Pacjent i lekarz - dwie strony tej samej choroby

Problemem w leczeniu wielu chorób – obok rozpoznania i doboru właściwej terapii – jest często odpowiednie zrozumienie między pacjentem a lekarzem. Dla wielu osób cierpiących na choroby reumatyczne ból jest najważniejszym czynnikiem, przez który postrzegają swoje schorzenie. Tymczasem dla lekarzy problem leży często gdzie indziej i opiera się np. na ocenie opuchlizny stawów. To w oczywisty sposób może prowadzić do konfliktów między leczonym a leczącym.
 

Trzy czwarte badanych oceniało swój stan, opierając się na doświadczeniach związanych z bólem, którego doświadczają w czasie choroby. Jednocześnie ustalono, że aż 60% obserwowanych lekarzy postrzegało stan pacjenta w oparciu o liczbę opuchniętych stawów.
Prowadzący badanie Daniel Aletaha i Paul Studenic wskazują, że świadomość takiego stanu rzeczy jest niezwykle istotna w kontaktach między pacjentami a lekarzami. Szczególnie w odniesieniu do reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób reumatycznych.

Sprawdź: Pacjencie możesz pozwać NFZ za brak refundacji

Choroba z dwóch perspektyw

Ten z pozoru oczywisty problem jest jednak nieco bardziej złożony. Chodzi bowiem nie tylko o sposób patrzenia na chorobę, ale także na kolejne stadia leczenia. O ile pacjent skupia się przede wszystkim na swoim obecnym stanie i trudnościach z nim związanych, o tyle lekarz może mieć na uwadze uzyskanie określonych efektów w określonym, możliwym czasie.

Dotyczy to również możliwości uśmierzenia bólu, a także sytuacji, w których pacjent go nie odczuwa. W konsekwencji może się zdarzać, że przedsięwzięcia podejmowane przez lekarza są niezrozumiałe dla osoby dotkniętej danym schorzeniem. Kolejnym ważnym problemem jest to, że w wyniku doświadczanego bólu, chorzy postrzegają swój stan jako znacznie gorszy, niż wynika to z diagnozy.

Zdaniem badaczy, a także samych pacjentów, głównym celem tego typu badań jest obszar wspólnego podejmowania decyzji, a jednocześnie lepsze zrozumienie i bliskość między pacjentem a lekarzem. Ma to kluczowe znaczenie w przebiegu chorób reumatycznych i innych, w których ból jest najtrudniejszym i najbardziej dokuczliwym objawem.

Zobacz: Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Czytaj też: Prawa pacjenta. Sprawdź, jakie masz prawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA