Oksytocyna - dobra nie tylko dla kobiet

Wyniki badań opublikowane w najnowszym numerze „Biological Psychiatry" dowodzą, że oksytocyna podawana mężczyznom wpływa na ich zaangażowanie rodzicielskie.

Spis treści

Wiadomo, że w przypadku kobiet oksytocyna ułatwia tworzenie relacji uczuciowych (m.in. zwiększa empatię i ufność) i pozytywnie wpływa na rozwój przywiązania między matką i dzieckiem. Badania przeprowadzone przez zespół prof. Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu pozwoliły szerzej spojrzeć na właściwości tego hormonu, oraz dowiedzieć się w jaki sposób, i czy w ogóle oddziałuje on na mężczyzn.

Oksytocyna dla mężczyzn

Celem naukowców było sprawdzenie, czy donosowe aplikowanie oksytocyny ojcom wpływa na wzmocnienie ich zaangażowanie w wychowanie i opiekę nad dzieckiem. Naukowcy pragnęli również dowiedzieć się, jak przyjmowanie przez rodziców oksytocyny wpływa na behawioralne i fizyczne procesy u ich dzieci.

Obserwacji poddano 35 mężczyzn i ich 5-miesięczne dzieci. Próbę wykonano dwukrotnie – pierwszą przy udziale oksytocyny, drugą zaś po podaniu placebo. Mężczyźni, umieszczeni w odosobnionym pokoju, otrzymali donosowo dawkę oksytocyny. W tym czasie ich dzieci przebywały w innym pomieszczeniu. Po upływie 40 minut „oddano" dzieci ich ojcom i zaangażowano w grę twarzą w twarz. W tym czasie naukowcy obserwowali badanych, oraz co jakiś mierzyli poziom oksytocyny w ich organizmach (przed i po podaniu leku). Okazało się, że po podaniu ojcom oksytocyny, ich zachowania rodzicielskie – takie jak dotyk i opiekuńczość – znacznie się wzmogły. Również dzieci żywiej reagowały na ojców, przypatrując się im i wykazując postawę badawczą.

Jak działa oksytocyna?

Zdaniem prof. Johna Krystala, fakt, że oksytocyna wywołuje u mężczyzn mechanizmy biologiczne przypisywane do tej pory kobietom, nie powinny nikogo dziwić. Profesor sugeruje jednak, że warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania oksytocyny do ulepszania i wzmacniania więzi społecznych i zaangażowania wychowawczego u rodzin, które mają z tym problem. Prof. Ruth Feldman dodaje, że wyniki badań mogą najbardziej pomóc w ewentualnym leczeniu dzieci narażonych na trudności społeczne – m.in. wcześniaków, rodzeństwa dzieci z autyzmem czy potomków matki chorującej na depresję.

Zwiększone zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci to niejedyny skutek działania oksytocyny. Inne badania, przeprowadzone przez dr René Hurlemann z Uniwersytetu w Bonn dowodzą, że hormon ten wpływa również na zachowanie monogamii przez mężczyzn będących w związkach. W trakcie tego badania mężczyznom również donosowo zaaplikowano oksytocynę, z tą różnicą, że po 40 minutach sprawdzano ich reakcję nie na dziecko, a na atrakcyjną eksperymentatorkę. Kobieta zbliżała się do nich i oddalała, a zadaniem badanych było określenie, kiedy odległość zaczynała być dla nich niekomfortowa. Okazało się, że mężczyźni będący w związkach utrzymywali większy dystans niż badani „single", pomimo iż obie grupy uznawały kobietę za równie atrakcyjną. Jak przekonują uczeni, wpływ oksytocyny na zachowanie monogamii wśród zwierząt został udowodniony już wcześniej. Teraz być może uda się ustalić podobne działanie tego hormonu na ludzi.

Źródło: Biomedical.pl, Kopalniawiedzy.pl

Czytaj też: Pierwsze trzy miesiące z życia dziecka

Poznaj: 7 niesamowitych właściwości naszych gruczołów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->