Nowy sklep

już ON-LINE

Operacje oczu

Oczami spostrzegamy otoczenie i dlatego są one naszym najważniejszym zmysłem pozwalającym nam poznawać świat i bezpiecznie się w nim poruszać. Oczy służą nam do pracy, zajęć domowych czy ulubionego hobby. Stąd coraz większą popularność zyskuje leczenie operacyjne chorób oczu, które dawniej często prowadziły do znacznego pogorszenia wzroku lub nawet ślepoty.
 

Nie jesteśmy dziś już skazani na noszenie szkieł korekcyjnych czyli okularów albo soczewek kontaktowych do końca życia, a to dzięki postępowi technicznemu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 25 lat w okulistyce.

Laserowa korekcja wad wzroku

Intensywny rozwój jednej z jej dziedzin tzw. chirurgii refrakcyjnej nazywanej też chirurgią wad wzroku umożliwia obecnie „poprawienie natury” i trwałe skorygowanie najczęstszych wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Najlepszy do tego okazał się laser tzw. excimerowy (nazwa pochodzi z języka angielskiego - excited dimer  =  wzbudzona cząstka). Pod wpływem działania promienia tego lasera dochodzi do zmiany krzywizny przedniej powierzchni rogówki, dzięki czemu wada wzroku ulega zniwelowaniu.
 
Laser pod kontrolą komputera wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometrów, która doprowadza do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej  niż włos ludzki, warstwy rogówki. Dzięki temu krzywizna przedniej powierzchni rogówki ulega zmianie i wpadające do oka promienie świetlne zaczynają być skupiane  na siatkówce dając poprawę ostrości widzenia.

Laser ten umożliwia korekcję wad refrakcji w zakresie:

 •     krótkowzroczności od - 0,75 dioptrii do - 10,0 dioptrii
 •     nadwzroczności od +0,75 dioptrii do +6,0 dioptrii
 •     astygmatyzmu do 6,0 dioptrii.


W krótkowzroczności oddziaływujący laser spłaszcza rogówkę usuwając jej centralne warstwy.  Powoduje w ten sposób osłabienie układu optycznego oka i ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce, a nie przed nią.
W nadwzroczności promień laserowy skierowany jest  na  część obwodową rogówki, przez co dochodzi do uwypuklenia się centralnej części rogówki. Dzięki temu wzmocnieniu ulega  układ optyczny oka i promienie świetlne ogniskują się na siatkówce, a nie za nią.

Przy astygmatyzmie, działający laser wyrównuje krzywiznę rogówki usuwając więcej tkanki w jednej osi rogówki niż w drugiej i doprowadza do skupiania się promieni świetlnych w jednym punkcie na siatkówce.
Operacje te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Poznaj: Sposoby na przemęczone oczy

Operacje zeza

Zezem określamy odchylenie gałek ocznych od prawidłowego, równoległego ustawienia (zbieżne lub rozbieżne). Choroba ta może wystąpić już w chwili urodzenia lub we wczesnym dzieciństwie. Im wcześniej będzie podjęte leczenie, tym lepszy efekt można uzyskać. W większości przypadków u dzieci wystarcza leczenie zachowawcze zeza okularami korekcyjnymi lub zasłanianiem oka dobrze widzącego. Jednakże dla około 15% dzieci jest to zbyt mało i wówczas konieczna staje się operacja. Najlepsze efekty daje leczenie operacyjne przeprowadzone do 10 roku życia dziecka, ponieważ umożliwia ono nie tylko prawidłowe ustawienie gałek ocznych, ale także pozwala na nauczenie się prawidłowego widzenia obuocznego. U dorosłych z zezem leczenie operacyjne poprawia wygląd oczu, natomiast nie przywraca  prawidłowego widzenia obuocznego. Zabieg operacyjny dotyczy mięśni poruszających gałką oczną (zezującą, zdrową lub obu), które tak się przemieszczają, żeby uzyskać proste ustawienie gałki ocznej.
Operacje te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Operacje zaćmy

Zaćma starcza, czyli katarakta albo zmętnienie soczewki, jest coraz częstszą chorobą oczu powodującą stopniowe pogarszanie się widzenia. Szacuje się, że na świecie żyje około 30 milionów ludzi z obuoczną odwracalną ślepotą spowodowaną zaćmą. Natomiast osób, których zaćma jeszcze nie pozbawiła całkiem wzroku jest nieporównywalnie więcej. Choroba ta nie boli, a jedynym jej objawem jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Obraz staje na zamglony, czasami towarzyszy mu rozszczepianie się światła i zaburzenia widzenia barw. Jednak chory na zaćmę zawsze rozpoznaje światło oraz barwę czerwoną i zieloną. Zaćma może utrudniać wykonywanie pracy zawodowej lub domowej, ograniczać samodzielność i wyłączać z życia towarzyskiego.

W chwili obecnej najnowocześniejszą na świecie metodą usuwania zaćmy jest jej fakoemulsyfikacja. Metoda zrewolucjonizowała leczenie zaćmy, ponieważ nie wymaga użycia igły i szwów oraz umożliwia usunięcie zaćmy w każdym jej stadium.

Fakoemulsyfikacja zaćmy polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie aspiracji rozdrobnionych mas przez małe cięcie. W miejsce po usuniętej własnej soczewce wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wszczepianą soczewkę można tak dobrać, aby skorygować istniejącą wcześniej wadę wzroku np. krótkowzroczność lub nadwzroczność. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Zarówno wiek, jak i większość chorób internistycznych nie stanowi przeciwwskazań do fakoemulsyfikacji zaćmy.
Operacje te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Operacje jaskra,36422.html">jaskry

Jaskra jest bardzo ciężkim schorzeniem oczu, w  przebiegu którego dochodzi do  postępującego zaniku nerwu wzrokowego, ograniczenia pola widzenia i często zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra nie leczona zawsze prowadzi do ślepoty.
 
Czynniki usposabiające do rozwoju jaskry to:

 •     przypadki jaskry u osób w twojej najbliższej rodzinie (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo),
 •     krótkowzroczność większa niż (- 4) dioptrie,
 •     migrenowe bóle głowy,
 •     zaburzenia krążenia obwodowego pod postacią stale zimnych rąk i stóp,
 •     cukrzyca,
 •     miażdżyca,
 •     podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi,
 •     niskie ciśnienie tętnicze krwi.


Leczenie jaskry obejmuje przede wszystkim stosowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz leków zwiększających przepływ krwi w naczyniach odżywiających nerw wzrokowy.  Niekiedy jednak konieczne staje się leczenie operacyjne jaskry, które ma na celu zatrzymanie choroby. Z decyzją o operacji nie należy zwlekać, jeśli okulista uważa ją za wskazaną. Obecnie najczęściej wykonuje się tzw. trabekulektomię polegającą na chirurgicznym wytworzeniu otworu w miejscu styku rogówki z nasadą tęczówki, co umożliwia odpływ cieczy wodnistej z oka i zapobiega wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Trabekulektomię wykonuje się przy użyciu mikroskopu chirurgicznego.
Operacje te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Witrektomia

Wewnątrz gałki ocznej znajduje się galaretowe ciało szkliste nadające kształt oku i przylegające luźno do siatkówki. Prawidłowo ciało szkliste jest przezroczyste, co umożliwia właściwe docieranie do siatkówki promieni świetlnych wpadających do oka przez źrenicę. Jeśli dochodzi do zmian w ciele szklistym (zmętnień, ciał obcych lub zbliznowaceń), dochodzi też jednocześnie do zaburzeń  w widzeniu i konieczne wówczas staje się leczenie operacyjne. Schorzenia oka prowadzące do zmian w ciele szklistym to np.: odwarstwienia siatkówki, wylew krwi pod siatkówkę, wylew krwi do wnętrza oka związany z cukrzycą, niedokrwistością, urazami oka, ciała obcego wewnątrz oka, stanów zapalnych jaskry. Leczenie operacyjne ciała szklistego tj. witrektomia polega na usunięciu w całości ciała szklistego i wprowadzeniu na jego miejsce specjalnego płynu.
Operacje te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz też: 5 najczęstszych chorób oczu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA