Okulary czy soczewki? Rzuć okiem i podejmij decyzję

Starszy niż rok
W wyborze odpowiednich okularów lub soczewek nie należy kierować się wyłącznie modą. Decyzję uzależnić należy przede wszystkim od opinii specjalisty, a także stylu życia. Wówczas można zdecydować – okulary czy soczewki?

Odpowiedni wybór u specjalisty

Specjalista przyda się w momencie najmniejszej choćby wątpliwości dotyczącej zdrowia i kondycji oczu. Jeśli pojawią się problemy z widzeniem, ból oczu oraz głowy, nadmierne łzawienie czy pieczenie, wizyta u okulisty jest koniecznością.

W razie problemów ze wzrokiem należy udać się do okulisty lub optometrysty. Wada wzroku może zdecydować o tym, która z opcji będzie korzystniejsza dla pacjenta. Pierwsze okulary lub soczewki powinny zostać wybrane przez lekarza.

Okulary – moda i tradycja w dobrej cenie

Po zdiagnozowaniu problemów ze wzrokiem przychodzi czas na podjęcie decyzji – okulary czy soczewki kontaktowe? Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od wykonywanego zawodu. Osoby spędzające większą część dnia przy komputerze powinny wybrać okulary. Posiadają specjalne filtry, dzięki którym wzrok chroniony jest przed niekorzystnym działaniem ekranu komputera.

Funkcja terapeutyczna

Okulary powinny również wybrać te osoby, które cierpią na jaskrę, cukrzycę oraz przechodzą rekonwalescencję po operacji zaćmy. Okulary spełniają funkcję terapeutyczną. Używanie soczewek kontaktowych jest wówczas wykluczone.

Okulary to także ozdoba

O wyborze nierzadko decyduje cena. Okulary wciąż pozostają tańszą, a zarazem najbardziej różnorodną opcją. Na okulary powinny zdecydować się osoby, dla których staną się nie tylko koniecznością, ale przede wszystkim ozdobą. Wybór koloru i kształtu oprawek powinien być uzależniony od kształtu twarzy.

Jak dobrze dopasować okulary?

 • rozmiar oprawek dobierz tak, by oczy znajdowały się na środku soczewek
 • mostek oprawek dobierz według szerokości nasady nosa – im węższa nasada, tym węższy mostek
 • okulary nie powinny znajdować się zbyt daleko lub zbyt blisko oczu
 • okulary nie powinny uciskać nosa, ale zarazem powinny być stabilne
 • dobrze dobrane okulary powinny sięgać łuku brwiowego oraz kości policzkowych
 • jeśli okulary mają być noszone na co dzień, wybierz większą oprawkę
 • wybierz węższą oprawkę, jeśli okulary mają służyć wyłącznie do czytania lub do pracy przy komputerze

Czytaj też: Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe – wygoda i wielofunkcyjność

Soczewki kontaktowe są równie skuteczne w korekcji wzroku co okulary, ale posiadają kilka zalet, dzięki którym zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Soczewki są przede wszystkim wygodniejsze, a także zupełnie niewidoczne.

Soczewki to korzyść dla tych osób, które nie lubią lub wstydzą się noszenia tradycyjnych okularów. Zaleca się ich noszenie zwłaszcza osobom z dużymi wadami wzroku, przekraczającymi 6 dioptrii.

Miękkie i wygodne

Nowoczesne soczewki są na tyle wygodne i zdrowe, że problem przenikania tlenu do rogówki praktycznie zanikł. Różnorodność soczewek uzależniona jest przede wszystkim od ich funkcjonalności – możliwy jest wybór soczewek jedno- lub kilkudniowych, a także miesięcznych.

Soczewki nie są odpowiednie dla osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze. Podatne są również na niekorzystne działanie klimatyzacji, przez co szybciej wysychają. Konieczne jest wówczas używanie odpowiednich kropli nawilżających. Soczewki będą jednak idealne dla osób, których pasją jest fotografia lub uprawianie sportu.

Higiena i częsta wymiana

Soczewki kontaktowe, mimo że wygodne i niewidoczne, wymagają większej higieny niż okulary. Bardzo szybko mogą ulec zabrudzeniu lub wysuszeniu.  Soczewki należy codziennie czyścić. Osobom, które nie chcą codziennie dbać o soczewki, zaleca się te jednodniowe, wymieniane codziennie.

Jak dobrze dobrać soczewki?

 • soczewki nie powinny uwierać, doprowadzać do łzawienia lub pieczenia oczu
 • uzależnij wybór soczewek od stylu życia: jednodniowe będą odpowiednie dla osób, które lubią pływać, miesięczne dla tych, którzy często zapominają o ich zmianie
 • soczewek należy używać tak długo, jak wskazuje na to producent
 • wybierz soczewkę miękką, jeśli używasz jej tylko w określonych sytuacjach
 • wybierz soczewkę twardą, gdy cierpisz na zespół suchego oka lub masz dużą wadę wzroku

Czytaj też: Jak dbać o oczy? Rozmowa z lekarzem

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA