Oscar Pistorius - człowiek czy maszyna

Oscar Pistorius – utalentowany sportowiec, beneficjent technologicznego dopingu czy geniusz marketingu?
 

Rywalizacja sportowców niepełnosprawnych z pełnosprawnymi nie zawsze budzi wiele emocji. Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa pozbawiona przedramienia, brała udział zarówno w Paraolimpiadzie, jak i w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Jednak jej sprawa nie zaprząta uwagi mediów na całym świecie. Inaczej jest z Oscarem Pistoriusem, niepełnosprawnym, który z powodzeniem rywalizuje z najlepszymi biegaczami na świecie na dystansie 400m. Oscar Pistorius nie ma nóg, a w czasie startów wykorzystuje zaawansowane technologicznie protezy.

Wpływ protez na bieganie

Właśnie zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań budzi ogromne kontrowersje wśród zawodników, trenerów, działaczy oraz dziennikarzy. Protezy Pistoriusa skonstruowano w islandzkim laboratorium Ossur przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Ale na tym nie poprzestano – nad nowymi rozwiązaniami cały czas pracuje zespół naukowców. Wielu zawodników uważa, że protezy Pistoriusa stanowią technologiczną przewagę – zawodnik nie odczuwa przecież zmęczenia nóg, nie ma mięśni, które wydzielały by kwas mlekowy, a ryzyko kontuzji praktycznie nie istnieje. Dlatego gdy biegacz z Republiki Południowej Afryki, po zdobyciu pięciu medali na Igrzyskach Paraolimpijskich postanowił rywalizować z pełnosprawnymi biegaczami na Igrzyskach w Pekinie, Międzynarodowa Unia Lekkiej Atletyki (IAAF) wydała w styczniu 2008 roku zakaz stosowania tego typu zaawansowanych technologicznie protez w rywalizacji sportowej. Oparto się na przeprowadzonych badaniach z zakresu biomechaniki, z których wynikało, że protezy Pistoriusa dają mu znaczną przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Południowoafrykański biegacz odwołał się od wyroku do Trybunału Arbitrażowego przy MKOL, który kilka miesięcy później zadecydował, że „biegający na protezach Oscar Pistorius może wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie". I chociaż Pistorius nie zakwalifikował się na Igrzyska, ponieważ nie wypełnił wymaganego minimum, korzystny wyrok Trybunału dał mu motywację do dalszego treningu.

Czytaj: Biegaj krócej, żyj dłużej - nowe, zaskakujące badania!

Obecnie celem Oscara Pistoriusa jest zakwalifikowanie się na Igrzyska w Londynie w 2012 roku. Bierze udział w meetingach na całym świecie, ostatnio wystąpił na Mistrzostwach Świata w Daegu. W rywalizacji indywidualnej odpadł w półfinale, ze sztafetą 4x400m zdobył srebrny medal. Biega coraz szybciej – od 2008 roku poprawił swój rekord życiowy na 400m (obecnie 45.07) o blisko 2 sekundy. Kontrowersje wokół jego osoby nie ustają. Piotr Haczek, mistrz świata w sztafecie 4x400m, w rozmowie z Tomaszem Zimochem mówił: „Trzeba powiedzieć, że na ostatnich metrach wyścigu na 400, kiedy wychodzi się na prostą następuje duże zakwaszenie i zmęczenie łydek i Achillesów. U niego tego nie ma. Rozwój technologiczny i naukowy oraz brak kontroli ze strony IAAF nad certyfikatem protez może spowodować, że zawodnik z RPA pobije rekord świata na 400 metrów o jakieś 5 sekund.”

Wpływ sztucznych protez na możliwości szybkiego biegania stanowią obiekt zainteresowania wielu naukowców zza oceanu. Peter Weyan i Matthew Bundle opublikowali w prestiżowym „The Journal of Applied Physiology” badania zakończone następującą konkluzją: „Uważamy, że moment w historii atletyki, w którym protezy wytwarzane w naukowych laboratoriach są w stanie wykonywać lepszą pracę niż kończyny biologiczne już minął.” Było to w ... listopadzie 2009 roku!

Na zakończenie pytanie do czytelników. Znacie nazwisko aktualnego Mistrza Świata na 400m?

Szczerze mówiąc ja też nie. I chociaż Pistoriusowi do zdobycia tytułu Mistrza Olimpijskiego może zabraknąć kilku sekund, można chyba śmiało powiedzieć, że mistrzostwo w autopromocji, przyciąganiu uwagi mediów i kreowaniu własnego wizerunku już zdołał osiągnąć.  

Zobacz: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA