Najzdrowsze miejsce w internecie

Ortezy - na staw kolanowy, skokowy czym się różnią i jaką mają funkcje

Orteza to produkt medyczny coraz częściej stosowany do unieruchamiania kończyn. Tego typu stabilizatory są znaczniejsze lżejsze od tradycyjnego gipsu, w dodatku można je zdjąć w razie potrzeby umycia kończyny. Na rynku dostępne są różne rodzaje ortez na staw skokowy, kolanowy, bark, nadgarstek czy na opadającą stopę. Czym się różnią i jakie mają funkcje?
Orteza na staw kolanowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Ortezy stosować można w przypadku schorzeń oraz urazów, w tym także złamań. Wykorzystywane są również po zabiegach operacyjnych. W przeciwieństwie do ciężkiego gipsu, są one produktem wielokrotnego użytku. Ich stosowanie jest dla pacjenta wygodniejsze i mniej obciążające niż tradycyjny gips.

Orteza stawu skokowego

Orteza stawu skokowego może być stosowana przy:

Może być też przydatna w profilaktyce stawu skokowego. Jeżeli pacjentowi zdarzały się wcześniej urazy tej partii ciała, a na przykład lubi wędrówki po górach, warto, by stosował ortezę na staw skokowy do wspinaczki lub w czasie spaceru.

Większość producentów wykonuje uniwersalne ortezy - ten sam stabilizator pasuje zarówno na prawą jak i lewą stopę. Ortezy stawu skokowego są wykonane tak, aby ograniczać nadmierne skręcanie i obracanie stawu. Dostępne są stabilizatory, których podeszwy dopasowują się do anatomicznej budowy stopy pod wpływem jej ciepła.

Orteza stawu kolanowego

W sklepach medycznych znajdziemy ortezy stawu kolanowego, dopasowane do różnego typu urazów. Mogą to być ortezy:

  • jednoszynowe,
  • dwuszynowe,
  • pooperacyjne,
  • z regulacją ruchomości,
  • opaski elastyczne,
  • sportowe.

Orteza kolana może być stosowana po operacjach, ale też przy urazach związanych z zerwaniem więzadeł, i innych wpływających na niestabilność stawu kolanowego. Może służyć sportowcom, którzy wracają do aktywności fizycznej po kontuzji stawu kolanowego. Niektóre ortezy na kolano są wodoodporne, zatem pacjent, który nosi taki stabilizator, może wziąć prysznic bez obawy o przemoczenie stabilizatora.

Orteza nadgarstka

Wśród ortez zakładanych na ręce wyróżnia się: krótkie i długie oraz szyny na palce. Najczęściej jednak spotyka się stabilizatory na nadgarstek. Jest on dużym wsparciem przy zwyrodnieniach tej części ciała. Zalecany jest także w przypadku skręceń, deformacji lub przykurczach stawu. Ortezy na nadgarstek produkowane są także dla najmłodszych pacjentów (ortezy dziecięce).

Orteza na opadającą stopę

Orteza może być stosowana przy schorzeniu zwanym opadającą stopą. Zapewnia ona pozycjonowanie i koryguje ułożenie stopy. Tego typu produkty najczęściej wykorzystywane są u pacjentów po udarach mózgu, z pourazowym porażeniem mózgu oraz cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Niektóre ortezy mogą być zakładane zamiast butów, gdyż mają podkładki antypoślizgowe.

Orteza barku

Wśród ortez stawu barkowego znajdziemy m.in.:

  • temblaki,
  • aparaty odwodzące,
  • opaski elastyczne,
  • ortezy dla dzieci.

Ortezę na bark stosuje się przy urazach stawu ramiennego i łokciowego, a także złamaniach, zwyrodnieniach, po rekonstrukcji obrąbka stawu barkowego. Jej zadaniem jest unieruchomienie kończyny, odciążenie stawu i stabilizacja kończyny.

Orteza stawu skokowego cena

Ceny ortezy na kostkę wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższe są ortezy kolanowe. Za ortezę stawu kolanowego zapłacić trzeba przynajmniej 200-300 złotych. Jednak chcąc zaopatrzyć się w najbardziej nowoczesny sprzęt (np. wodoodporną ortezę stawu kolanowego, która nie będzie uciskać szwów pooperacyjnych) trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podobne artykuły
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – objawy, przyczyny i długość życia
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Kolano skoczka - ćwiczenia i leczenie. Jak się objawia?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama