Otyłość a starania o dziecko. Jak zmierzyć się z poczuciem winy?

Problemy z poczęciem dziecka mogą być związane z otyłością. Zbędne kilogramy można stracić, stosując odpowiednią dietę i zwiększając aktywność fizyczną. Jednak czasami nie wystarczy pójść do dietetyka i zapisać się na zajęcia fitness. W wielu przypadkach, w szczególności w kontekście niepłodnościowym, walka z otyłością wymaga uporania się z poczuciem winy.
Otyła kobieta

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Otyłość a starania o dziecko

Otyłość negatywnie wpływa na płodność, zaburza owulację i pogarsza parametry nasienia. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zachwianą równowagę hormonalną, ponieważ tkanka tłuszczowa jest narządem endokrynnym (podobnie jak tarczyca) – produkuje hormony. Dlatego też, wskazaniem dla wielu par starających się o dziecko, także metodą in vitro, jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Gdy kobieta lub mężczyzna dowiaduje się, że istotną przyczyną niepowodzeń może być otyłość, często odczuwa poczucie winy. Poczucie winy, które przytłacza, paraliżuje, a w konsekwencji uniemożliwia kontynuowanie leczenia niepłodności. Jak w tej sytuacji może pomóc psycholog?

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Dieta jest ustalona, regularna aktywność fizyczna wdrożona, a spadku wagi nie widać? Czujesz, że nie dasz rady z dietą, a do tego obwiniasz się o to, że nie możesz zajść w ciążę lub spłodzić dziecka? Towarzyszy ci przytłaczające poczucie winy, że przez otyłość nie możesz zajść w ciążę lub spłodzić dziecka? Stresuje cię nowa dieta? To są właśnie te momenty, w których konsultacja z psychologiem, może okazać się najlepszym pomysłem. Pacjenci klinik InviMed są w tej komfortowej sytuacji, że z pierwszej konsultacji z psychologiem mogą skorzystać bezpłatnie.

Reklama

Kwestia zaufania

Czasami negatywne emocje towarzyszące otyłości, są na tyle silne, że powstrzymują pary leczące niepłodność przed konsultacją z psychologiem. Obwiniają się, więc boją się, że psycholog tylko potwierdzi ich „winę”, zacznie szukać traum z dzieciństwa, a jego porady w żadnej mierze nie pomogą w uporaniu się z nadmiarem kilogramów. Tymczasem właściwie przeprowadzona konsultacja jest znacznie bardziej konstruktywna, a wyciągnięte z niej wnioski, mogą prowadzić do przełomu w leczeniu. Jednak na początku potrzebna jest choćby odrobina zaufania wobec specjalisty. Aby ją mieć, warto zgłosić się do psychologa z kliniki leczenia niepłodności.

Jak może przebiegać konsultacja z psychologiem?

O tym, co dzieje się podczas konsultacji prowadzonej w kontekście otyłości i bezskutecznych starań o dziecko, opowiada psycholog z kliniki InviMed w Katowicach, Sylwia Błach.

– Podczas konsultacji wspólnie z parą zastanawiamy się, z czego może wynikać poczucie winy związane z nadwagą lub otyłością. Przyglądamy się  również przekonaniom na temat stosowania diety: czy w niej wytrwamy, czy nie jest zbyt restrykcyjna, czy traktujemy ją jako karę lub zadanie ponad nasze siły – mówi psycholog.

Reklama

Zadbaj o motywację i emocje

– Brak motywacji oraz wsparcia ze strony bliskich również może wpływać na postawy przyjmowane wobec diety i zmiany nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia jest  to, czy równolegle z otyłością zmagamy się ze stresem oraz jak radzimy sobie z emocjami pojawiającymi się w odpowiedzi na niego. Czy radzimy sobie z nim na bieżąco, dając sobie prawo do przeżywania emocji oraz rozmawiając z bliskimi o naszych uczuciach, czy też odreagowujemy je jedząc, co zwrotnie może skutkować poczuciem winy, że zjedliśmy za dużo, za późno, niezdrowo – tłumaczy psycholog.

Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z  poczuciem winy jest praca z przekonaniami, błędami myślenia i interpretowania zdarzeń. Jej  celem jest nauczenie się realnej oceny doświadczanych sytuacji. – Nie warto tkwić w destrukcyjnym poczuciu winy i jeśli nasze samodzielne próby poradzenia sobie z tym uczuciem nie przynoszą żadnych skutków, warto sięgnąć po pomoc psychologa – podsumowuje ekspertka InviMed Katowice.

W każdej klinice leczenia niepłodności InviMed można skorzystać z konsultacji psychologicznej, której udziela specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy ze starającymi się o dziecko parami. Dla pacjentów pierwsza konsultacja z psychologiem jest zawsze bezpłatna. Więcej informacji znajdziesz w sekcji: Psycholog na stronie InviMed.pl.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!