Opryszczka narządów płciowych. Jak się przed nią chronić?

Całkowite wyeliminowanie ryzyka zarażeniem się wirusem hsv jest trudne, ponieważ opryszczka narządów płciowych może przebiegać bezobjawowo. Osoba, z którą współżyjemy nie musi być świadoma tego, że jest nosicielem wirusa.
Kobieta trzymająca się za krocze
Źródło: 123RF

Spis treści

Niestety nie ma jednego, pewnego sposobu na uniknięcie infekcji narządów płciowych. Nie istnieje szczepionka, która zapobiegałaby zakażeniu. Profilaktyka opryszczki to tylko i wyłącznie unikanie bezpośredniego kontaktu z wirusem hsv.

Zabezpieczaj się

Przed opryszczką zarówno żeńskich, jak i męskich narządów płciowych należy chronić się unikając kontaktów seksualnych z nieznajomymi partnerami/partnerkami. Niestety, ale nawet użycie prezerwatywy w czasie stosunku nie zabezpiecza przed zarażeniem się, a jedynie niweluje ryzyko o ok. 30 procent. Jeśli wiadomo, że osoba, z którą współżyjemy ma opryszczkę miejsc intymnych to natychmiast należy wysłać ją do lekarza. Dopóki całkowicie nie wyzdrowieje zrezygnuj z seksu i nie dotykaj miejsc, w których występują pęcherzyki.

Przed rozpoczęciem kontaktu płciowego warto przeprowadzić badania, zarówno sobie, jak i osobie, z którą regularnie współżyjemy. Badanie polega na tym, iż lekarz pobiera materiał i przesyła go do laboratorium molekularnego, w którym zostanie poddany on analizie. Takie badanie trwa zazwyczaj ok. 10 dni. Warto wykluczyć infekcję, także gdy planowane są starania o dziecko, ponieważ opryszczka narządów płciowych w ciąży, może negatywnie wpływać na płód.

Jedz produkty bogate w witaminę B i C

W zapobieganiu opryszczki narządów płciowych warto jeść posiłki bogate w witaminę B, a szczególnie B5 i B6. Zmniejsza ona napięcie nerwowe i przyspiesza gojenie ran, zarówno na wargach sromowych, jak i na męskich narządach. Witamina B występuje w takich produktach jak: pieczywo wieloziarniste, mleko i zielonolistne warzywa. Witamina C chroni przed infekcją, ponieważ wspiera odporność i poprawia działanie naturalnej bariery immunologicznej.

Reklama

Wzbogać swoją dietę o cynk i lizynę!

Opryszczka w miejscach intymnych (zarówno w pochwie, na penisie, jak i odbycie) objawia się występowaniem bolesnych zmian skórnych – pęcherzyków, które ostatecznie przekształcają się w owrzodzenia. Cynk ma za zadanie przyspieszyć gojenie się skóry oraz wspierać organizm w radzeniu sobie z nawrotami choroby narządów płciowych. Produkty bogate w cynk to m.in. pestki dyni, czosnek, kiełki pszenne, otręby i mleko.

Lizyna natomiast jest egzogennym aminokwasem, czyli takim, którego organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Jej zadaniem jest skuteczne chronienie organizmu przed opryszczką narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. Aby wirus hsv2, który jest „sprawcą” choroby mógł się rozwinąć potrzebuje argininy. Co ważne jeśli przyswoimy odpowiednią ilość lizyny – organizm przyswoi mniejszą dawkę argininy. Dodatkowo lizyna przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Znajduje się w takich produktach jak: ziemniaki, mleko, jaja, mięso czy drożdże.

Czego należy unikać?

  • Produktów zawierających dużo argininy – orzechów, czekolady oraz coca-coli,
  • w miarę możliwości staraj się eliminować stres,
  • dotykania zarażonych narządów płciowych,
  • używania tych samych sztućców co osoba z infekcją,
  • picia z tej samej butelki,
  • gorączki oraz wyziębienia organizmu,
  • przebywania w promieniach UV,
  • inwazyjnych zabiegów kosmetycznych,
  • urazów skóry

Czytaj też:

Autor: Katarzyna Pawlik

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->