Opiekun służby zdrowia, czyli co robi konsultant medyczny

Konsultantów krajowych można określić mianem opiekunów, którzy dbają o dobre funkcjonowanie służby zdrowia
 

Konsultanci krajowi to wybitni specjaliści w danej dziedzinie medycyny i farmacji, których powołuje Minister Zdrowia na wniosek medycznych czy też farmaceutycznych stowarzyszeń naukowych. Ale przed powołaniem pozytywną opinie o kandydatach na konsultantów muszą jeszcze wyrazić samorządy zawodowe pracowników służby zdrowia.

Przeczytaj specjalnie dla medme.pl - komentarz Tomasza Trojanowskiego, krajowego konsultanta ds. neurochirurgii

Zadania konsultantów krajowych można podzielić na 3 grupy:

  • Współpracują z administracją rządową, Narodowym Funduszem Zdrowia, Rzecznikiem Praw Pacjenta i podmiotami (np. władzami powiatu) które utworzyły zakład opieki społecznej. Konsultanci krajowi mogą dla nich sporządzać opinie, mogą im doradzać lub przeprowadzać kontrolę, na przykład dostępności świadczeń medycznych czy stanu sprzętu medycznego.
  • Biorą udział w pracach komisji czy zespołów które zajmują się realizowaniem polityki zdrowotnej. Tworzą też własny zespół specjalistów.
  • Kontrolują i opiniują doskonalenie zawodowe, szkolenie specjalizacyjne i podyplomowe pracowników służby zdrowia, czyli lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, położnych itp.

Za tymi 3 grupami zadań kryje się mnóstwo szczegółowych prac. Konsultant krajowy musi na przykład opiniować wnioski NFZ dotyczące leczenia pacjentów za granicą, przewidywać jakie potrzeby mogą się pojawić w nadzorowanej przez niego dziedzinie służby zdrowia, inicjować badania epidemiologiczne, opiniować metody leczenia, opiniować akty pra wne, no i kontrolować, kontrolować, kontrolować…

 Z wnioskami o rozstrzygnięcie wątpliwości czy spornych spraw do konsultantów krajowych mogą się zwracać pracownicy służby zdrowia, ale już nie pacjenci. Niezadowoleni z leczenia powinni raczej pukać do Rzecznika Praw Pacjenta. A gdy Rzecznik uzna że sprawa wymaga kontroli czy opinii konsultanta krajowego, to sam się do niego zwróci.

 

Przeczytaj także:

Pacjent i lekarz - dwie strony tej samej choroby

Bm

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA