Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Przyszłe matki z cukrzycą lub nadmiarem kilogramów ryzykują wystąpienie zaburzeń u potomstwa

autyzm,37390.html">Autyzm, trudności z opanowaniem mowy, budowaniem zdań i socjalizacją - takie objawy zaobserwowali naukowcy u dzieci kobiet doświadczających zaburzeń metabolicznych w okresie ciąży.

Cukrzyca przyszłych mam

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że szczególnie destrukcyjnie na zdrowie potomstwa wpływa cukrzyca matek. Wyniki badań prowadzonych z udziałem około tysiąca dzieci publikuje pismo „Paediatrics".  Obserwacja matek i ich dzieci trwała od 2003 do 2010 roku.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Naukowcy, cytowani przez pismo "Paediatrics", zauważyli, że wśród dzieci mam cierpiących na cukrzycę typu 2 częstość występowania autyzmu to prawie 10 proc.

Normalnie w populacji zaburzenia tego typu występują u jednego na 100 - 110 dzieci. Badacze zanotowali także, że w tej grupie autystyczne zachowania były silniejsze, niż w grupie mam zdrowych.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Otyłość kobiet w ciąży

Na rozwój dziecka może również wpływać otyłość mamy. Ponad 20 proc. matek dzieci autystycznych było otyłych podczas ciąży, podczas gdy u matek dzieci zdrowych nadmiar kilogramów zdiagnozowano o 14 proc. Podobne efekty przynosiło nadciśnienie krwi.

Naukowcy zwracają uwagę, że zaburzenia metaboliczne są u kobiet w ciąży bardzo częste. W USA, gdzie prowadzono te badania, jedna trzecia kobiet zachodzących w ciążę jest otyła. - Prawie co dziesiąta cierpi na cukrzycę ciężarnych lub typu 2 - mówi Paula Krakowiak, która zestawiła te dane statystyczne. - Ustalenie, że te zaburzenia metaboliczne u matki mają tak istotny wpływ na problemy neurologiczne dzieci, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia publicznego.

źródło: Paediatrics

Zobacz: Ile kosztuje nas otyłość?

Czytaj też: Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Zobacz wideo: Jak cukrzyca ciążowa wpływa na rozwój noworodka

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA