Nowy sklep

już ON-LINE

Opryszczka – brzydka i nieznośna

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej (herpes simplex) jest bardzo rozpowszechnione, bowiem człowiek jest naturalnym gospodarzem tego wirusa. Po zakażeniu, nawet bez widocznych objawów, wirus przebywa w zwojach nerwowych i cichutko czeka na odpowiedni moment, aby się uaktywnić. Tkwi w organizmie zarażonego człowieka przez całe jego życie.
Opryszczka – brzydka i nieznośna

Spis treści

Do zakażenia tym wirusem dochodzi drogą kontaktu bezpośredniego, przez płyn pęcherzykowy lub ślinę. Wrotami wnikania może być także uszkodzona skóra.

Podrażnienie, pęcherze, obrzęk

Pierwsze objawy świadczące o ataku wirusa to zaczerwienienie skóry w miejscu pojawienia się opryszczki (najczęściej okolice ust, spojówek, ale także narządów rodnych) i swędzenie skóry. U większości osób pojawia się stale w tym samym miejscu. Wkrótce potem pojawiają się drobne, napięte pęcherzyki, które po kilku dniach pękają i zasychają w postaci cienkiego, żółtawego strupka. Pojawieniu się opryszczki zwykle towarzyszy ogólne rozbicie, bóle mięśniowe, często gorączka i obrzęk okolicznych węzłów chłonnych. Nietrudno więc domyślać się, że chory jest rozdrażniony, nie może sobie znaleźć miejsca.

 

 

Pojawia się i znika

Jeśli nie dochodzi do żadnych powikłań, to opryszczka ustępuje zwykle bez śladu po 6-7 dniach. Ponownemu pojawieniu się choroby sprzyja wiele czynników. Są one czynnikami osobniczymi i tylko baczna obserwacja swego organizmu pozwala ustalić, kiedy wirus się uaktywni. U jednych wywołuje go silny stres, na innych niekorzystnie wpływa nadmierne opalanie się. Zawsze może towarzyszyć chorobom przebiegającym z wysoką gorączką lub przy znacznym osłabieniu organizmu (na przykład podczas zbyt gwałtownego odchudzania).

Przeczytaj także: Co na opryszczkę?

Reklama

Maść najważniejsza

Ponieważ niemożliwe jest całkowite wyleczenie opryszczki, a nawet skrócenie czasu jej występowania, trzeba skupić się na złagodzeniu objawów. Osoby dotknięte wirusem powinny zawsze mieć pod ręką maść (jedną z dowolnych postaci acyklowiru), bowiem jej skuteczność jest największa, gdy zastosowana zostanie tuż po pojawieniu się pierwszych objawów (pieczenia, mrowienia). Należy też wspomóc system odpornościowy organizmu przez przyjmowanie preparatów ziołowych. Skuteczne będą tu: echinacea, żeń-szeń, ekstrakt z grejpfruta. Pomocne mogą okazać się leki homeopatyczne, o których informacji zasięgniemy w wyznaczonych aptekach. Są też i inne, domowe sposoby, jak choćby okłady z polopiryny, stosowane bezpośrednio na chore miejsce, które musi być utrzymywane w idealnej czystości, ale też możliwie chronione przed wilgocią.

Sprawdź: Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Zobacz: Jak leczyć opryszczkę?

Reklama

Łatwe zarażanie

Pamiętajmy, że wirus opryszczki jest niezwykle zaraźliwy. Unikajmy więc bezpośredniego kontaktu z osobą, u której pojawiły się wykwity. Lepiej też nie korzystać ze wspólnych sztućców i naczyń czy ręczników.

Elżbieta Koman

Przeczytaj także: 5 chorób, jakich możesz nabawić się w te święta

Sprawdź: Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Czytaj też: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)