Otyłość prosta – jak możesz sobie pomóc?

Otyłość to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i groźnych chorób XXI wieku. Jeśli dotyka i Ciebie, poznaj sposoby jej leczenia, bo nawet niewielka redukcja wagi znacząco wpłynie na poprawę jakości Twojego życia i zdrowia.

Podstawową metodą postępowania terapeutycznego w otyłości jest leczenie dietetyczne wsparte regularnym wysiłkiem fizycznym i modyfikacją stylu życia. Ale to nie wszystko, co możesz dla siebie zrobić. W walce z nadmiernymi kilogramami, które zagrażają Twojemu zdrowiu i komfortowi życia, nie jesteś zdany wyłącznie na własną silną wolę. Korzystaj z pomocy dietetyka i fizjoterapeuty, ale także – lekarza.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Rodzaje otyłości

Otyłość jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej (>15% masy ciała dorosłego mężczyzny i >25% masy ciała dorosłej kobiety) oraz wskaźnikiem masy ciała (BMI) >30 kg/m2.

Otyłość prosta rozwija się, gdy chory przyjmuje więcej pokarmów niż wynika to z jej zapotrzebowania energetycznego. Nadmiar przyjętych kalorii magazynowany jest wówczas przez organizm w postaci tłuszczu.

Konsekwencją otyłości jest pogorszenie się jakości życia, niepełnosprawność, zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze oraz podwyższone ryzyko przedwczesnego zgonu.

Warto walczyć z tą utrudniającą codzienne życie i obarczoną ryzykiem poważnych powikłań chorobą, bo już nieznaczne zmniejszenie masy ciała osób otyłych poprawia jakość ich życia.

Celem leczenia otyłości jest zmniejszenie masy ciała oraz utrzymanie jej przez dłuższy czas, co pozwoli poprawić jakość życia i zapobiec ewentualnym powikłaniom zdrowotnym. Sukcesem w leczeniu zachowawczym jest zmniejszenie masy ciała o 10% (w stosunku do wyjściowej masy ciała) i utrzymaniu uzyskanej masy przez dłuższy czas.

Krok pierwszy i najważniejszy: niefarmakologiczne leczenie otyłości – czytaj więcej

Leczenie otyłości

Pierwsze oznaki poprawy samopoczucia pojawiają się już przy utracie 5% masy ciała. To znaczy, że jeśli ważysz 100 kg i według kalkulatora BMI jesteś otyły, wystarczy, że schudniesz 5 kg i już odczujesz poprawę!

Leczenie otyłości powinno być kompleksowe, a uczestniczyć w nim powinni oprócz pacjenta również lekarz, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog. Leczenie otyłości uwzględnia metody niefarmakologiczne, farmakologiczne oraz chirurgiczne. Leczenie powinno być dobrane do poziomu otyłości, ogólnego stanu zdrowia oraz chęci i oczekiwań pacjenta.

Zapoznaj się z farmakologicznymi i chirurgicznymi metodami walki z otyłością

W leczeniu domowym otyłości – prócz zaleceń związanych ze stosowaniem diety, wysiłkiem fizycznym i modyfikacją dotychczasowych zachowań – warto pamiętać o:

  • regularnym przyjmowaniu zapisanych leków, zarówno tych na leczenie otyłości, jak i tych leczących choroby towarzyszące;
  • byciu konsekwentnym w zmienianiu swojego stylu życia na zdrowszy;
  • stałym dokształcaniu się odnośnie chorób, na jakie chorujesz, tak aby cały czas znać najnowsze trendy w leczeniu określonego schorzenia. Rzetelną wiedzę można uzyskać z fachowych czasopism, sprawdzonych portali internetowych, grup wsparcia;
  • utworzeniu wokół siebie grupy wsparcia. Zaproś do niej członków swojej rodziny, przyjaciół oraz znajomych, którzy również starają się pozbyć „dodatkowych” kilogramów;
  • byciu wytrwałym i dążeniu do realizacji postawionych sobie celów!

Pamiętaj, leczenie otyłości to przede wszystkim zdrowe odżywianie się, zwiększenie aktywności fizycznej i zarzucenie niezdrowych nawyków. W sklepach i aptekach dostępne są liczne preparaty odchudzające, ale większość z nich nie ma potwierdzonej skuteczności. Jednak jeśli czujesz, że chciałbyś wspomóc odchudzanie za pomocą jakichkolwiek suplementów diety, w pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości:
Podstawy leczenia otyłości prostej
Chirurgiczne leczenie otyłości
Leki w walce z otyłością

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA