Reklama
Owsiki nie tylko u dzieci
Owsica to choroba przewodu pokarmowego kojarzona głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Czy ten stereotyp ma pokrycie w rzeczywistości? I tak i nie. Faktycznie, do zakażenia pasożytami dochodzi najczęściej w grupach dziecięcych, w przedszkolach i w młodszych klasach szkolnych.
Nie jest jednak tak, że zarazić się nimi mogą wyłącznie dzieci. Dorośli również narażeni są na zachorowanie. Dlaczego owsikami zarażają się głównie dzieci? Przede wszystkim dlatego, że nie mają jeszcze tak dobrze wpojonych zasad dbałości o higienę.
Lubią brudzące zabawy, a przy tym nie zawsze pamiętają o myciu rąk. Często biorą do ust brudne palce, zabawki i inne zanieczyszczone przedmioty. Kiedy jednak w przewodzie pokarmowym malucha owsiki już się zagnieżdżą, nie trudno o ich przeniesienie się do organizmów członków najbliższej rodziny.
Owsik ludzki to pasożyt bytujący tylko w przewodzie pokarmowym człowieka, jednak wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia.
Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty na owsicę bez recepty, w których substancją czynną jest pyrantel. Działają na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium. Ze względu na to, że lek nie niszczy larw, należy powtórzyć kurację po dwóch lub trzech tygodniach. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat. Jeśli chcesz pozbyć się owsików kliknij tutaj.
Skąd owsiki u dorosłych? Najczęściej od zakażonych maluchów
Skoro dzieci zarażają się owsikami, nie dbając w należyty sposób o higienę, jakie są przyczyny owsików u dorosłych? Niestety mogą być one bardzo podobne. Komu z nas – w biegu, pośpiechu, z nadmiaru obowiązków – nie zdarzyło się nie umyć rąk przed jedzeniem?
Spotykamy na co dzień wiele okoliczności, w których dbanie o czystość jest po prostu utrudniona. Łatwo też zarazić się owsicą od własnych dzieci.
Kiedy dziecko „przynosi” chorobę z przedszkola lub szkoły, pozostającym z nimi w ciągłym kontakcie rodzicom czasem trudno uniknąć zarażenia.
Owsiki przenoszą się przy bezpośrednim kontakcie, ale również poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami:
- bielizną,
- ręcznikiem,
- ubraniem,
- zabawkami,
- deską sedesową.
Wystarczy, że rodzic zje coś ręką, którą wcześniej dotknął zabrudzonej rzeczy dziecka i gotowe. Owsiki chętnie umiejscawiają się w przewodzie pokarmowym, bez względu na wiek oraz płeć człowieka. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia owsicy to przede wszystkim:
- nieprzestrzeganie zasad higieny codziennej,
- przebywanie w większych skupiskach ludzkich, głównie przedszkolach, żłobkach, szkołach,
- zarażenie owsikami u współdomownika.
Jak się pozbyć niechcianych lokatorów?
Kiedy rozpocząć leczenie owsików? Im szybciej, tym lepiej, czyli od razy po rozpoznaniu pasożytów. Rozpoczęcie terapii dla całej rodziny zaleca się już po zdiagnozowaniu owsicy u jednego z domowników. Jest to niezwykle ważne, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby w coraz to szerszych kręgach bliskich osób.
Jak leczyć owsiki u dorosłych pacjentów? Postępowanie jest podobne jak w terapii dla dzieci, czyli polega na leczeniu farmakologicznym. Substancją powszechnie stosowaną jest pyrantel, dawkowany odpowiednio do wieku i wagi ciała pacjenta. Formą leku najczęściej zalecaną dorosłym są tabletki.
Pyrantel można kupić bez recepty, a dobierając dawkę samodzielnie, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora online.
Ważne jednak, by kalkulator dotyczył konkretnego środka, ponieważ dostępne preparaty mogą różnić się zawartością substancji czynnej. Tabletki w odpowiedniej ilości zwykle zażywa się jednorazowo, a drugą dawkę należy przyjąć w określonym odstępie czasu (np. po 2-3 tygodniach).
Powtórzenie dawki jest bardzo ważne, ponieważ pyrantel działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy. Druga dawka ma za zadanie zwalczyć nowo wyklute pasożyty.
Reklama
Jak długo trwa leczenie owsików u dorosłych?
Owsica jest chorobą, którą współcześnie leczy się łatwo i stosunkowo krótko. Już pierwsze zażycie leków przynosi zadowalające efekty – prowadzi do obumarcia „robaków” i ich wydalenia z przewodu pokarmowego. Powtórzenie dawki po 2-3 tygodniach zwykle skutecznie kończy leczenie i o owsikach można już zapomnieć.
Wiele jednak zależy od tego, jak szybko podejmie się leczenie oraz tego, czy obejmie ono także współdomowników. Leczenie tylko osoby zakażonej może znacząco wydłużyć cały proces. Nie można zapominać, że owsiki bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, więc brak terapii u najbliższych może spowodować tzw. „błędne koło” i przenoszenie pasożytów od jednej osoby do drugiej.
Aby terapia była skuteczniejsza i krócej trwała, warto wesprzeć ją odpowiednią dietą, polegającą przede wszystkim na unikaniu cukru. Owsiki również lubią słodycze i w węglowodanowym środowisku chętniej się namnażają…
Warto pamiętać, że nieleczona owsica może przenosić się z odbytu na okoliczne narządu, w tym - narządy płciowe - i prowadzić do poważnych powikłań. Im szybciej zaczniemy się leczyć, tym większe szanse na uniknięcie groźnych konsekwencji.