Opalanie natryskowe - bezpieczna i natychmiastowa opalenizna


 
Starszy niż rok
Nie uszkadza naskórka, nie niszczy komórek skóry promieniowaniem UV, nie niesie za sobą ryzyka rozwoju raka skóry. Opalanie natryskowe to bezpieczna i natychmiastowa opalenizna, która może być alternatywą dla słonecznych kąpieli na plaży czy w solarium.

Opalanie natryskowe (ang. aibrush tanning) jest idealnym rozwiązaniem na szybkie poprawienie wyglądu skóry, to popularny zabieg przed ślubami, studniówkami i wakacjami. Decydują się na niego także osoby z defektami skóry, takimi jak bielactwo nabyte i cellulit. Z natryskowego opalania mogą bez obaw korzystać osoby, którym ze względów zdrowotnych nie wolno się opalać w tradycyjny sposób.

Opalanie natryskowe na czym polega?

Opalanie natryskowe nie trwa dłużej niż pół godziny (sama aplikacja 15 minut, reszta to przygotowanie i suszenie ciała) i polega na rozpylaniu wokół ciała preparatu brązującego, najczęściej jest to dihydroksyaceton (DHA) lub erytruloza. W wyniku reakcji chemicznej, z aminokwasami, które znajdują się w warstwie rogowej naskórka, pojawia się ciemniejszy odcień skóry. Efekt widoczny jest od razu, ale nie jest to już opalenizna, ale barwnik testowy, który pozwala kosmetyczce na dokładną aplikację barwnika. Prawdziwy kolor uwalnia się w ciągu 12 godzin od nałożenia (dlatego dobę po opalaniu natryskowym nie wolno brać prysznica ani kąpieli). Płyn opalający nie jest wchłaniany przez paznokcie i włosy, dlatego nie zmienia ich barwy.

Opalanie natryskowe, jak się przygotować?

Na skórze nie powinno być żadnych widocznych ran, najpóźniej dzień przed opalaniem natryskowym trzeba wykonać depilację i peeling ciała. Tuż przed samym zabiegiem nie wolno:

  • smarować skóry balsamem i kremami
  • używać perfum
  • używać dezodorantów i antyperspirantów
  • trzeba zmyć makijaż

Trzeba mieć także świadomość, że bielizna i ubrania mogą zostać poplamione przez barwnik testowy, dlatego najlepiej, gdy będą w ciemnych kolorach. Po pierwszej kąpieli nie ma już ryzyka brudzenia ubrań.

Opalanie natryskowe - efekty

Po opalaniu natryskowym kolor skóry jest zazwyczaj ciemniejszy niż przy tradycyjnym opalaniu się. Najlepszy efekt uzyskujemy, jeśli przed opalaniem natryskowym zostanie wykonany dokładny peeling ciała, a po zabiegu i pierwszej kąpieli skóra będzie natłuszczana balsamem do ciała. Ważne jest także, żeby zaraz po zabiegu nie ubierać się w bardzo ciasne ubrania, które mogły spowodować wytarcie barwnika w niektórych miejscach. Po opalaniu natryskowym nie wykonujemy ani depilacji, ani peelingów.

Opalanie natryskowe nie tylko gwarantuje nam równomierna opaleniznę, ale także ładny  wygląd, bo preparaty stosowane do tego zabiegu nawilżają i odżywiają skórę.

Opalanie natryskowe - jak długo się utrzymuje?

Opalenizna znika stopniowo w trakcie złuszczania się martwego naskórka. Jak długo się utrzyma zależy od tego, jak często korzysta się z kąpieli, czy natłuszcza się skórę. Zazwyczaj jednak opalenizna utrzymuje się od tygodnia do 10 dni. Trzeba jednak pamiętać, że efekt opalenizny może schodzić nierównomiernie powodując powstawanie plam na skórze.

Opalenizna będzie znikała szybciej pod wpływem chlorowanej wody, zwłaszcza w jacuzzi i częstych wizyt w saunie. Szybciej będzie się też łuszczyła w miejscach, gdzie skóra najwięcej się poci, czy np. na szyi.

Opalanie natryskowe w ciąży

Opalanie natryskowe to alternatywa tradycyjnego opalania dla kobiet w ciąży, przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Ciężarne powinny korzystać z wietrzonych pomieszczeń i nie mogą wdychać aerozolu. Przed opalaniem trzeba też wykonać mały test na skórze, żeby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Opalanie natryskowe w domu

W sklepach internetowych pojawiły się maszynki do domowego opalania natryskowego, które można samodzielnie wykonać w domu. Nie jest to jednak zabieg prosty i gwarantujący najlepszych efekt. Coraz więcej salonów mających w swojej ofercie opalanie natryskowe ma także usługę opalania z dojazdem do domu klienta. Kosmetyczka, która przyjeżdża do domu klienta ma nie tylko aparat do rozpylania płynu, ale także specjalny namiot, który gwarantuje, że w trakcie opalania pomieszczenie nie zostanie zabrudzone. Namiot jest dobrze oświetlony, tak, żeby kosmetyczka widziała, jak płyn brązujący układa się ciele.

Opalanie natryskowe - wątpliwości

W latach 70. ubiegłego wieku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użytku preparat barwiący DHA, ale zaznaczyła, że nie ma badań na temat jego bezpieczeństwa w opalaniu natryskowym, dlatego osobom korzystającym z takich zabiegów zaleca się stosowanie bielizny ochronnej i ochronnych okularów, a także w miarę możliwości nie wdychanie rozpylanego preparatu chemicznego. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Pensylwanii DHA może przedostawać się do płuc, a stamtąd do krwioobiegu, powodując zaostrzenie astmy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, odmę płuc i rozwój niektórych nowotworów. Toksykolodzy dodają jednocześnie, że na działanie DHA bardziej są narażeni pracownicy salonów kosmetycznych, niż klienci, którzy sporadycznie korzystają z opalania natryskowego. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne wietrzenie pomieszczenia, w którym rozpylany jest środek barwiący skórę.

Przeciwwskazania

Z natryskowego opalania wykluczają wszystkie choroby skóry i niezagojone rany. To nie jest zabieg dla osób z:

  • łuszczycą
  • alergiami skórnymi
  • z nadmierną potliwością
  • dla astmatyków
  • osób z chorobami płuc

Pamiętajmy także, że opalanie natryskowe nie chroni skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Czytaj też: