Palenie albo zdrowie

Palenie albo zdrowie
Starszy niż rok
Dym tytoniowy to prawdziwa trucizna. Jest on mieszaniną kilku tysięcy składników, wśród których znajdują się substancje toksyczne, radioaktywne i rakotwórcze. Poznanie skutków palenia to dobra motywacja do zerwania z nałogiem.
 

O tym, że palenie papierosów zdrowie nie służy, wiedzą wszyscy. Nawet dla najzagorzalszych zwolenników nałogu jest oczywiste, że papieros to przyczyna kaszlu i słabej kondycji, a skóra palacza, szara i wydzielająca nieprzyjemny zapach, nie jest dla niego żadną przyczyną do chluby. Jednak wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak naprawdę groźne są papierosy i jak wiele poważnych chorób jest skutkiem ich nałogowego palenia.

Nowotwory!

Najgroźniejszym skutkiem palenia są nowotwory. Prawie wszystkie osoby, u których występuje rak płuc to osoby uzależnione od nikotyny. Palacze częściej zapadają także na nowotwory jamy ustnej, krtani, przełyku, nerek i pęcherza moczowego. Palenie papierosów przyspiesza też rozwój miażdżycy, co wiąże się z większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego.

Wdychanie dymu tytoniowego stopniowo niszczy nasze płuca. U wielu palaczy rozwija się tzw. POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dochodzi w niej do zwężenia dróg oddechowych oraz destrukcji miąższu płuca, co powoduje problemy z oddychaniem. Pojawia się kaszel, szczególnie intensywny po przebudzeniu, a także duszność określana jako "brak tchu" lub "krótki oddech". Z powodu podobnych objawów choroba ta często bywa mylona z astmą. POCHP nie da się zahamować, nieuchronnie prowadzi ona do niewydolności oddechowej i śmierci.

Bierni palacze

Paląc papierosy szkodzimy nie tylko sobie. Cierpią nasze rodziny, współpracownicy i znajomi, którzy narażeni na dym z naszego papierosa stają się biernymi palaczami. Wdychają oni tzw. boczny strumień dymu, który zawiera wiele substancji toksycznych i jest równie szkodliwy jak dym wdychany do płuc. Bierne palenie najbardziej szkodzi dzieciom. Częściej chorują one na infekcję dróg oddechowych, astmę i zapalenie ucha, gorzej rozwijają się fizycznie i umysłowo.

Czy wiesz, że: Bierne palenie może grozić nagłą śmiercią

Jesteś w ciąży - nie pal

Dla wielu kobiet dopiero zajście w ciążę stanowi motywację do zerwania z nałogiem. Zdają sobie one bowiem sprawę, jak zgubny wpływ ma on na nienarodzone jeszcze dziecko. Palące ciężarne częściej mają problemy z utrzymaniem ciąży, częściej dochodzi do poronienia, porodów przedwczesnych, a nawet obumarcia płodu. Jeśli palisz w ciąży, twoje dziecko urodzi się mniejsze i słabsze. Będzie częściej chorować, gorzej się rozwijać, a w przyszłości może mieć problemy z nauką. Pomyśl zatem, czy naprawdę warto?

Palenie albo uroda

Palenie to także prawdziwy zabójca dla naszej cery. Substancje zawarte w papierosach wywołują skurcz naczyń, przez co do skóry dopływa mniej tlenu i substancji odżywczych. Staje się ona sucha, szara i matowa, a wcześnie tworzące się zmarszczki dodają nam lat. Jeśli chorujemy na trądzik lub łuszczycę, palenie może zaostrzyć objawy i osłabić działanie leków. Udowodniono, że najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla zniszczonej papierosami cery jest... rzucenie palenia.

Warto wiedzieć, że palenie papierosów typu "light" nie zmniejsza szkodliwych następstw palenia. Zawierają one tyle samo toksycznych substancji co papierosy zwykłe, a mniejszą zawartość nikotyny rekompensujemy większą ilością wypalanych papierosów.

Czytaj: Masz dziecko? Pilnuj, by wystrzegało się papierosów

Zobacz: Czy istnieją mózgi odporne na uzależnienie?

Iwona Kosowska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA