Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Owsiki u przedszkolaka a leczenie u całej rodziny. Dlaczego?

„Wiercisz się, jakbyś miał robaki” słyszą często dzieci od swoich opiekunów… Przysłowiowe robaki to najczęściej owsiki – pasożyty przewodu pokarmowego, które rozprzestrzeniają się tak szybko, że nie tylko dziecko musi przejść leczenie, ale i jego najbliżsi.
Rodzina zarażona owsikami od dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Owsiki nie tylko u dzieci

Owsica to choroba przewodu pokarmowego kojarzona głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Czy ten stereotyp ma pokrycie w rzeczywistości? I tak i nie. Faktycznie, do zakażenia pasożytami dochodzi najczęściej w grupach dziecięcych, w przedszkolach i w młodszych klasach szkolnych.

Nie jest jednak tak, że zarazić się nimi mogą wyłącznie dzieci. Dorośli również narażeni są na zachorowanie. Dlaczego owsikami zarażają się głównie dzieci? Przede wszystkim dlatego, że nie mają jeszcze tak dobrze wpojonych zasad dbałości o higienę.

Lubią brudzące zabawy, a przy tym nie zawsze pamiętają o myciu rąk. Często biorą do ust brudne palce, zabawki i inne zanieczyszczone przedmioty. Kiedy jednak w przewodzie pokarmowym malucha owsiki już się zagnieżdżą, nie trudno o ich przeniesienie się do organizmów członków najbliższej rodziny.

Owsik ludzki to pasożyt bytujący tylko w przewodzie pokarmowym człowieka, jednak wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia.

Reklama

Skąd owsiki u dorosłych? Najczęściej od zakażonych maluchów

Skoro dzieci zarażają się owsikami, nie dbając w należyty sposób o higienę, jakie są przyczyny owsików u dorosłych? Niestety mogą być one bardzo podobne. Komu z nas – w biegu, pośpiechu, z nadmiaru obowiązków – nie zdarzyło się nie umyć rąk przed jedzeniem?

Spotykamy na co dzień wiele okoliczności, w których dbanie o czystość jest po prostu utrudniona. Łatwo też zarazić się owsicą od własnych dzieci.

Kiedy dziecko „przynosi” chorobę z przedszkola lub szkoły, pozostającym z nimi w ciągłym kontakcie rodzicom czasem trudno uniknąć zarażenia.

Owsiki przenoszą się przy bezpośrednim kontakcie, ale również poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami:

  • bielizną,
  • ręcznikiem,
  • ubraniem,
  • zabawkami,
  • deską sedesową.

Wystarczy, że rodzic zje coś ręką, którą wcześniej dotknął zabrudzonej rzeczy dziecka i gotowe. Owsiki chętnie umiejscawiają się w przewodzie pokarmowym, bez względu na wiek oraz płeć człowieka. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia owsicy to przede wszystkim:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny codziennej,
  • przebywanie w większych skupiskach ludzkich, głównie przedszkolach, żłobkach, szkołach,
  • zarażenie owsikami u współdomownika.

Reklama

Jak się pozbyć niechcianych lokatorów?

Kiedy rozpocząć leczenie owsików? Im szybciej, tym lepiej, czyli od razy po rozpoznaniu pasożytów. Rozpoczęcie terapii dla całej rodziny zaleca się już po zdiagnozowaniu owsicy u jednego z domowników. Jest to niezwykle ważne, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby w coraz to szerszych kręgach bliskich osób.

Jak leczyć owsiki u dorosłych pacjentów? Postępowanie jest podobne jak w terapii dla dzieci, czyli polega na leczeniu farmakologicznym. Substancją powszechnie stosowaną jest pyrantel, dawkowany odpowiednio do wieku i wagi ciała pacjenta. Formą leku najczęściej zalecaną dorosłym są tabletki.

Pyrantel można kupić bez recepty, a dobierając dawkę samodzielnie, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora online.

Ważne jednak, by kalkulator dotyczył konkretnego środka, ponieważ dostępne preparaty mogą różnić się zawartością substancji czynnej. Tabletki w odpowiedniej ilości zwykle zażywa się jednorazowo, a drugą dawkę należy przyjąć w określonym odstępie czasu (np. po 2-3 tygodniach).

Powtórzenie dawki jest bardzo ważne, ponieważ pyrantel działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy. Druga dawka ma za zadanie zwalczyć nowo wyklute pasożyty.

Reklama

Jak długo trwa leczenie owsików u dorosłych?

Owsica jest chorobą, którą współcześnie leczy się łatwo i stosunkowo krótko. Już pierwsze zażycie leków przynosi zadowalające efekty – prowadzi do obumarcia „robaków” i ich wydalenia z przewodu pokarmowego. Powtórzenie dawki po 2-3 tygodniach zwykle skutecznie kończy leczenie i o owsikach można już zapomnieć.

Wiele jednak zależy od tego, jak szybko podejmie się leczenie oraz tego, czy obejmie ono także współdomowników. Leczenie tylko osoby zakażonej może znacząco wydłużyć cały proces. Nie można zapominać, że owsiki bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, więc brak terapii u najbliższych może spowodować tzw. „błędne koło” i przenoszenie pasożytów od jednej osoby do drugiej.

Aby terapia była skuteczniejsza i krócej trwała, warto wesprzeć ją odpowiednią dietą, polegającą przede wszystkim na unikaniu cukru. Owsiki również lubią słodycze i w węglowodanowym środowisku chętniej się namnażają…

Warto pamiętać, że nieleczona owsica może przenosić się z odbytu na okoliczne narządu, w tym - narządy płciowe - i prowadzić do poważnych powikłań. Im szybciej zaczniemy się leczyć, tym większe szanse na uniknięcie groźnych konsekwencji.

Czytaj również

Bibliografia

  • E. Duszczyk, Zarażenie pasożytami (robaczyce), źródło: Medycyna Praktyczna dla Pacjentów https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce [11.10.2022]
  • M. Siekierska, K. Kot, N. Łanocha-Arendarczyk, D. Kosik-Bogacka, Częstość występowania owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis) u dzieci z wybranych przedszkoli województwa wielkopolskiego, w: Journal of Laboratory Diagnostics, 2018; 54(1): 5-10
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Dziecko z wypryskiem skórnym
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Dziecko na plarzy
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie
Dziecko chrapie w czasie snu
Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!