniu wirusowym, toksycznym lub alergicznym.
- wydzielina śluzowa występuje w zespole suchego oka oraz w wiosennym zapaleniu spojówek.
- wydzielina ropna jest charakterystyczna dla ciężkich zakażeń bakteryjnych; w przypadku zmian łagodniejszych ma ona charakter śluzowo-ropny.

Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Nie każde podrażnienie oka musi świadczyć o zapaleniu spojówek. Dlatego początkowo możemy spróbować radzić sobie sami. Przemywajmy często oczy ciepłą, przegotowaną wodą lub kupionym w aptece jałowym roztworem soli fizjologicznej. Możemy także stosować dostępne bez recepty krople do oczu (Visine, Oftagel) lub sztuczne łzy (np. Lacrimal, Tears Naturale). Wbrew powszechnym przekonaniom nie należy stosować okładów z rumianku ani herbaty. Mogą one dodatkowo podrażnić oczy lub spowodować uczulenie. Jeśli w ciągu 2 dni objawy nie ustąpią, należy zgłosić się do okulisty (bez skierowania). Niezbędne mogą okazać się bowiem specjalne krople do oczu lub antybiotyk. Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać także wówczas, gdy pojawi się silny ból oka, zaburzenia widzenia lub wydzielina ze spojówek jest ropna.

Poznaj: 5 najczęstszych chorób oczu

Czy używać kosmetyków i soczewek kontaktowych?

Przy każdym zapaleniu spojówek lepiej zrezygnować z kosmetyków do oczu, gdyż mogą one nasilić podrażnienie. Gdy jest to niemożliwe, starannie zmywajmy makijaż zaraz po powrocie do domu. Jeśli używamy soczewek kontaktowych, musimy myć je dokładniej niż zwykle. Jeśli natomiast objawy są bardzo silne, najlepiej unikać ich noszenia przez okres choroby. W przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek używane w czasie choroby kosmetyki i soczewki należy wyrzucić, aby nie spowodować nawrotu zakażenia.

Więcej o chorobach wzroku

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA