Optymizm receptą na długie życie

Starszy niż rok
Optymiści mają trzykrotnie większe szanse, by żyć dłużej, niż pesymiści. Jak wynika z badań, osoby szczęśliwe są bardziej świadome zagrożeń dla zdrowia, dzięki czemu lepiej dbają o swoją kondycję.
 

Badania prowadzono w grupie blisko 10 tys. Anglików powyżej 50. roku życia. Przez 9 lat, kiedy obserwowano u nich poziom zadowolenia, ok. 20 proc. badanych zmarło. Naukowców zaciekawiło to, że wśród zmarłych było ok. 28,8 proc. pesymistów i tylko 9,9 proc. optymistów.

Optymiści żyją zdrowiej

Jak tłumaczą badacze z University College London, osoby myślące pozytywnie wiedzą, jak wyglądać mogą skutki płynące z nieodpowiedniego stylu życia i niezdrowego odżywiania się. Osoby te są zdrowsze, ponieważ dbają o siebie. Jak dodaje prof. Andrew Steptoe, pacjenci podchodzący do życia z entuzjazmem są także mniej zestresowani i prowadzą bardziej aktywny tryb życia. Wniosek? Za kiepski stan zdrowia odpowiada w dużej mierze nasza psychika. 

To nie pierwsze badania dotyczące starzenia się, jakie przeprowadzili naukowcy z University College London. Wcześniejsze testy dowodzą, że starzenie komórek przebiega szybciej u osób, które nie posiadają wykształcenia. Niestety, niski status społeczny sprzyjać może popadaniu w nałogi i utrudniać dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Zobacz: 10 sentencji Dalajlamy, które mogą być życiowym drogowskazem

Zobacz: Mądrość przekazana przez starsze pokolenie

Sprawdź: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA