Nowy sklep

już ON-LINE

Olejek na rozstępy - jaki warto wybrać? Który jest skuteczny?

Olejek na rozstępy jest kosmetykiem najczęściej stosowanym w walce z nieestetycznymi, wrzecionowatymi bliznami, które powstają na brzuchu, udach, pośladkach oraz ramionach. Sprawdź, jaki olejek na rozstępy warto wybrać.
Kobieta w ciąży wciera w brzuch olejek na rozstępy
Źródło:123RF
 

Olejek na rozstępy

Olejek na rozstępy to sojusznik wielu osób w walce z nieestetycznymi bliznami, które powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Kiedy skóra zostanie przesadnie rozciągnięta, znajdujące się w niej włókien kolegnowe i elastynowe zaczną pękać. W efekcie na skórze pojawia się wrzecionowate pasma, które wyglądem przypominają blizny. 

Rozstępy powstają głównie w miejscach, w których skóra rozciąga się najbardziej – czyli na brzuchu, udach, pośladkach oraz ramionach. Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienia się czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, znaczny przyrost masy ciała oraz ciążę. Rozstępy najczęściej występują u młodzieży w okresie szybkiego wzrostu, u kulturystów w czasie budowania masy mięśniowej, u osób otyłych, a także u kobiet w ciąży. 

Dermatolodzy oraz lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać. Jedną z najpopularniejszych metod jest wcieranie w skórę specjalnego olejku jeszcze zanim się uformują. W pełni ukształtowane rozstępy można bowiem usunąć jedynie operacyjnie. Co warto podkreślić, rozstępy nie mają żadnego wpływu na stan zdrowia, ale są postrzegane przez wiele osób jako defekt estetyczny.

Olejek na rozstępy w ciąży

W grupie najwyższego ryzyka powstania rozstępów są kobiety w ciąży. Brzuch ciężarnych rośnie bowiem tak szybko, że dla wielu kobiet pojawienie się nieestetycznych blizn po porodzie jest wręcz nieuniknione. Istnieje jednak sposób, by zminimalizować to ryzyko. Można wcierać w skórę specjalistyczny olejek na rozstępy. Najlepiej od początku ciąży. Dlaczego? Rozstępy rozwijają się w kilku fazach. Najpierw następuje faza zapalna, która trwa średnio 2-3 miesiące. Na początku tej fazy na skórze pojawiają się czerwone pasma, które z czasem przybierają kolor fioletowy. Po fazie zapalnej przychodzi faza zanikowa. Wrzecionowate pasy zaczynają blednąć, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. W fazie zanikowej rozstępy przybierają swój ostateczny wygląd, a to oznacza, że będzie można je usunąć tylko operacyjne. Właśnie dlatego rozstępom należy zapobiegać, a działania prewencyjne należy wdrożyć jak najwcześniej. Najlepiej zacząć wcierać olejek na rozstępy już na początku ciąży, a najpóźniej w fazie zapalnej, która zwykle następuje w 4-5 miesiącu ciąży. Warto zapamiętać, że wcieranie olejku na rozstępy w ciąży w fazie zanikowej nic nie da, gdyż blizny osiągną już swój ostateczny kształt. Olejek jedynie będzie w stanie je rozjaśnić.  

Jaki olejek na rozstępy? 

W drogeriach oraz aptekach można kupić gotowe produkty na rozstępy, które są mieszaniną kilku naturalnych olejków. Alternatywą dla nich są naturalne olejki, które także można kupić w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. 

Najpopularniejszymi olejkami zalecanymi na rozstępy są:

  • olej kokosowy,
  • olej rycynowy,
  • olej arganowy,
  • olej jojoba,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej grejpfrutowy,
  • olej makadamia.

Olej kokosowy na rozstępy

Olej kokosowy pozyskuje się z miąższu owoców palmy kokosowej, metodą tłoczenia na zimno. W temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza ma postać płynną i lekko żółtawe zabarwienie. Wyglądem przypomina oliwę z oliwek. W niższej temperaturze przebiera postać stałą – staje się białą, gęstą masą. 

Olej kokosowy jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych – kwasu linolowego oraz oleinowego. Wymienione kwasy sprawiają, że wykazuje on działanie nawilżające i odżywcze. Ponadto poprawia elastyczność skóry. Właśnie tego potrzebuje skóra narażona na nadmierne rozciąganie.

Olej arganowy na rozstępy

Olejek arganowy pozyskuje się z owoców arganii żelaznej, rosnącej tylko w południowo-zachodnim Maroku. Argania żelaza jest wiecznie zielonym, niewielkim drzewem cierniowym. Jej owoce dojrzewają przez okrągły rok. Z nich pozyskuje się słynny olejek arganowy, nazywany płynnym złotem Maroka. Olejek arganowy, podobnie jak kokosowy, jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza α-linolenowego, oleinowego i linolowego. Dzięki nim doskonale nawilża i odżywia skórę. 

Olejek znany jest też z działania antyoksydacyjnego – stymuluje proces oddychania wewnątrzkomórkowego oraz neutralizuje wolne rodniki. Ponadto pomaga w odbudowie włókien kolagenu i elastyny, które zrywają się pod wpływem rozciągania skóry i odpowiadają za rozstępy. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii. Monografia naukowa, Lublin 2016.
  • Matławska I., Łajs I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 106-113.
  • Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHEMIK 2014, 68, 2, 103–110.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)