Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Przyszłe matki z cukrzycą lub nadmiarem kilogramów ryzykują wystąpienie zaburzeń u potomstwa
 

autyzm,37390.html">Autyzm, trudności z opanowaniem mowy, budowaniem zdań i socjalizacją - takie objawy zaobserwowali naukowcy u dzieci kobiet doświadczających zaburzeń metabolicznych w okresie ciąży.

Cukrzyca przyszłych mam

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że szczególnie destrukcyjnie na zdrowie potomstwa wpływa cukrzyca matek. Wyniki badań prowadzonych z udziałem około tysiąca dzieci publikuje pismo „Paediatrics".  Obserwacja matek i ich dzieci trwała od 2003 do 2010 roku.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Naukowcy, cytowani przez pismo "Paediatrics", zauważyli, że wśród dzieci mam cierpiących na cukrzycę typu 2 częstość występowania autyzmu to prawie 10 proc.

Normalnie w populacji zaburzenia tego typu występują u jednego na 100 - 110 dzieci. Badacze zanotowali także, że w tej grupie autystyczne zachowania były silniejsze, niż w grupie mam zdrowych.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Otyłość kobiet w ciąży

Na rozwój dziecka może również wpływać otyłość mamy. Ponad 20 proc. matek dzieci autystycznych było otyłych podczas ciąży, podczas gdy u matek dzieci zdrowych nadmiar kilogramów zdiagnozowano o 14 proc. Podobne efekty przynosiło nadciśnienie krwi.

Naukowcy zwracają uwagę, że zaburzenia metaboliczne są u kobiet w ciąży bardzo częste. W USA, gdzie prowadzono te badania, jedna trzecia kobiet zachodzących w ciążę jest otyła. - Prawie co dziesiąta cierpi na cukrzycę ciężarnych lub typu 2 - mówi Paula Krakowiak, która zestawiła te dane statystyczne. - Ustalenie, że te zaburzenia metaboliczne u matki mają tak istotny wpływ na problemy neurologiczne dzieci, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia publicznego.

źródło: Paediatrics

Zobacz: Ile kosztuje nas otyłość?

Czytaj też: Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Zobacz wideo: Jak cukrzyca ciążowa wpływa na rozwój noworodka

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA