Olśniewaj swoim uśmiechem - wybielanie zębów

Piękne, nieskazitelnie białe zęby nie są już obecnie atutem jedynie hollywoodzkich gwiazd.

Dzięki powszechnie stosowanym, zaawansowanym technologiom stomatologicznym każdy z nas może czarować olśniewającym uśmiechem, który zapewni mu świetne samopoczucie, doda pewności siebie w kontaktach z klientami, wzbudzi podziw bliskich i sympatię nieznajomych. O wybielaniu zębów rozmawiamy z lekarzem stomatologiem Aleksandrą Brylikowską.


- Medme: Czym jest wybielanie zębów?
Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru oraz usunięciu przebarwień  z koron naszego uzębienia, zwykle używając do tego chemicznych, profesjonalnych preparatów wybielających. Jest wiele metod wybielania, można je przeprowadzić m.in. przy pomocy specjalnych nakładek, licówek lub lampy. Proces wybielania to przede wszystkim działanie estetyczne, mające na celu poprawić nasz komfort wizualny, dać lepsze samopoczucie i podnieść naszą samoocenę.


- Kto i dlaczego najczęściej decyduje się na wybielanie zębów?
Na świecie, również w Polsce, panuje moda na bycie „fit” – promują ją aktorzy, modelki, dziennikarze. Coraz więcej programów telewizyjnych i artykułów w gazetach zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia, zdrowego odżywiania się i dobrego wyglądu. Uśmiech i, jako jego składowa, uzębienie odgrywają tutaj bardzo dużą rolę. Któż nie chciałby mieć hollywoodzkiego uśmiechu, którym już na początku znajomości z inną osobą może zyskać jej sympatię? Do kwestii wizualnych przywiązują wagę przede wszystkim kobiety i rzeczywiście przekłada się to na ilość pacjentek zgłaszających się w celu wybielania zębów. Choć coraz częściej  widzimy w naszych gabinetach mężczyzn.


- W jakim wieku najwięcej osób chce sobie wybielić zęby?
Osoby zgłaszające się na zabieg wybielania to przede wszystkim młodzi ludzie, których praca wymaga dbałości o wygląd, którzy mają kontakt z klientem. Myślę jednak, że jest to tylko niewielki aspekt powodów, który decyduje o chęci wybielenia zębów. 


- Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?
Barierą jest wiek poniżej 18 roku życia. Nie powinny wybielać zębów kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby palące papierosy. Również osoby mający liczne uzupełnienia protetyczne - korony, mosty, licówki - i dużą liczbę wypełnień. Wybielania nie polecamy osobom przyjmujących silne leki - psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki - oraz mającym alergię na składniki preparatów do wybielania, takich jak utleniacz, gliceryna, żywice poliakrylowe. Przeciwwskazaniem są także: zła higiena jamy ustnej, zły stan uzębienia i stan zapalny dziąseł oraz nadwrażliwość zębów. Wybielanie zębów powinno być poprzedzone wizytą kontrolną u stomatologa i ewentualną sanacją jamy ustnej.


- Jakie są czynniki szkodliwe wpływające na kolor uzębienia?
Przebarwienia na zębach mogą powstawać w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów, leczenia antybiotykami z grupy tetracyklin prowadzonego w młodym wieku podczas rozwoju naszego uzębienia. Niektóre osoby z natury mają zęby o ciemniejszym zabarwieniu. A wraz z wiekiem zęby ciemnieją z powodu diety, czyli barwników zawartych w pokarmach, oraz niekorzystnych nawyków.


Dziękuję za rozmowę
(Już wkrótce czytaj w Medme o pastach i preparatach wybielających dostępnych w sklepach, aptekach i internecie oraz o różnych metodach profesjonalnego wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym)

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA