Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Domowa apteczka jest bardzo ważna. Od jej wyposażenia zależy, czy szybko będzie można zadziałać w przypadku skaleczenia, rany i choroby. Wprawdzie nie sposób przewidzieć każdej sytuacji, kiedy będzie ona potrzebna, jednak warto uzupełnić ją o podstawowe akcesoria. Takim akcesorium jest opatrunek na oparzenia.
Opatrywanie po oparzeniu skóry
Źródło: 123RF
Spis treści

Standardowo w apteczce znaleźć można leki przyjmowane na bieżąco oraz plastry ochronne. Tymczasem w domu jesteśmy narażeni nie tylko na skaleczenia i urazy, ale także na wysoką temperaturę i chociażby z tego faktu warto mieć pod ręką opatrunki na oparzenia.

Na szczęście rzadko w warunkach domowych zdarzają się poparzenia trzeciego stopnia wymagające natychmiastowej opieki lekarskiej, ale nawet lekkich przypadków nie należy bagatelizować. W domu najczęstszymi przyczynami oparzeń są wrzątek, para i gorące urządzenie AGD. Wystarczy nawet niechcący dotknąć nagrzanej lokówki lub piekarnika, aby mieć poparzoną skórę, a pierwsze sekundy decydują o tym, czy powstała rana szybko zaniknie i nie spowoduje bólu.

Reklama

Opatrunek na oparzenia – rodzaje

Podstawowym zadaniem opatrunku na oparzenia jest regulowanie poziomu wilgotności w ranie, a także stworzenie bariery chroniącej przed bakteriami i wirusami. W zależności od rodzaju takie opatrunki mogą być używane przy poparzeniach, ranach powierzchownych, ostrych i przewlekłych wydzielających dużą ilość wysięku. Niektóre opatrunki na oparzenia mają dodatek srebra jonowego, dzięki czemu stosowane są również na rany przewlekłe jak owrzodzenie goleni na tle niewydolności żylnej i tętniczej, odleżyny, owrzodzenia cukrzycowe. Takim jest opatrunek AQUACEL® Ag w technologii Hydrofiber®: https://www.convatec.pl/produkty/pc-wound-burns.

Hydrożelowe opatrunki na oparzenia stosowane są szeroko przez służby ratownicze i lekarzy do leczenia oparzeń. Jest to alternatywa dla tradycyjnego schładzania wodą lub okładami, a przynosi bardzo szybkie efekty. Wystarczą cztery minuty, aby przywrócić normalną temperaturę ciału. Co ciekawe, taki opatrunek żelowy nie schładza w dosłownym rozumieniu, ale bardziej wyciąga ciepło na zewnątrz, ponadto ma działanie znieczulające oraz przyspiesza leczenie rany.

Warto wspomnieć również o tym, że przy leczeniu ran oparzeniowych pomocne są właśnie opatrunki na oparzenia z jonami srebra, ponieważ zabezpieczają ranę, ułatwiają jej gojenie, co może przełożyć się również na mniejszą bliznę pooparzeniową. Pojawienie się blizny zależy od rodzaju oparzenia i podjętej pierwszej pomocy – od tego, jak szybko podjęliśmy działania oraz jakich użyliśmy środków, zależy, czy blizna będzie mała, ciemna czy może w ogóle niewidoczna.

Reklama

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Przy oparzeniu najważniejszy jest czas reakcji. Należy szybko wyeliminować czynnik, który wywołał oparzenie – jeśli jest to rozgrzany garnek, należy szybko go odstawić. Oparzoną część ciała należy szybko schłodzić czystą i chłodną wodą, nie pod mocnym ciśnieniem, najlepiej więc stosować zimne okłady. Nie należy stosować lodu lub bardzo zimnej wody, ponieważ istnieje wówczas ryzyko wyziębienia tkanek; chodzi wyłącznie o schłodzenie rany do momentu ustąpienia pieczenia i bólu.

Następnie należy delikatnie ranę osuszyć jałową gazą lub czystym ręcznikiem i nałożyć na nią opatrunek na oparzenia, który należy wymieniać raz dziennie, chyba że jest to tzw. opatrunek 7-dniowy wymagający zmiany raz na tydzień. W przypadku kiedy z rany sączy się wydzielina, opatrunek należy zmieniać częściej. Pod żadnym pozorem nie wolno przekłuwać pęcherzy, jeśli one się pojawiły: robiąc to, tylko wydłużamy czas gojenia rany i sprawiamy, że będzie ona bardziej podatna na zakażenia.

Najważniejsze jest stosowanie suchego i czystego opatrunku na oparzenia oraz przemywanie rany na przykład czystą i przegotowaną wodą, solą fizjologiczną (jeśli mamy opatrunek z jonami srebra, to tylko przemywamy nią) lub chłodnym naparem z rumianku. Można również zastosować specjalne preparaty polecane przy oparzeniach, które przyniosą ulgę i przyspieszą gojenie skóry, jak maść na oparzenia, żel aloesowy, maść nagietkowa lub z czarnego bzu.

W przypadku cięższego oparzenia oraz gdy ból nie ustępuje, a rana się rozrasta lub ma niepokojące strupki, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Tam lekarz sprawdzi ranę, określi stopień uszkodzenia tkanki, oczyści ranę i założy opatrunek na oparzone miejsce, a w razie potrzeby poda środek uśmierzający ból lub zleci hospitalizację.

Co się przyda w apteczce na oparzenia I stopnia:

  • sól fizjologiczna,

  • płyn bakteriobójczy na przykład na jodzie,

  • krem nawilżający,

  • maść lub krem kojący i gojący na oparzenia,

  • opatrunek na oparzenia,

  • maść na blizny po oparzeniu (np. z wyciągiem z cebuli).

Reklama

Jaki opatrunek na oparzenia do apteczki?

Apteczka domowa to mała podręczna rzecz, w której nie ma możliwości, aby zmieścić wszystkie akcesoria i preparaty niezbędne przy chorobach czy wypadkach domowych. W przypadku oparzeń warto zdecydować się na podstawowy hydrożelowy opatrunek do oparzeń, którego zadaniem będzie szybkie zabezpieczenie rany w warunkach domowych. Jeśli mamy wątpliwości, jaki plaster na oparzenia wybrać, warto zapytać lekarza przy najbliższej wizycie lub farmaceutę w aptece o ich rekomendacje.

O oparzenie w domu nie jest trudno. Wystarczy pryskający tłuszcz z patelni, nagrzany piekarnik, gorąca kawa i chwila nieuwagi. W każdym takim przypadku należy działać niezwłocznie i zastosować pierwszą pomoc. Przyda się więc wiedza, jak przy oparzeniach należy postępować, oraz apteczka domowa, w której powinien znaleźć się opatrunek na oparzenia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie
Apteczka turystyczna
Wyposażenie apteczki – co zabrać ze sobą na wakacje?
Podobne artykuły
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Opatrunek hydrożelowy na ranę
Opatrunek hydrożelowy – na oparzenia i rany
Opatrywanie rany gazą opatrunkową
Gaza opatrunkowa – jałowa, gaza jałowa a niejałowa

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!