Osteoporoza u mężczyzn – dlaczego rzadsza niż u kobiet?

Czy osteoporoza to choroba wyłącznie kobiet? Jeśli nie – dlaczego tak rzadko chorują na nią mężczyźni?

osteoporoza,557,0,1.html">Osteoporoza to choroba metaboliczna kości polegająca na ubytku masy kostnej, zaburzeniu jej struktury oraz składu, powodujących zmniejszoną wytrzymałość fizyczną kośćca. Rezultatem osteoporozy są w zdecydowanej większości złamania patologiczne, zaburzenia postawy, dolegliwości bólowe. Uznawana jest głównie za chorobę kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz osób przewlekle przyjmujących sterydy. Dotyczy jednak również mężczyzn – przyjrzyjmy się więc przyczynom, skutkom i metodom zapobiegania osteoporozy właśnie u mężczyzn.

Mimo że na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że szkielety mężczyzny i kobiety poza wzrostem nie różnią się niczym, istnieją różnice, które predysponują właśnie płeć piękną do rozwoju osteoporozy (pomijając nawet względy hormonalne).

Czy wiesz, że: Osteoporoza atakuje nagle

Różnice w budowie

Kość mężczyzny ma grubszą warstwę korową i bardziej zbitą strukturę beleczek, a więc jest zdecydowanie bardziej wytrzymała na działające siły potencjalnie ją uszkadzające. Ma to znaczenie głównie w miejscach typowych złamań osteoporotycznych (złamanie szyjki kości udowej, nasady dalszej kości promieniowej).

Kość udowa męska oprócz „grubszej” budowy jest także inaczej ustawiona w stawie biodrowym, bardziej w osi kości, co także ma znaczenie w zmniejszeniu ryzyka złamania patologicznego.

Czytaj też: Choroba Fabry'ego

Inny jest także metabolizm kości u obu płci: u kobiet menopauza powoduje nagłą zmianę hormonalną wpływającą na kościec, z kolei u mężczyzn ubytek testosteronu ma przebieg liniowy, stopniowy, co poniekąd zabezpiecza przed wystąpieniem osteoporozy.

Różnica w masie kostnej także przemawia na korzyść mężczyzn, „gubienie” masy kostnej zaczynają po prostu od wyższego pułapu niż kobiety, stąd późniejsze i rzadsze występowanie osteoporozy u mężczyzn. Skoro tak wiele przemawia na korzyść mężczyzn, to czy osteoporoza jest problemem realnym wśród tej płci?

Zobacz: Osteoporoza u mężczyzn - realny problem?

Przeczytaj: Prawdopodobnie najlepsza na świecie metoda leczenia osteoporozy, artrozy, a nawet kontuzji sportowych!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA