Nowy sklep

już ON-LINE

Olejek na porost włosów - rycynowy, rozmarynowy i arganowy

Olejek rycynowy
Źródło:123RF
Olejek na porost włosów – warto po niego sięgnąć, kiedy zaobserwujemy pierwsze oznaki łysienia. Do włosów rzadkich i wypadających poleca się szczególnie cztery olejki: rycynowy, rozmarynowy, arganowy oraz łopianowy. Sprawdź, jakie mają właściwości.
 

Olejek na porost włosów

Olejowanie to sposób pielęgnacji włosów znany od czasów starożytnych. Już w Ajurwedzie, czyli systemie medycyny indyjskiej, liczącym ponad 5 tysięcy lat, można przeczytać o korzyściach płynących z masowania skóry głowy i włosów naturalnymi olejami. Oleje do włosów stosowano także w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Do dzisiaj olejowanie włosów jest standardowym zabiegiem pielęgnacyjnym w krajach Dalekiego Wschodu i staje się coraz popularniejsze w Europie. Dowodów na skuteczność olejków do włosów nie trzeba długo szukać. Wystarczy spojrzeć na długie, mocne i lśniące włosy Hindusek, by przekonać się, że olejowanie włosów działa. Sprawdź, jaki olejek na porost włosów warto wybrać. 

Jaki olejek na porost włosów?

Hinduski wykorzystują kilkadziesiąt naturalnych olejków do pielęgnacji włosów. Większość z nich zawiera cenne kwasy omega-3 i omega-6, a także wiele witamin i minerałów. Jednak nie każdy olej sprawi, że włosy przestaną nam wypadać. Olejek powinno się dobierać do rodzaju i kondycji włosów. 

Do włosów suchych i porowatych nadają się olejki o dużych cząsteczkach, takie jak olej z wiesiołka, orzechów włoskich czy słodkich migdałów. Natomiast włosy niskoporowate będą potrzebowały olejku drobnocząsteczkowego – między innymi oleju kokosowego lub lnianego. Do włosów rzadkich i wypadających natomiast zaleca się szczególnie cztery olejki: rycynowy, rozmarynowy, arganowy oraz łopianowy. 

Olejek rycynowy na porost włosów

Olejek rycynowy wyciska się z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis) poprzez tłoczenie na zimno, a następnie gotowanie z wodą. W polskiej medycynie ludowej stosowany był od najdawniejszych czasów. Stosowano go wewnętrznie jako środek przeczyszczający oraz zewnętrznie – głównie jako odżywkę do włosów, a także brwi, rzęs oraz paznokci. 

Do dzisiaj olejek rycynowy jest polecany zwłaszcza na wypadanie włosów. Stosowany regularnie sprawi, że włosy będą szybciej rosnąć oraz staną się gęstsze i mocniejsze. Można go też stosować na brwi oraz rzęsy, ale należy uważać by nie dostał się do oczu. Należy jednak pamiętać, że olejek może wysuszyć skórę głowy, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością. 

Olejek rozmarynowy na porost włosów

Rozmaryn to wiecznie zielony krzew rosnący głównie na wybrzeżach Morza Śródziemnego oraz na południu Krymu. W jego liściach, kwiatach oraz łodygach znajduje się cenne oleje. Pozyskuje się go metodą dystylacji z parą wodną oraz ekstrakcji. 

Olejek rozmarynowy stosuje się lecznictwie - głównie zewnętrznie jako środek:

 • przeciwbólowy, 
 • bakteriostatyczny,
 •  bakteriobójczy.

Wykorzystywane jest także w kosmetyce – jako środek zapachowy przy produkcji perfum i kosmetyków. Olejek rozmarynowy jest także powszechnie wykorzystywany do produkcji szamponów, odżywek i masek do włosów. Stosowanie czystego olejku rozmarynowego lub kosmetyków do włosów zawierających go w składzie nada włosom połysk, delikatnie je przyciemni oraz przyspieszy ich wzrost. 

Olejek arganowy na porost włosów

Olejek arganowy na porost włosów otrzymuje się z owoców drzewa rosnącego wyłącznie w południowo-zachodnim Maroku. Argania spinosa są niewielkimi, wiecznie zielonymi, żyjącymi nawet 200 lat drzewkami cierniowymi. Owoce drzewa arganowego dojrzewają w czerwcu i lipcu. Wyglądem przypominają oliwki. To z nich produkuje się cenny pomarańczowy olej nazywany złotem Maroka. Do wyprodukowania jednego litra olejku arganowego potrzeba około 50 kilogramów owoców. 

Olej z owoców drzewa arganowego wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym – szczególnie do pielęgnacji skóry i włosów, gdyż stymuluje proces oddychania wewnątrzkomórkowego, neutralizuje wolne rodniki, odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i zwiększa zawartość składników odżywczych w skórze i włosach. Stosowany jest także jako środek wzmacniający włosy i przyspieszający ich wzrost.

Olejek łopianowy na porost włosów

Olejek łopianowy na porost włosów pozyskuje się z korzenia łopianu większego – rośliny uznawanej w Polsce za chwast. Łopian większy rośnie niemal w całym kraju – zwłaszcza przy drogach, nad brzegami rzek i terenach podmokłych. 

Olejek z tej rośliny zawiera wiele cennych składników – m.in.:

 • witaminę C, 
 • siarkę, 
 • fosfor, 
 • saponiny, 
 • glikozydy, 
 • fitosterole,
 • inulinę. 

Stosowany wewnętrznie ma zbawienny wpływ na układ trawienny i moczowy, a zewnętrznie – na skórę i włosy. Znajdująca się w olejku siarka wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu oraz stymuluje je do wzrostu. Na rynku można kupić czysty olejek łopianowy na porost włosów lub wzbogacony ekstraktami roślinnymi – zwłaszcza czerwoną papryką i skrzypem polnym. 

Czytaj:

Bibliografia

 • Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii. Monografia naukowa, Lublin 2016.
 • Maciąg M., Szklarczyk M., Rośliny w medycynie, farmacji i przemyśle, Lublin 2016.
 • Matławska I., Łajs I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 106-113.
 • Nowak K., Jaworska M., Ogonowski J., Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne, CHEMIK 2013, 67, 2.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA