Opieka nad małym cukrzykiem

Starszy niż rok
Jak opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę typu 1? W Polsce jest około 16 tys. dzieci chorujących na ten rodzaj cukrzycy. Na podstawie ostatnich lat przewiduje się, że pacjentów z roku na rok będzie coraz więcej. Wiąże się z tym problem opieki w domu jak i w placówkach, gdyż taki mały pacjent wymaga szczególnej ochrony.
 

Opieka nad dzieckiem z takim schorzeniem to nie tylko konieczność codziennego, wielokrotnego wykonywania zabiegów, takich jak pobranie krwi w celu oznaczenia glikemii, interpretacja wyniku, ustalenie dawki insuliny i jej podanie w iniekcji czy wykonanie zastrzyku glukagonu w stanie niedocukrzenia.

Dodatkowo dziecko z cukrzycą wymaga innych działań opiekuńczych takich jak dopilnowanie czy dziecko zjadło posiłek we właściwej ilości i odpowiedniej jakości, zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną dziecka i odniesienie jej do poziomu glikemii i spożywanego posiłku.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Cukrzyca – rodzaje leczenia:

- Ambulatoryjne i edukacyjne (diabetolog, dietetyk, pielęgniarka)

- Hospitalizacja w przypadku stanów kwasicy ketonowej, wymiotów, odwodnienia, śpiączki;

Podawanie insuliny

Współcześnie w terapii używa się insulin mających taki sam skład chemiczny jak insulina będąca w ludzkim organizmie. Zazwyczaj stosuje się intensywną insulinoterapię polegającą na wielokrotnych wstrzyknięciach w ciągu doby.

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Przed posiłkami podaje się krótko działającą insulinę, natomiast przed posiłkami i snem o pośrednim czasie działania. Zamiast tradycyjnej strzykawki, obecnie używa się tzw. „penów” – wstrzykiwaczy przypominających kształtem długopis.

Zobacz wideo: Cukrzyca - co powinno nas zaniepokoić


Pamiętajmy, że chore dziecko jest szczególnym pacjentem i z racji wieku całkowicie zdanym na pomoc dorosłych.

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA