ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i rany

Opatrunek hydrożelowy służy do opatrywania oparzeń, owrzodzeń i ran odleżynowych. Opatrunki hydrożelowe mają doskonałe właściwości sorpcyjne – bardzo skutecznie pochłaniają wysięk z ran. Jednocześnie opatrunki hydrożelowe zapewniają przewiewność i odpowiednią wilgotność środowiska rany, przyspieszają gojenie i łagodzą ból.
Opatrunek hydrożelowy na ranę
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Opatrunek hydrożelowy

Opatrunek hydrożelowy należy do grupy opatrunków aktywnych. Opatrunek hydrożelowy nie tylko zabezpiecza ranę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, ale też pochłania wysięk, zapewnia odpowiednią wilgotność, zmiękcza twardą tkankę martwiczą, umożliwia oddychanie, zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki swoim właściwościom opatrunek hydrożelowy zmniejsza też uczucie bolesności rany, chłodzi i koi. Ze względu na transparentną strukturę, opatrunek hydrożelowy pozwala na stałe monitorowanie stanu rany bez konieczności zdejmowania plastra. Jeśli chodzi o skład i budowę, w większości (około 90 procentach), opatrunek hydrożelowy składa się z wody.

Reklama

Opatrunek hydrożelowy - zastosowanie

Opatrunek hydrożelowy zastosowanie znajduje w tak zwanej wilgotnej terapii ran. Służy przede wszystkim do:


  • opatrywania oparzeń,

  • ran odleżynowych i martwiczych

  • oraz owrzodzeń podudzi.

  •  

Rozwój technologii medycznych sprawia, że opatrunek hydrożelowy zaczyna być stosowany także w celu podawania specjalistycznych leków bezpośrednio do ran – znajdujące się w nim substancje uwalniają się powoli, zapewniając systematyczne i bezpośrednie leczenie newralgicznych miejsc.

Opatrunek hydrożelowy może mieć postać grubego plastra ale też produkuje się tego typu opatrunki w formie specjalnego żelu do nakładania na ranę a także sprayu.

Czytaj także: Rodzaje opatrunków – opatrunki specjalistyczne, plastry, opatrunek jałowy

 

Reklama

Opatrunek hydrożelowy na oparzenia

Mówiąc obrazowo, opatrunki hydrożelowe na oparzenia to alternatywa dla… zimnej wody z kranu, czyli tradycyjnej, wielowiekowej metody chłodzenia oparzonej skóry. Podobnie jak woda, opatrunek hydrożelowy na oparzenia skutecznie „wyciąga” ciepło z poparzonego ciała, w ciągu kilku minut przywracając poziom 36,6 st. C.  Nad wodą opatrunek hydrożelowy ma tę przewagę, że działa szybciej i skuteczniej, nie zagrażając – w odróżnieniu od wody – dalszemu uszkadzaniu tkanki w przypadku rozległych uszkodzeń. Pamiętajmy, że kluczowe w sytuacji oparzenia jest powstrzymanie penetracji tkanki przez ciepło. Jeśli nie uda się tego procesu wyhamować poprzez odpowiednie schłodzenie, oparzenia II stopnia mogą się przekształcić w głębokie oparzenia stopnia III. Co ważne, hydrożelowe opatrunki działają też przeciwbólowo, zapobiegają infekcjom i urazom mechanicznym.

Sprawdź: Odkażanie ran – czym przemyć ranę i jak o nią dbać?

Reklama

Opatrunki hydrożelowe na odleżyny


Stosuje się też opatrunki hydrożelowe na odleżyny, zwłaszcza w przypadku ran z czarną martwicą. Opatrunki te umożliwiają oczyszczanie ran i usuwanie tkanek martwiczych. W przeszłości rany martwicze leczono „na sucho”, z użyciem tradycyjnych opatrunków oraz fioletu gencjany. Obecnie zdecydowanie preferowane jest utrzymywanie wilgotnego środowiska, uważa się, że w ten sposób znacznie można przyspieszyć proces gojenia się. Opatrunki hydrożelowe na odleżyny zazwyczaj zakłada się na 12 do 24 godzin, a jeśli rana jest względnie czysta – mogą na niej pozostać do 3 dni.

Reklama

Opatrunek hydrożelowy na owrzodzenia


Opatrunek hydrożelowy doskonale nadaje się też do opatrywania owrzodzeń. Do głównych jego zadań należy utrzymywania wilgotnego środowiska i uniemożliwianie odkładania się złogów włóknika w przesuszonych ranach. Stosowany na owrzodzenia opatrunek hydrożelowy ułatwia ziarninowanie i odbudowę tkanki, pomaga też w oczyszczeniu rany. Tak jak i w innych sytuacjach, opatrunek hydrożelowy sprawdza się także ze względu na to, że nie przywiera do rany, co zdecydowanie ułatwia jego wymianę.

Zobacz: Opatrywanie ran – rodzaje opatrunków i zmiana opatrunku na ranie

Reklama

Opatrunek hydrożelowy  - jak stosować?


Opatrunek hydrożelowy, tak jak powiedzieliśmy, może mieć formę plastra lub żelu, dostępny jest też opatrunek hydrożelowy w sprayu. Jeśli chodzi i plastry, ich stosowanie jest proste i oczywiste. Nieco więcej kłopotu osobie niedoświadczonej może przysporzyć opatrunek hydrożelowy w żelu. Pamiętajmy w takiej sytuacji, że przed opatrzeniem, ranę należy przemyć solą fizjologiczną. Następnie jednorazowo aplikuje się całą zawartość niewielkiej tubki, ewentualną niewykorzystaną resztkę żelu przeznaczając na zmarnowanie. Na koniec warstwę żelu przykrywa się tradycyjnym opatrunkiem, np. kompresem jałowym.

Opatrunek hydrożelowy w sprayu aplikujemy za pomocą specjalnego dozownika. Istnieje możliwość wielokrotnego wykorzystania zawartości pojemnika. Opatrunek hydrożelowy w sprayu używamy w szczególności w przypadku miejsc trudno dostępnych.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i rany
Opatrunek hydrożelowy na ranę
Elastyczny bandaż samoprzylepny a inne rodzaje opatrunków. Jakie ma zastosowanie?
Bandaż elastyczny do opatrywania ran
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Apteczka turystyczna
Podobne artykuły
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Opatrywanie po oparzeniu skóry
Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!