Osteoporoza - jak leczyć?

Osteoporoza nie jest wyrokiem - można i trzeba ją leczyć.
 

Profilaktyka

Najważniejszym celem tak zapobiegania, jak i leczenia osteoporozy jest ograniczenie częstości złamań kości. Do działań profilaktycznych zalicza się więc:

• zmianę nawyków żywieniowych z uwzględnieniem w codziennej diecie produktów bogatych w wapń i witaminę D3,

• wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej,

• ograniczenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu,

• podawanie preparatów wapnia i witaminy D3,

• ważne jest również zmniejszenie częstości upadków u osób w starszym wieku, np. przez usunięcie z otoczenia przedmiotów stwarzających ryzyko upadku (chodniki, dywaniki, stołki, progi itp.) oraz unikanie leków nasennych i uspokajających.

Wykonaj nasz test i przekonaj się, czy osteoporoza zagraża również tobie

1. Hormonalną terapię zastępczą, dla której jednym ze wskazań do zastosowania jest zapobieganie i leczenie osteopenii oraz osteoporozy dzięki korzystnemu wpływowi podawanych estrogenów na gęstość kości oraz zmniejszenie liczby złamań szyjki kości udowej. Ponieważ jednak terapia ta ma wpływ na wystąpienie raka sutka, raka błony śluzowej trzonu macicy i żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, włączenie jej do leczenia wymaga zawsze przez lekarza rozważenia korzyści i ryzyka z niej płynących u kobiet po menopauzie.
2. Terapię bifosfonianami – lekami, które hamują proces zmniejszania się gęstości kości. Obecnie najczęściej stosuje się bifosfonian III generacji – alendronian sodowy, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy od innych, wcześniej stosowanych bifosfonianów. Alendronian należy przyjmować rano na czczo popijając czystą wodą, po czym przez 30 minut nie wolno kłaść się, aby nie podrażnił przełyku. Według obserwacji już w czasie pierwszego roku terapii alendronianem zmniejsza się częstość złamań kości, a po upływie trzech lat stosowania ryzyko złamania szyjki kości udowej spada o 51%.
3. Kalcytoninę - hormon hamujący działanie osteoklastów. W wyniku tego następuje przejściowe zwiększenie gęstości kości. Kalcytonina podawana w iniekcjach wywołuje różne objawy uboczne: nudności, zaczerwienie twarzy, dreszcze, objawy grypopodobne. Istnieje również postać donosowa tego leku. Korzystny wpływ kalcytoniny na kościec wymaga jeszcze obserwacji. Kalcytonina podawana w iniekcjach działa również przeciwbólowo, stosuje się ją w złamaniach trzonów kręgów lub przy zmianach nowotworowych kości.
4. Suplementację wapniem - U kobiet po menopauzie wskazane jest dodatkowe podawanie ok. 1000 mg wapnia najlepiej w połączeniu z witaminą D i ćwiczeniami fizycznymi, co spowalnia tempo ubytku masy kostnej.
5. Suplementację witaminą D3, ponieważ u osób starszych przebywających w mieszkaniach stwierdza się często niedobór witaminy D3, który stymuluje resorpcję wapnia z kości. Dlatego zaleca się podawanie preparatów tej witaminy w dawkach fizjologicznych tj. do 1000 j.m./dobę. Witamina ta zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach. Witaminę D3 należy podawać wraz z wapniem.

Czy wiesz, że: Osteoporoza - podstępna choroba

Oczywiście omówione powyżej leczenie należy łączyć z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Obciążenie mechaniczne kośćca podczas ćwiczeń fizycznych zwiększa aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych) i masę kostną oraz zwalnia proces ubytku kości w każdym wieku. Efekt ten jest jednak bardziej widoczny w młodym wieku, natomiast słabiej jest wyrażony – w wieku zaawansowanym. Tym niemniej, nawet jeśli u osób starszych wpływ ćwiczeń na gęstość kości jest niewielki, niezaprzeczalne są korzyści związane z pobudzeniem układu krążenia. Najefektywniejsze dla kości są ćwiczenia z obciążeniem i ćwiczenia kombinowane, ponieważ wtedy na kościec działają siły o dużej zmienności. Pożyteczne są również marsze i spacery. Korzystnie wpływają również ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu.

Aby móc skutecznie zapobiegać lub leczyć osteoporozę należy uświadomić sobie konieczność poddania się badaniu densytometrycznemu kości, dzięki któremu chorobę tę się wykrywa. Na badanie takie powinna zgłosić się każda kobieta po 50 roku życia. Jednocześnie należy pamiętać, że leczenie osteoporozy musi trwać długo, aby przyniosło oczekiwane korzyści.

Zobacz: Osteoporoza u mężczyzn - realny problem?

Przeczytaj: Prawdopodobnie najlepsza na świecie metoda leczenia osteoporozy, artrozy, a nawet kontuzji sportowych!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA