Opryszczka narządów płciowych

Jakie są zagrożenia związane z opryszczką narządów płciowych, jakie objawy daje ta wstydliwa choroba i czy prezerwatywy są w stanie dostatecznie nas przed nią zabezpieczyć?

Wstydliwa choroba, która w równym stopniu dotyczy kobiet, co i mężczyzn, choć jak pokazują statystyki – głównie zarażają mężczyźni, rzadziej kobiety. Opryszczka narządów płciowych przenoszona jest przede wszystkim w wyniku kontaktu seksualnego z chorym bądź zakażonym partnerem, mówi się także o możliwości przeniesienia opryszczki narządów płciowych poprzez kontakt z zakażonym miejscem (np. przez dotykanie sączących pęcherzyków).

Czytaj także: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

Przyczyny i objawy opryszczki

Opryszczka narządów płciowych jest zakażeniem wirusowym, w zdecydowanej większości wywoływana jest przez wirusa opryszczki typu drugiego (HSV 2). Przenoszona jest przez kontakt seksualny, oralny, analny. U mężczyzn zmiany najczęściej umiejscawiają się na napletku, żołędzi, skórze prącia, w okolicy okołoodbytniczej. U kobiet zmiany dotyczą warg sromowych, pochwy, szyjki macicy, okolicy okołoodbytniczej. W przypadku kontaktu analnego może dojść do powstania zmian w śluzówce odbytnicy, a w przypadku kontaktu oralnego do opryszczkowego zapalenia gardła.

Czytaj także: Świąd odbytu i kłykciny kończyste

Choroba najczęściej rozpoczyna się od zaczerwienienia skóry i pieczenia, swędzenia zajętej okolicy. Następnie pojawiają się zmiany wypryskowe w postaci pęcherzyków, krostek, które ulegają ewolucji, pękają, sączą, pojawiają się strupki. Są to objawy tzw. zakażenia pierwotnego. Mogą im również towarzyszyć objawy w postaci powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych (przez pacjentów opisywane jako guzki w pachwinach). Często występuje gorączka bądź stan podgorączkowy, uczucie osłabienia, bóle stawowo-mięśniowe.

Po zakażeniu pierwotnym wirus przechodzi w tak zwaną postać latentną, uśpioną. Umiejscawia się w zwojach nerwowych kręgosłupa i może się uaktywnić przy każdym spadku odporności. Do sytuacji powodujących wznowę infekcji możemy zaliczyć np. infekcję układu oddechowego, miesiączkę, dużą ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Objawy wznowy infekcji są podobne jak w zakażeniu pierwotnym.

Czytaj także opowieć Wiktorii: Strach przed chorobą weneryczną to koszmar

Sytuacją szczególną w zakażeniu opryszczką narządów płciowych jest ciąża i infekcja u ciężarnej. Bardzo niebezpieczne jest zwłaszcza zakażenie pierwotne, gdyż w organizmie matki nie występują jeszcze przeciwciała, które pomogłyby chronić płód przed zakażeniem. Jeżeli dojdzie do zakażenia płodu w pierwszych miesiącach, to najczęściej powstają wady letalne i dochodzi do poronienia. Zakażenie w ostatnim trymestrze wiąże się z mniejszym ryzykiem wad płodu, ale dochodzi najczęściej do porodu przedwczesnego. Bardzo niebezpieczne dla płodu, a właściwie już noworodka jest zakażenie podczas porodu. Statystyki mówią, że właśnie w ten sposób zarażanych jest najwięcej noworodków. W przypadku stwierdzenia opryszczki narządów płciowych tuż przed porodem powinno się rozważyć zakończenie ciąży cięciem cesarskim.

Czytaj także: chlamydioza,3004723,1.html">Podstępna chlamydioza

Leczenie

W przypadku stwierdzenia opryszczki narządów płciowych najczęstszą formą leczenia jest podawanie doustnych leków przeciwwirusowych hamujących dalsze namnażanie wirusa. Bardzo ważne jest, aby być w tym okresie pod kontrolą lekarza, gdyż zdarza się, że istnieje konieczność leczenia dożylnymi preparatami leków przeciwwirusowych (zwłaszcza u osób w immunosupresji). Stosuje się również leczenie miejscowe maściami zawierającymi leki przeciwwirusowe, należy jednak pamiętać, że jest to postępowanie jedynie łagodzące objawy miejscowe, a nie zapobiega nawrotom choroby. W przypadku opryszczki narządów płciowych u kobiety każdorazowo należy wykluczyć możliwość występowania ciąży.

Czytaj także: Kiła - objawy i leczenie

Używanie barierowych środków antykoncepcyjnych (prezerwatyw) nie uchroni przed zakażeniem w stu procentach, pozwala jednak na dość znaczne obniżenie ryzyka takiego zakażenia. Nie istnieje jak dotychczas skuteczna szczepionka, która pozwalałaby uniknąć zakażenia.

Czytaj także: Grzybica, opryszczka, niewydolność żylna – zobacz, co jeszcze może spotkać cię na urlopie

Sprawdź: Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Czytaj też: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA