Opryszczka narządów płciowych. Jak się przed nią chronić?

Kobieta trzymająca się za krocze
Źródło: 123RF
Całkowite wyeliminowanie ryzyka zarażeniem się wirusem hsv jest trudne, ponieważ opryszczka narządów płciowych może przebiegać bezobjawowo. Osoba, z którą współżyjemy nie musi być świadoma tego, że jest nosicielem wirusa.

Niestety nie ma jednego, pewnego sposobu na uniknięcie infekcji narządów płciowych. Nie istnieje szczepionka, która zapobiegałaby zakażeniu. Profilaktyka opryszczki to tylko i wyłącznie unikanie bezpośredniego kontaktu z wirusem hsv.

Zabezpieczaj się

Przed opryszczką zarówno żeńskich, jak i męskich narządów płciowych należy chronić się unikając kontaktów seksualnych z nieznajomymi partnerami/partnerkami. Niestety, ale nawet użycie prezerwatywy w czasie stosunku nie zabezpiecza przed zarażeniem się, a jedynie niweluje ryzyko o ok. 30 procent. Jeśli wiadomo, że osoba, z którą współżyjemy ma opryszczkę miejsc intymnych to natychmiast należy wysłać ją do lekarza. Dopóki całkowicie nie wyzdrowieje zrezygnuj z seksu i nie dotykaj miejsc, w których występują pęcherzyki.

Przed rozpoczęciem kontaktu płciowego warto przeprowadzić badania, zarówno sobie, jak i osobie, z którą regularnie współżyjemy. Badanie polega na tym, iż lekarz pobiera materiał i przesyła go do laboratorium molekularnego, w którym zostanie poddany on analizie. Takie badanie trwa zazwyczaj ok. 10 dni. Warto wykluczyć infekcję, także gdy planowane są starania o dziecko, ponieważ opryszczka narządów płciowych w ciąży, może negatywnie wpływać na płód.

Jedz produkty bogate w witaminę B i C

W zapobieganiu opryszczki narządów płciowych warto jeść posiłki bogate w witaminę B, a szczególnie B5 i B6. Zmniejsza ona napięcie nerwowe i przyspiesza gojenie ran, zarówno na wargach sromowych, jak i na męskich narządach. Witamina B występuje w takich produktach jak: pieczywo wieloziarniste, mleko i zielonolistne warzywa. Witamina C chroni przed infekcją, ponieważ wspiera odporność i poprawia działanie naturalnej bariery immunologicznej.

Wzbogać swoją dietę o cynk i lizynę!

Opryszczka w miejscach intymnych (zarówno w pochwie, na penisie, jak i odbycie) objawia się występowaniem bolesnych zmian skórnych – pęcherzyków, które ostatecznie przekształcają się w owrzodzenia. Cynk ma za zadanie przyspieszyć gojenie się skóry oraz wspierać organizm w radzeniu sobie z nawrotami choroby narządów płciowych. Produkty bogate w cynk to m.in. pestki dyni, czosnek, kiełki pszenne, otręby i mleko.

Lizyna natomiast jest egzogennym aminokwasem, czyli takim, którego organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Jej zadaniem jest skuteczne chronienie organizmu przed opryszczką narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. Aby wirus hsv2, który jest „sprawcą” choroby mógł się rozwinąć potrzebuje argininy. Co ważne jeśli przyswoimy odpowiednią ilość lizyny – organizm przyswoi mniejszą dawkę argininy. Dodatkowo lizyna przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Znajduje się w takich produktach jak: ziemniaki, mleko, jaja, mięso czy drożdże.

Czego należy unikać?

  • Produktów zawierających dużo argininy – orzechów, czekolady oraz coca-coli,
  • w miarę możliwości staraj się eliminować stres,
  • dotykania zarażonych narządów płciowych,
  • używania tych samych sztućców co osoba z infekcją,
  • picia z tej samej butelki,
  • gorączki oraz wyziębienia organizmu,
  • przebywania w promieniach UV,
  • inwazyjnych zabiegów kosmetycznych,
  • urazów skóry

Czytaj też:

Autor: Katarzyna Pawlik

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA