Palisz? Niszczysz naczynia krwionośne dziecka

Jeśli z jakichś powodów nie uwierzyłaś jeszcze, że palenie w czasie ciąży bardzo szkodzi Twojemu dziecku, my dajemy Ci niepodważalny argument: uszkadzasz naczynia krwionośne swojego dziecka!
 

Holenderscy naukowcy przebadali ponad 250 dzieci w wieku 4 tygodni. Mierzyli wymiary i czynności życiowe ich małych jeszcze płuc. W tym czasie rodzice wypełniali kwestionariusze, w których m.in. padało pytacie o palenie papierosów w czasie ciąży przez matkę.

Później, gdy dzieci miały już 5 lat, naukowcy wykorzystali ultradźwięki do zbadania grubości i elastyczności ich tętnic szyjnych, dużych naczyń krwionośnych w szyi. W tym czasie ponownie zebrano dane od rodziców na temat palenia.

Wybierz: Palenie albo zdrowie

Zobacz wideo: Kto jest narażony na choroby układu krążenia?

Uszkodzone tętnice

Po przeanalizowaniu danych i wyników badań okazało się, iż ściany tętnic szyjnych u pięciolatków, których mamy paliły w czasie ciąży, były od jednego razu do dwóch razy grubsze od tętnic u dzieci niepalących matek. Tętnice były także o 15 proc. sztywniejsze u dzieci matek palących niżu dzieci matek niepalących.

W przypadku gdy oboje z rodziców palili, gdy dziecko było jeszcze w łonie matki, tętnice dzieci były jeszcze grubsze i jeszcze sztywniejsze (o 21 proc.) od tętnic dzieci od rodziców niepalących.

Zmiany te mogą wskazywać na uszkodzenie naczyń krwionośnych, które mogą wpływać na ich funkcjonowanie w przyszłości.

"Po przeprowadzeniu badań wiemy już, że palenie przez matkę bądź oboje rodziców w czasie ciąży samodzielnie odgrywa bardzo dużą rolę i ma zły wpływ na dziecko. Do tej pory mówiło się tylko o szkodliwości dymu papierosowego w szerokim zakresie" - powiedział doktor Cuno Uiterwaal.

Czytaj też: Chcesz rzucić palenie i nie przytyć? To niemożliwe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA