Nowy sklep

już ON-LINE

Osteoporoza - w trosce o zdrowe kości

Osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej prowadzący do osłabienia kości. Powoduje silne bóle, zwłaszcza kręgosłupa, oraz zwiększa ryzyko złamań kości nawet przy niewielkich urazach. Aby nie dopuścić do jej rozwoju, powinniśmy zacząć dbać o nasze kości już od wczesnej młodości.
Osteoporoza - w trosce o zdrowe kości
Źródło: 123RF

Spis treści

Dieta bogata w wapń

Najważniejszą rolą diety w profilaktyce osteoporozy jest zaopatrzenie organizmu w wapń, który jest głównym budulcem naszych kości. Jego najlepszym źródłem jest mleko oraz przetwory mleczne. Wapń w nich zawarty jest dobrze przyswajalny, gdyż wchłania się w około 30 procentach. Duże ilości tego pierwiastka zawierają żółte sery, jednak ze względu na dużą zawartość tłuszczy ich spożycie musi być ograniczone. Mniej kaloryczne sery twarogowe zawierają wapnia 10 razy mniej. W większości przechodzi on bowiem do serwatki, powstałej przy wytwarzaniu twarogu. Niektóre rośliny zielone - szpinak, brokuły, natka pietruszki - oraz strączkowe także mogą być źródłem wapnia, jednak organizm przyswaja go jedynie w 10 procentach. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten sprzyjający kościom pierwiastek, specjaliści zalecają picie codziennie dwóch szklanek mleka (lub jogurtu czy kefiru) oraz jedzenie dwóch plasterków żółtego sera.

Czy wiesz, że: Osteoporoza atakuje nagle

 

Ruch w promieniach słońca

Wchłanianie wapnia w dużym stopniu zależy od dostatecznej ilości witaminy D. W większości jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Zimą zapotrzebowanie na witaminę D musimy pokrywać spożywając odpowiednie pokarmy. Największe jej ilości zawierają ryby, kurza wątróbka i żółtka jaj. Wykorzystajmy zatem letnią, słoneczną pogodę na ruch na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna dodatkowo zapobiega rozwojowi osteoporozy. Udowodniono bowiem, że w unieruchomionej kończynie ubytek masy kostnej przebiega znacznie szybciej. Pamiętajmy, że wrogiem naszych kości są wszelkie używki: kawa, herbata, papierosy i alkohol.

Zobacz też: Choroba Pageta

Reklama

Densytometria

Osteoporoza może wystąpić u każdego z nas. Szczególnie zagrożone są kobiety, które przestały już miesiączkować. Z jednej strony mają one mniejszą rezerwę wapnia w kościach, z drugiej zaś niedobór kobiecych hormonów osłabia wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Dlatego każda kobieta po menopauzie powinna wykonać densytometrię, czyli pomiar gęstości kości. Jeśli badanie to wykaże osteoporozę, powinniśmy zacząć odpowiednie leczenie.

Jakleczyćosteoporozę?">

Reklama

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy jest długotrwałe. Głównym jego celem jest zapobieganie złamaniom kości. Mamy do wyboru leki powstrzymujące niszczenie kości lub pobudzające ich uwapnienie. U kobiet po menopauzie zalecana bywa hormonalna terapia zastępcza, czyli podawanie hormonów, które w pewnym momencie przestają być przez organizm produkowane. Niestety ma ona swoje ograniczenia i nie u każdej kobiety może być zastosowana. Niezależnie od wybranego leku musimy pamiętać, że najbardziej skuteczne jest leczenie skojarzone. Same leki nie wystarczą, jeśli nie będziemy także przestrzegać odpowiedniej diety oraz prowadzić siedzący tryb życia.

Zobacz: Osteoporoza u mężczyzn - realny problem?

Czytaj też: Fosfataza alkaliczna (zasadowa) - diagnostyka chorób kości i wątroby

Elżbieta Koman

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)